Apel iz udruge „Lunjo i Maza“: Ne napuštajte svoje kućne ljubimce, kastrirajte ih!

Apel iz udruge „Lunjo i Maza“: Ne napuštajte svoje kućne ljubimce, kastrirajte ih!

Mace Gloria i Nora (slabovidne sestre, umiljate i čiste) traže dom! One su jedan od primjera neodgovornosti čovjeka, nekastriranja ljubimaca, patnje životinja i „punjenja“ mačjih staništa.

– U vrijeme korone mnogi su kućni ljubimci izbačeni iz svojih domova, iako nisu prenosioci virusa. Naš kraj srećom nema mnogo napuštenih pasa, poput većih gradova, no ovu je godinu obilježio velik broj napuštenih mačaka i mačića, poručili su iz Udruge.

Opatija – I životinje zaslužuju humani tretman, dom i siguran život. Kako bi ih što bolje zaštitili i osigurali im što kvalitetniji život, Liburnijsko društvo za dobrobit životinja „Lunjo i Maza“ zbrinjava, pomaže, sterilizira, kastrira, liječi i udomljava životinje. Udruga je osnovana 1998. godine i jedna je od najstarijih u Hrvatskoj. Pokriva prvenstveno područje Liburnije, ali djeluje i šire. Njezini članovi niz godina neumorno educiraju javnost o kastraciji životinja, a sada još i više, budući da je korona „donijela“ i veći broj napuštenih životinja, naročito mačaka.

– U vrijeme korone mnogi su kućni ljubimci izbačeni iz svojih domova, iako nisu prenosioci virusa. Naš kraj srećom nema mnogo napuštenih pasa, poput većih gradova, no ovu je godinu obilježio velik broj napuštenih mačaka i mačića. Stoga apeliramo na sve vlasnike pasa i mačaka: Ne napuštajte i ne odbacujte svoje ljubimce, već ih kastrirajte, za dobro njih, za dobro vaše obitelji, za dobro svih svojih sugrađana. Svake godine u siječnju, pa sve do kraja veljače, veterinarske ambulante „RI-VET“ na Kantridi, telefon 561-451 i 561-452, zatim „Njuška“ Rijeka, telefon 411-013, Veterinarska ambulanta „HOP“ Rijeka, telefon 504-292 te Veterinarska ambulanta „Ferrarica“, Kozala, telefon 514-399 provode akcije kastriranja mačaka po znatno nižim cijenama i s popustom od 50 % .Treba se samo naručiti. Tih 200 kuna, koliko košta kastracija, vlasnik mačke će platiti samo jednom i poslije godinama nema probleme s tjeranjem, niti leglima, istaknula je Dolores Stanger iz LDDŽ „Lunjo i Maza“ te objasnila kako udruga svakodnevno brine o 30 do 40 životinja, uglavnom mačaka, a za što treba dnevno najmanje 2 do 4 sata aktivnog rada.

– Većina volontera radi, imaju obitelji i u svojim domovima životinje na privremenom smještaju do udomljenja. Uz to, hodamo naokolo s lovkama hvatajući mačke po dojavama, spašavamo mačiće i pse, vozimo ih do veterinara, to je zaista puno posla, ali i novaca, a da ne govorimo koliko emocija ulažemo u korist cijelog društva i naše zajednice. Pozivamo građane, naročito mlade ljude, da nam pomognu u volontiranju, hvatanju lovkama, prijevozu, privremenom smještaju životinja, prikupljanju donacija, oglašavanju životinja za udomljavanje te u vođenju „papirologije“. Zahvaljujemo svim dobrim ljudima koji su nam pomagali i koji nam pomažu, kazala je Stanger.

Objasnila je da kod uličnih gradskih maca staništa treba rješavati organizirano, jedno po jedno te zamolila hranitelje da staništa ostavljaju čistima, ne razbacuju hranu za mace nekontrolirano posvuda, ne ostavljaju papir i prazne konzerve.

– Kako bi  se stanje promijenilo nabolje, moramo se potruditi svi, jer sami smo slabi, ali zajedno možemo sve, naglasila je Dolores Stanger.

Predsjednik udruge Boris Uršić istaknuo je da je velik problem što još uvijek nema skloništa.

– U udruzi sam od samog početka, a kao predsjednik preko 15 godina, tijekom kojih je kroz udrugu prošlo mnogo vrijednih volontera, koji su svojim radom i zalaganjem doprinijeli da se dlakave lutalice udome. Nažalost, mnogi od njih su nas napustili jer su ili stvorili svoje obitelji i posvetili se njima, ili zbog zasićenosti u poslu, a izgubili smo i mnoge vanjske sponzore koji su nam preko 10 godina donirali opremu i ostale potrepštine. Najveći razlog tome je činjenica da nemamo sklonište, za koje postoji projekt, no još uvijek se govori da će se izgraditi županijski azil u Klani. Vidjet ćemo koliko u tome ima istine. Dobra strana je što su se u udruzi pojavile nove osobe koje su se prihvatile udomljavanja i sterilizacija. Također smo angažirali i građane da ulove mačke lutalice te ih odvezu veterinaru s uputnicom i na trošak udruge. Grad Opatija i općina Lovran nam pomažu sufinanciranjem sterilizacije. Problema ima, no nadamo se da ćemo s novim mlađim snagama prevladati teškoće, kazao je Uršić.

Za sve  informacije, udomljavanje i drugu pomoć građani se mogu javiti na broj 091-129-2008 tajnici udruge ili na FB grupi i stranici te mailom lunjoimaza.office@gmail.com, a IBAN za donacije je HR3324020061100128814.

 

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net