3. Kongres hrvatske komore zdravstvenih radnika održava se od 2. do 5. lipnja @ Opatija

...ilustracija...

…ilustracija…

Glavne teme 3. Kongresa bit će vezane uz kliničku kemiju-hematologiju, mikrobiologiju, patohistologiju i citologiju, transfuzijsku medicinu – imunologiju, molekularnu dijagnostiku, pravo u zdravstvu te studentsku sekciju.

Opatija – Hrvatska komora zdravstvenih radnika, Strukovni razred za medicinsko-laboratorijsku djelatnost organizira od 2. do 5. lipnja ove godine u Opatiji 3. Kongres pod nazivom ”Medicinsko-laboratorijska djelatnost u praksi i pravo u zdravstvu“.

Glavne teme 3. Kongresa bit će vezane uz kliničku kemiju-hematologiju, mikrobiologiju, patohistologiju i citologiju, transfuzijsku medicinu – imunologiju, molekularnu dijagnostiku, pravo u zdravstvu te studentsku sekciju.

Medicinsko-laboratorijski djelatnici su sastavni dio svakog dijagnostičkog tima, oni su neizostavna karika u lancu pri zaključivanja svih dijagnoza. Zahvaljujući stručnim znanjima, vještinama, iskustvu i predanosti prema poslu koji obavljaju, djelatnici medicinsko-laboratorijske djelatnosti stvaraju temelje za dijagnostiku svakog pacijenta.

Jasna Matić, bacc.med.lab.diagn. dopredsjednica HKZR-a i voditeljica Strukovnog razreda za medicinsko-laboratorijsku djelatnost uoči 3. Kongresa istaknula je važnost svakog pojedinog uzorka koji se obrađuje i delikatnost posla kojim se članovi Komore bave svakodnevno.

– Srcem i odgovorno pristupamo svakom uzorku, jer uzorak nije samo broj, već čovjek i njegova sudbina koja ovisi upravo o našim nalazima. Kao glavni inženjer u Kliničko bolničkom centru Sestre milosrdnice na kliničkom zavodu za patologiju „Ljudevit Jurak“ radim ovaj posao već 45 godina te vlastitim iskustvom mogu svjedočiti koliko su preciznost, osjećaj za detalje, visok stupanj savjesnosti, odgovornosti, sabranosti, koncentriranost i ljubav prema poslu važni u našoj struci. I najmanja greška može uzročiti velike komplikacije, stoga moram naglasiti kako su naši kolege iznimno savjesni u obavljanju svog posla jer svaki dan, u svako doba i po više puta dnevno obavljaju zahtjevne i precizne analize koje omogućuju ispravnu dijagnostiku. Za one koji ne znaju, najveći broj dijagnoza postavlja se na temelju laboratorijskog nalaza koji određuje daljnju dijagnostiku, terapiju ili operativni postupak u cilju liječenja ili prevencije bolesti. Medicinsko-laboratorijska djelatnost obuhvaća izvođenje svih faza analitičkih postupaka obrade i analize ljudskih bioloških uzoraka u više od 28 tipova medicinsko dijagnostičkih laboratorija u području laboratorijske medicine.Većini građana je naš posao poznat kroz posjete medicinsko biokemijskim, mikrobiološkim i transfuzijskim laboratorijima, no voljeli bismo se otvoriti što više prema javnosti i upoznati sve zainteresirane s našim djelovanjem. Između ostalog, cilj naše Komore jest jačati struku i biti joj podrška, istaknula je Jasna Matić,

Cilj ovogodišnjeg kongresa je upoznati stručnu javnost sa svjetskim praksama i trendovima te građane i institucije osvijestiti o važnosti medicinsko-laboratorijske djelatnosti za suvremenu medicinu koja se temelji upravo na dijagnostici. Jednako tako, želja organizatora je probuditi interes mladih ljudi da se odluče za ovo zanimanje koje je iznimno traženo u svijetu, a zahvaljujući suradnji sa stranim sveučilištima studenti iz Hrvatske imaju mogućnost, osim u rodnoj zemlji, studirati i u Portugalu, Austriji, Irskoj i Danskoj te na taj način ostvariti internacionalno iskustvo.

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net