Bitno je učiti mlade kritičkom promišljanju @ Opatija


Radionica “Kritičko mišljenje” nastavak je niza predavanja organiziranih tijekom listopada i studenog u sklopu projekta “Ljudska prava i demokratsko građanstvo”. Cilj ovog projekta je političko opismenjivanje mladih, te poticanje kritičkog promišljanja i uključivanja u procese donošenja odluka.
Opatija – U organizaciji Udruge za razvoj kulture mladih “Kulturni front” i Udruge studenata povijesti “Malleus” prošlu je srijedu u Gimnaziji Eugena Kumičića održana radionica “Kritičko mišljenje” koju je osmislila Iva Buchberger, volonterka Zaklade Sveučilišta u Rijeci.
Pred tridesetak zainteresiranih srednjoškolaca Iva Buchberger, magistrica filozofije i pedagogije te dobitnica rektorove nagrade za 2010. godinu, objasnila je što znači kritičko mišljenje i od kojih se elemenata ono sastoji. Predstavivši sudionicima nacrt po kojem se preporuča pristupanje bilo kojem političkom ili stručnom tekstu, istaknula je kako uvijek treba izolirati glavnu tezu, ono što je autor teksta želio njime poručiti, te je staviti u prikladan kontekst i pokušati sami sebi odgovoriti zašto autor baš to tvrdi. Nakon toga, pozornost trebamo usredotočiti na argumente kojima autor opravdava svoju tvrdnju, trebamo ih evaluirati i usporediti s protuargumentima koje možemo ponuditi, te na kraju imati vlastito mišljenje o danoj stvari, bazirano na svim argumentima, razlozima i dokazima koji su nam dostupni. Nakon uvodnog dijela polaznici su dobili primjer stručnog teksta o demokraciji, te ga radeći u grupama kritički sagledali i izložili svoja viđenja, vodeći pri tome računa o modelu koji je Iva Buchberger predstavila.

Iva Buchberger


“Bitno je učiti mlade kritičkom promišljanju.” – naglasila je Iva – “Prvo, kritičko mišljenje kao analiza, vrednovanje i prosuđivanje doprinosi razvoju autonomnog, samosvjesnog i cjelovitog pojedinca. Drugo, kritičko mišljenje predstavlja iznimnu važnost za suvremeno demokratsko društvo koje pretpostavlja aktivne građane koji promišljaju, preispituju, vrednuju i donose odluke. Treće, kritičko mišljenje na najprikladniji način odgovara tehnološkom napretku suvremena svijeta budući da se u vremenu brzih i stalnih promjena, izloženosti velikoj količini informacija, te značajno povećanoj razini dostupnosti informacija, nametnula potreba za aktivnim, promišljenim i preispitajućim odnosom prema istima. Konačno, kritičko mišljenje doprinosi razvoju takvoga učenja i poučavanja koji kao rezultat donose dugotrajnije, dublje, uporabnije, pa samim time i vrijednije znanje”.
Radionica “Kritičko mišljenje” nastavak je niza predavanja organiziranih tijekom listopada i studenog u sklopu projekta “Ljudska prava i demokratsko građanstvo”. Cilj ovog projekta je političko opismenjivanje mladih, te poticanje kritičkog promišljanja i uključivanja u procese donošenja odluka. Organiziran je uz potporu Primorsko-goranske županije, Grada Opatije i Savjeta mladih Grada Opatije.
Kao nastavak projekta organizatori krajem veljače najavljuju radionicu izrade javnih politika “Od političkih ideja do javnih politika”, namjenjenu svim mladima s područja Opatije i okolice, a pogotovo pripadnicima stranačkih pomladaka i aktivistima civilnog društva. U sklopu radionice polaznicima će se prikazati proces izrade javnih politika, te ukazati na utjecaj koji na taj proces imaju političke ideologije; drugim riječima, proučavati će se koje metode u različitim područjima javnog odlučivanja (zdravstvena, obrazovna, ekonomska ili industrijska politika) koriste stranke koje prihvaćaju liberalne, konzervativni ili socijaldemokratske vrijednosti.
Nikola Cvjetović / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net