Festival botanike i prapovijesne baštine – Ove nedjelje saznajte kako se u prapovijesno vrijeme živjelo na području Mošćeničke Drage

Sudjelovanje u svim programima je besplatno, prijave za radionice i pohod na Ozidu su obavezne na projekti@moscenicka-draga.hr.

Mošćenička Draga – Iako često mislimo da svijet počinje od nas samih ili pak naših bližih predaka koji su nam kroz priče i fotografije pustili u nasljeđe dijelove svojih ‘svjetova’, pretočenih u zaboravljene priče, fotografije ili slike, rijetko se zapitamo kako je ustvari sve izgledalo na samom početku. Onoj nultoj točki, kad je naš prvi ‘sumještan’ kročio našom mitskom Učkom ili pak šetao obalom u potrazi za mjestom koje će mu pružiti dovoljno raznolikosti da može preživjeti ondašnje surove uvijete življenja. Tko su bili ljudi koji su prvi započeli sa životom na prostoru kojeg danas mi privremeno koristimo, puštajući ga u nasljeđe nekim novim generacijama. Kako su živjeli, s čime su se bavili, kako su komunicirali, gdje su spavali, kako su dizali gradine? I dok često razmišljamo o tome što nam donosi budućnost nikako da stignemo istražiti kakvo povijesno bogatstvo nam je u posljednjih nekoliko tisuća godina prekrila zemlja i trava.

Dio odgovora na ova pitanja moći ćete saznati ove nedjelje 20. lipnja u centru Brseča, u sklopu Festivala botanike i prapovijesne baštine. Festival je nastao u okviru u projekta „Prapovijesne gradine i etnobotanika za održivi turizam i ruralni razvoj – od Krasa (preko Brkina, Ćićarije i Istre) do Kvarnera“ objedinjenom pod nazivom Kaštelir.

Zanimljiv i edukativan program koji počinje u 10 sati na trgu Pregrad u Brseču, donosi predavanja ‘Tko su bili Liburni’ te ‘Samoniklo korisno bilje našeg podneblja’ koje će održati vrsni stručnjaci, zatim suhozidnu radionicu i Pohod na Ozidu uz arheološko vođenje, dok će revijalni dio programa približiti posjetiteljima dio svakodnevice naših predaka. Uz gastro program te glazbeni nastup program u Brseču zaokružit će boćarski turnir na divljem terenu i natjecanje u bacanju kamena s ramena.

Tjedan dana kasnije, u subotu 26. lipnja, radionica botanike i etnobotanike lokalnog područja „Kako (za)voljet bilje našeg kraja“ održat će se u Mošćeničkoj Dragi od 16 do 20:30 sati. Održavanje radionice predviđeno je u centru Mošćeničke Drage, a prijaviti se možete na projekti@moscenicka-draga.hr.

Sudjelovanje u svim programima je besplatno, prijave za radionice i pohod na Ozidu su obavezne na projekti@moscenicka-draga.hr.

Projekt KAŠTELIR je sufinanciran iz EFRR – Program suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska. Vodeći partner je Občina Komen iz Slovenije, a projektni partneri su Občina Izola, Univerza v Mariboru (UM) – Fakulteta za naravoslovje in matematiko ter Filozofska fakulteta, IRRIS – Inštitut za raziskave, razvoj in strategije družbe, kulture in okolja, Istarska županija, Općine Mošćenička Draga i Lanišće te Park prirode Učka.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net