Akcija prstenovanja ptica @ Park prirode Učka

ppucka_prstenovanje-1…upravo ovakvim kontinuiranim praćenjem migracija i ptica općenito mogu se prikupiti vrijedni podaci…
…akcija praćenja jesenske seobe ptica uz prstenovanje ulovljenih primjeraka ima i edukativni karakter…

Učka – U organizaciji Javne ustanove ”Park prirode Učka” od 20. kolovoza do 10. listopada, već 7. godinu za redom održava se praćenje jesenske seobe ptica te paralelno s tim akcija prstenovanja u svhu istraživanja migracije ptica preko područja Učke. Sva događanja odvijaju se u suradnji s ornitolozima Udruge za biološka istraživanja – BIOM iz Zagreba.
Tijekom trajanja akcije desetak istraživača će u organiziranom kampu smještenom na južnom dijelu Učke pored lokve Rovozna boraviti na terenu, gdje će svakodnevno vertikalnim ornitološkim mrežama loviti ptice koje u ovom razdoblju migriraju u toplije krajeve i pritom prikupljati brojne podatke o putevima migracija ptica na ovom području.
ppucka_prstenovanje-2
– Znanstveno prstenovanje je metoda istraživanja koja se temelji na individualnom obilježavanju divljih ptica. Sve ptice se nakon postupka prstenovanja odmah neozlijeđene puštaju na slobodu na mjestu gdje su ulovljene. Svako opažanje tako prstenovane ptice (koje zovemo “nalaz”), bilo putem njenog opažanja iz daljine, ponovnog lovljenja i puštanja ili pronalaženjem mrtve ptice, govori nam o njezinom životu, posebno o putovima njenog kretanja. Brižljivo evidentiranje mjesta na kojima su prstenovane ptice viđene ili ulovljene omogućuje nam da odredimo njihove selidbene puteve te područja gniježđenja i zimovanja. Upravo ovakvim kontinuiranim praćenjem migracija i ptica općenito mogu se prikupiti vrijedni podaci koji govore o općem stanju populacija ptica, ali i o pojedinim ugroženim ili osjetljivim vrstama o kojima je potrebno poduzeti određene mjere za njihovo očuvanje, poručili su iz Parka prirode Učka.
Ptice se najčešće love vertikalnim ornitološkim mrežama. Iz tih mreža prstenovači lako vade ptice, a one ostaju neozljeđene te se puštaju na mjestu prstenovanja. Prstenuju se aluminijskim ili plastičnim prstenovima na kojima je ugraviran jedinstveni broj. Prije puštanja svakoj se ptici određuje vrsta, spol, starost, masa i veličina. Najbolji rezultati prstenovanja postižu se organiziranim akcijma, tj. kada se na jednom mjestu ptice prstenuju kroz dulje vrijeme. Neke od takvih akcija, koje traju već više godina, su prstenovanje ptica za vrijeme proljetnje selidbe na Savici pored Zagreba te za vrijeme jesenske selidbe na Vranskom jezeru pored Pakoštana, a u novije vrijeme i na području Kamenjaka u Istri.
– Ove godine je u Parku prirode Učka po prvi puta prstenovana vrsta ptice koja se naziva modrovoljka, a ulovljena je i siva grmuša koja je prstenovana prošle godine u Sloveniji. Učka je ovim vrstama bila samo postaja na putu prema zimovalištima u podsaharskoj Africi. Dosad je od početka ovogodišnje akcije sveukupno prstenovano 1500 jedinki.
Akcija praćenja jesenske seobe ptica uz prstenovanje ulovljenih primjeraka ima i edukativni karakter koji se realizira kroz sustavno posjećivanje djece iz područnih škola Lupoglava i Mošćeničke Drage, članica Mreže škola Parka prirode Učka. Tijekom posjeta kampu djeca imaju priliku upoznati se s terenskim radom ornitologa, naučiti determinirati različite vrste ptica i način prstenovanja, čuti zanimljivosti vezane uz pojedine vrste ptica koje borave u Parku i sl.

Liburnija.net: ...ptice se najčešće love vertikalnim ornitološkim mrežama...

Liburnija.net: ...ptice se najčešće love vertikalnim ornitološkim mrežama...


Marta Blažević / Nikola Cvjetović / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net