FOODORIS: Sirove slastice – Rawffaello torta

foodoris_rawffaello (3)

Kulinarska blogerica Doris Valković za PodUčkun.net svake druge srijede donosi svježe veganske recepte. Više slasnih kreacija dostupno je i na njenom blogu Foodoris. Ovog puta predstavlja nekoliko nove načine pripreme namirnice koja se možda i najviše nalazi na svačijem jelovniku…

Hrana je zaista neizostavan dio naših života. Nekima je ona manje bitna stavka te jedu što god im dođe pod ruku, drugi pak samo vole dobro (po)jesti. Postoje i oni koji vole kuhati i iskušavati razne namirnice i načine njihove pripreme dok postoje i oni koji imaju (težih) zdravstvenih problema te u hrani traže mogući lijek i vraćanje izgubljene energije i vitalnosti.

Prehrana sirovim namirnicama (eng. raw food, odnosno sirovojelstvo) posljednjih je godina postala vrlo omiljen način koji izaziva brojne polemike. Najčešće se na ovakav oblik prehrane ljudi odlučuju iz zdravstvenih razloga, iz uvjerenja ali često i iz pomodarstva što je svakako vrlo loš izbor za bilo koji oblik prehrane, naročito sirovojelstva i veganstva. Kada prelazite na određeni tip prehrane trebate se vrlo dobro pripremiti i raditi postepene promjene. Ako ste jeli hamburgere, čokolade, čipseve i ostalu (NE)hranu onda nećete raditi dramatičan skok i od sljedećeg trena postati vegan ili sirovojelac. Morate imati plan, educirati se i postepeno uvoditi promjene kako bi se vaš organizam navikao na potpuno drugačije nutrijente koje dobiva kroz potpuno drugačije načine pripreme. Naravno, ako ste se hranili prirodnom i cjelovitom hranom, prelazak na sirovu ili vegansku hranu neće biti šokantan za organizam ali svejedno treba biti oprezan i slušati svaku reakciju tijela te se pobrinuti da zadovoljite dnevne potrebe za nutrijentima. Vrlo je bitno slijediti sebe i svoje potrebe a ne slušati što vam drugi govore da bi trebali jesti.

foodoris_rawffaello (1)

Sirova hrana ima brojne svoje dobrobiti za organizam i trebali bi je svakako uključiti i prehranu. Ne morate nužno preći na sirovojelstvo da biste jeli sirovu hranu. Jedete li salatu uz ručak, na dobrom ste putu. Dolaskom toplijih dana stvara se pogodan period za unošenje što više sirovog povrća, voća, sjemenki, klica, orašida i sl. Sirove, svježe namirnice obiluju vitaminima, mineralima, antioksidantima i enzimima koji su posve očuvani pritom pripazite da su ekološkog, organskog uzgoja. Povremeno se hraniti sirovim povrćem i voćem zaista je zdravo i izvrsno za čišćenje organizma (popularno u proljeće) jer se potiču izmjene tvari što posljedično dovodi do izlučivanje štetnih spojeva iz tijela – tzv. detox. Sirova prehrana ne znači nužno samo direktna konzumacija sirovog voća i povrća, ona uključuje i razne oblike namakanja, dehidriranja, fermentiranja u svrhu raznovrsnosti i mogućnosti korištenja obilja namirnica u obliku raznih jela. Sirovojelci su tako osmislili načine kako privući široku publiku i skeptike osmislivši razne sirove delicije – od juha, gulaša, tijesta (tjestenine, njoki, itd.), hamburgera, pizza, sireva, quicheva, tartova, kruha, krekera pa sve do kolača, sladoleda i torta odnosno slastica.

Upravo ovo potonje pravi je mamac za šaroliku publiku i slasticama sirovojelci zaista uspiju zainteresirati ljude da priđu, probaju i ostanu oduševljeni. Uz pomoć snažnih blendera stvaraju se jednostavne, ukusne, hranjive te vizualno atraktivne kreacije pred kojima nitko ne može ostati ravnodušan.

Za razliku od sirove prehrane općenito, sirove slastice su pravi „boom“ posljednjih godina u Hrvatskoj. Poneki bi rekli da je riječ o pomodarstvu no one se pripremaju i konzumiraju već duži niz godina u svijetu (točnije od 60.-ih/70.-ih godina prošloga stoljeća). Poznato je da, najčešće, kaskamo nekoliko godina za Zapadom stoga su one tek sada, kod nas, pravo iznenađenje i dostupne za kupiti.

Najčešće pripremam sirove slastice u proljetno-ljetnom periodu godine jer tada organizam dobro reagira na hladne, sirove namirnice dok zimi više volim pripremati slastice (ali i hranu) koja grije (pritom ne mislim samo na zagrijavanje prostorije s pećnicom ili konzumiranje vruće hrane već na duhovno-emocionalno zagrijavanje hranom tzv. comfort food).

Za pripremu sirovih slastica potrebno je imati jak blender/food processor, viška novaca te malo mašte. Najčešće se kao baza koriste orašasti plodovi u kombinaciji sa suhim voćem. Najomiljenije među suhim voćem su medjool datulje (koje zapravo ni nisu suhe) jer zbog svoje kremaste, ljepljive teksture i slatkog okusa služe kao ljepilo (drži na okupu podlogu/biskvit) ali i kao zaslađivač. Za kremu se koriste neutralni, kremasti i nježni (namočeni) indijski oraščići u kombinaciji s voćem, kakao prahom i ostalim dodacima kao što su zaslađivači, kokosovo ulje i sl. Kombinacija i mogućnosti je zaista bezbroj. Sirove slastice su najzdraviji oblik slastica koji možete pojesti zato što se koriste cjeloviti i prirodni sastojci bez termičkih obrada, no ipak pripazite jer one omogućuju stvaranje većeg kalorijskog suficita zbog količine orašastih plodova u njima.

Danas vam donosim recept za sirovu verziju kokosovog klasika „Raffaella“ u obliku tortice. Recept je vrlo jednostavan te nisam koristila bjesomučne blendere poput Vitamixa i sl. Treba vam nešto više vremena za pripremu kreme jer, imate li blender poput mene, trebat ćete se potruditi da dobijete glatku kremu. Imate li Vitamix ili sličan jaki blender sa štapom ovu torticu ćete napraviti u tren ok. Imajte na umu da se indijski oraščići namaču preko noći ili minimalno 4 sata. Žuri li vam se a zaboravili ste ih namočiti u tom slučaj možete indijske oraščiće namočiti pola sata u vrelu vodu no to neka vam bude posljednja opcija.

foodoris_rawffaello (2)

RECEPT ZA RAWFFAELLO
** 1 šalica = 240 ml**
**kalup promjera 19 cm**
Sastojci:
Podloga
1 šalica blanširanih badema ( 140 g)
1/4 šalice agavinog sirupa (može i manje volite li manje slatko)
1/4 šalice kokosovog ulja
1/2 šalice kokosovih pahuljica (često ga zovemo, nepravedno, kokosovo brašno)
2 žlice ekspandirane kvinoje (ovo je vrlo opcionalno, dodala sam zbog dodatne hrskave teksture no možete ovaj sastojak izostaviti)
Krema
2 šalice, prethodno namočenih, sirovih indijskih oraščića (cca.200 g)
2 žlice kokosovog maslaca (ne ulje već maslac *)
1/3 šalice kokosovog ulja
1/3 šalice agavinog sirupa
1/2 šalice kokosovih pahuljica
3 žlice kokosovog mlijeka
* Kokosovo ulje se dobiva izvlačenjem ulja iz kokosovog mesa dok se kokosov maslac dobiva mljevenjem kokosovog mesa u pastu.
Priprema:

-> Za podlogu sve sastojke (osim ekspandirane kvinoje koja dolazi na kraju te se samo ručno  umiješa) staviti u multipraktik i miksati dok se smjesa ne usitni i na pritisak se počne povezivati. U nauljeni kalup promjera 19 cm staviti smjesu, ravnomjerno rasporediti po dnu kalupa te dobro utisnuti (možete si pomoći žlicom). Staviti u zamrzivač dok pripremate kremu.

-> Za kremu je potrebno namakati indijske oraščiće preko noći ili ih staviti minimalno dva sata u vrelu vodu, zatim ih oprati i procijediti. Namočene indijske oraščiće staviti u blender skupa s preostalim sastojcima te miksati dok ne dobijete gustu kremu bez grudica. Glatku kremu je vrlo teško dobiti ako nemate kvalitetan blender stoga ako vam je blender slabiji nemojte ga forsirati jer će se krema početi jako zagrijavati. U slučaju da imate slabiji blender, krema vam neće biti potpuno glatka. Kremu prebacite na podlogu i poravnajte. Lupite nekoliko puta kalupom o kuhinjski element kako bi zrak izašao te stavite u zamrzivač na minimalno 4 sata. Po želji tortu možete posipati kokosovim pahuljicama prije zamrzavanja.

Torta se prije konzumiranja treba pustiti na sobnoj temperaturi minimalno 15 minuta kako bi se odledila. Zatim narezati i uživati Tortu možete čuvati u hladnjaku 2-3 dana ili u zamrzivaču puno duže.

Na blogu možete pronaći recepte za još nekoliko sirovih slastica poput Sirove veganske makovnjače, Sirovih browniesa, Cheesecakea s ciklom, Sirove mousse torte, Torte od krušaka, Cheesecake s kupinama ili pak Eksplozivni trufflesi.
 
U slast!

Želite li mi uputiti komentar, kritiku ili pratiti moje kuživanje, posjetite me na facebook stranici Foodoris, pratite me na instagram profilu Foodoris_ te na blogu istoga imena.

Doris Valković / Foodoris

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net