Cjelovečernji program UABA Liburnije u Lipi – Predavanje Operacija ‘Braunschweig’ i projekcija filma ‘Iza žice’

Cjelovečernji program UABA Liburnije u Lipi – Predavanje Operacija ‘Braunschweig’ i projekcija filma ‘Iza žice’

Njemačke snage tijekom provođenja zločina u Lipi 30.04.1944.

Predavanje Operacija “Braunschweig” održat će profesor Dušan Širola, potpredsjednik UABA Liburnije, s ciljem obnavljanja sjećanja na njemačku ofenzivu koja je, u trajanju od 25. travnja do 6. svibnja 1944. godine, ostavila teške posljedice na području današnje Liburnije.

Lipa – U petak 15. veljače s početkom u 17 sati, u Memorijalnom centru Lipa pamti održat će se cjelovečernji program Udruženja antifašističkih boraca i antifašista Liburnije. Program će započeti predavanjem o njemačkoj operaciji “Braunschweig”, a u 18 sati nastavit će se projekcijom dokumentarnog filma “Iza žice”.

Kadar iz filma Iza zice

Predavanje Operacija “Braunschweig” održat će profesor Dušan Širola, potpredsjednik UABA Liburnije, s ciljem obnavljanja sjećanja na njemačku ofenzivu koja je, u trajanju od 25. travnja do 6. svibnja 1944. godine, ostavila teške posljedice na području današnje Liburnije. Spaljena su i opljačkana brojna sela, dio stanovnika je protjeran te odveden u logore dok je dio stanovnika stradao. Tijekom operacije “Braunschweig” najgori zločin počinjen je upravo u Lipi 30. travnja 1944. U predavanju će se govoriti o ključnim događajima koji su prethodili operaciji, govorit će se o tome tko je operaciju planirao, s kojim ciljem, u kojem vremenu i etapama te s kojim snagama. Ujedno će se predstaviti i recentna istraživanja talijanskih povjesničara koja dodatno rasvjetljavaju određene aspekte operacije “Braunschweig”, posebice one vezane uz stradanje Lipe.

“Iza žice” je dokumentarni film autora Dorina Miniguttija te hrvatsko-slovensko-talijanske koprodukcije koji progovara o koncentracijskom logoru za civilne zatočenike u Gonarsu, u Udinskoj provinciji. Logor u Gonarsu bio je aktivan od proljeća 1942. do rujna 1943. godine i tijekom tih 18 mjeseci postao je mjestom smrti više od 400 ljudi, uključujući 71 dijete mlađe od jedne godine. Danas su betonski zahodi u polju kukuruza jedini vidljivi trag tog koncentracijskog logora, a 1973. godine općina Gonars sagradila je na njegovom mjestu memorijalni grob.
Dokumentarac “Iza žice” otkriva još neobjavljenu priču o skupini djece koja su preživjela jedan od talijanskih koncentracijskih logora Drugog svjetskog rata, u koje su odvođeni stanovnici slovenskih i hrvatskih sela. Što za dijete znači pritvor, oduzimanje slobode, vode i hrane? Kako je to biti svjedokom smrti stotine ljudi, uključujući i roditelje i bliske rođake? Kakve su traume s kojima protagonisti takvog oskvrnutog djetinjstva moraju živjeti? “Iza žice” prati tadašnju djecu na njihovom putu u sjećanje. Njihova sjećanja potkrijepljena su crtežima i tekstovima koje su stvorili kada su pušteni iz logora. Njihove misli, zamrznute u vremenu, isprepletene su s njihovim današnjim mislima, sedamdesetak godina kasnije. Protagonisti razmišljaju o svojim traumama, o svim onim nevidljivim ožiljcima koje nose tijekom svog života. Njihove tekstove iz tog vremena čitaju današnji školarci, slušaju sjećanja svjedoka i postavljaju pitanja, dječje naivna i iskrena, crtajući potom svoje impresije o onome što su čuli. Pokušavaju shvatiti pojam ukradenog djetinjstva.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net