Cijene nekretnina probijaju plafon – Za kvadrat stana traži se i do 100.000 kuna @ Opatija

Opatija i njena okolica uvijek su imale višu prosječnu cijenu kvadrata od ostalih dijelova Hrvatske, stoga ne čudi da su i sada cijene u odnosu na hrvatski prosjek barem dvostruko više.

Opatija – Tržište nekretnina u Hrvatskoj ponovo je u punom zamahu, a nakon kratkotrajnog pada cijena tijekom razdoblja gospodarske krize, vrijednosti kuća, stanova, zemljišta i poslovnih prostora posljednjih godina ponovo su u porastu. Tako je prosječna cijena kvadratnog metra stana u Hrvatskoj u prvom polugodištu 2017. godine iznosila 11.024 kune, što je 1,3 posto ili 141 kunu više nego u istom razdoblju lani. Međutim, budući da su nekretnine dugoročna investicija, njihova se isplativost može promatrati tek u većim vremenskim periodima, stoga je puno zanimljiviji, ali i atraktivniji podatak da je u Hrvatskoj prosječna cijena stambenog kvadrata u proteklih 25 godina porasla za čak 300 posto.

Arhiva: Milan Mandić

Opatija i njena okolica uvijek su imale višu prosječnu cijenu kvadrata od ostalih dijelova Hrvatske, stoga ne čudi da su i sada cijene u odnosu na hrvatski prosjek barem dvostruko više.

– Cijene kvadrata nekretnina u samoj Opatiji kreću se u prosjeku između 2.500 i 3.500 eura, a raspon cijena ovisi o samoj lokaciji, veličini nekretnine i o njenom stanju. U odnosu na proteklu godinu, cijene su otprilike na istoj razini i nema velikih oscilacija, međutim konstantna je situacija da kod ovakvih cijena imamo veću potražnju od ponude stoga su se ove godine prodale i neke nekretnine koje lani nisu uspjele naći kupca, po istim cijenama, kazao je Milan Mandić, vlasnik agencije za nekretnine Smart Invest Immobilien.

Opatija je specifična i po velikom rasponu cijena, pa tako se najskuplji kvadrati mogu naći u Villi Arentz, a cijene se i preko 13.000 eura po kvadratnom metru. Drugim riječima, jedan „kvadrat“ u ovoj vili košta gotovo kao i prosječna hrvatska garsonjera.

– Činjenica jest da već dugo vremena imamo situaciju da je u Opatiji prisutan manjak kvalitetnih nekretnina, stoga cijene za takvu ponudu, posebice vile i novogradnje, rastu jer su to nekretnine koje su izrazito tražene i za koje se može brzo i lako naći kupac, čak i po višim cijenama „kvadrata“, kazao je Mandić. S druge strane, naglasio je, cijene za nešto lošije nekretnine – one smještene na lošijim lokacijama ili u lošijem stanju – opadaju, no zbog manje ponude i takve nekretnine nađu svoje kupce.

– Ako se nekretnina bezuspješno prodaje duže vrijeme, potrebno je korigirati cijenu i onda se može pronaći kupca, jer tržište se podijelilo na dva „sloja“ – s jedne strane imamo ljude koji kupuju luksuzne nekretnine i ne pitaju za cijenu, a s druge strane kupce koji traže prilike i biraju jeftinije nekretnine. Kroz naše dugogodišnje poslovanje stvorili smo bazu s velikim brojem kupaca koji znaju što traže, stoga pozivamo sve prodavatelje da se jave ukoliko žele prodati svoju nekretninu, samo razmišljaju o prodaji ili žele znati procjenu vrijednosti svoje nekretnine, a mi ćemo im osigurati profesionalnu uslugu i dati realan pregled njihovih tržišnih mogućnosti, zaključio je Mandić.

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net