FOODORIS: Zobena kaša za pravi početak dana

foodoris_zobena_kasa (1)

Kulinarska blogerica Doris Valković za PodUčkun.net svake druge srijede donosi svježe veganske recepte. Više slasnih kreacija dostupno je i na njenom blogu Foodoris. Ovog puta predstavlja nekoliko recepata za zobene kaše kao idealne jutarnje obroke.

Zimska zobena kaša

Zimska zobena kaša

Koliko ste puta čuli da je doručak najvažniji obrok dana? Vjerujem da ste sa svih strana bombardirani tom informacijom, no moram reći – istinita je. Promatrajući prirodu možemo uvidjeti procese koji se neprestano odvijaju, a koje možemo preslikati i na nas što je logično jer smo dio prirode. Jutro je doba dana kada se širimo, rastemo i razvijamo, dok je primjerice večer doba dana kada se sažimamo, skupljamo i mirujemo. Kako bi se tijelo moglo snažno i pravilno otvoriti, poput cvijeta, potrebno je pružiti mu energiju. Mnogi preskaču doručak jer jednostavno ne mogu ujutro jesti te velika većina uz to i zapali cigaretu, popije kavu ili pojede rafiniranu ”hranu” s nogu kao što je čokoladica i sl. i sve to na prazan želudac. Ovo netom navedeno će vam kad tad uništiti zdravlje i pokazati koliko je moćno u borbi s prirodom.

Zamislite jutarnje buđenje, tijelo se regeneriralo i spremno je od nule započeti dan. Pruživši mu nutritivno bogatu hranu ono će se osjećati potpuno napunjeno energijom i spremno za nositi se sa stresnim situacijama tijekom dana. Uz to, nećete tijekom dana imati izrazite potrebe za određenom vrstom hrane, poput slatkiša, zato što pravilan doručak ispušta ugljikohidrate postepeno, time nas napajajući i održavajući sve do sljedećeg većeg obroka.

Uobena kaša s malinama

Uobena kaša s malinama

Ono što je vrlo bitno jest paziti da je doručak nutritivno bogat, da to nisu prazni ugljikohidrati te da je cjeloviti. Ono što objedinjuje sve navedeno, a vrlo je ukusno s mnoštvom mogućih personaliziranih kombinacija je popularna zobena kaša. Zob je žitarica koja obiluje dijetalnim vlaknima te ima niski glikemijski indeks. Zobene pahuljice se preporuča kuhati jer u svom sirovom izdanju kisele organizam što velikoj većini nije potrebno, dapače šteti. Zobena kaša se može raditi od krupnih ili sitno mljevenih zobenih pahuljica uz dodatak mlijeka ili vode, također se dodaje malo soli, zaslađivača i dodataka kao što su razno-razni ”superfoodsi”, orašidi, sjemenke, voće i sl. Osim što je ukusna ona je i vrlo hranjiva te će vas dugo držati sitima jer je bogata proteinima i prehrambenim vlaknima.

Još jedna velika prednost zobene kaše je vrijeme pripreme. Gotova je u svega desetak minuta i naprosto ne postoji razlog zašto ju ne uvrstiti u jutarnju rutinu, čak i ako niste neki ljubitelj zobi, kao što sam ja. Ovako prokuhana promijeni okus, pusti sluz i postane prava njegujuća kaša, a uz dodatak voća sve je ukusnije!

RECEPT ZA ZOBENU KAŠU (baza):
· 1/3 šalice zobenih pahuljica (sitne ili krupne)
· 150 ml vode ili biljnog mlijeka (obično radim pola vode pola biljnog mlijeka)
· prstohvat soli

Priprema:
U lončić staviti zobene pahuljice, vodu ili mlijeko i sol. Promiješati i pustiti na laganoj vatri otprilike 5 minuta da zakuha. Kada počne kuhati neprestano miješati drvenom kuhačom još nekoliko minuta. Kada su zobene pahuljice upile tekućinu i pustile sluz, zobena kaša je gotova.

Zimska zobena kaša

Zimska zobena kaša

Dodaci:
Budite kreativni i dodajte što god volite ili imate u kuhinji. Možete napraviti i slanu zobenu kašu sa začinima, kratko kuhanom mrkvom, porilukom i sl. No ja osobno više volim neutralne zobene kaše ili one s voćem i orašidima za jutro. Kada govorim o neutralnim zobenim kašama mislim na one koje imaju samo sjemenke (najčešće chia sjemenke) i cimet te nemaju nikakvih dodanih šećera (voće, zaslađivači i sl.)

U nastavku donosim nekoliko primjera onoga što možete dodati u/na zobene kaše. Potičem vas na kreativnost i prilagodbu vlastitim okusima kako bi doručak bio što ukusniji pritom pazeći da su svi sastojci cjeloviti i prirodni.

ZIMSKA ZOBENA KAŠA 1
Za zimsku zobenu kašu potrebna vam je baza koju ćete obogatiti žličicom chia sjemenki te dodati kompot od krušaka i jabuka. Kompot napravite vrlo jednostavno tako da narežete krušku i jabuku na kockice te ih stavite u posudu s malo vode kuhati. Dodati zaslađivača po želji (ako je moguće probajte izbjegavati bilo kakve zaslađivače) te cimeta i kardamoma (1/2 žličice po začinu). Kuhati dok voće ne omekša. Preliti zobenu kašu kompotom i uživati u mirisima i toplini koju pruža ova zimska varijanta zobene kaše.

ZIMSKA ZOBENA KAŠA 2
Ova zobena kaša je također obogaćena chia sjemenkama te žličicom agavinog sirupa. U skuhanu kašu dodati chia sjemenke i zaslađivač te dobro promiješati. Prebaciti u posudu za serviranje i dodati sirovi kakao u prahu te tostirane bademe.

Zobena kaša s bananama

Zobena kaša s bananama

JEDNOSTAVNA ZOBENA KAŠA
U ovoj se kaši također nalaze chia sjemenke, no ovdje nisam dodavala zaslađivače. Na vrh sam stavila cimeta te sušeni dud, no naravno može bilo koje drugo suho voće koje će dati izrazitu slatkoću. Ovu zobenu kašu je također preporučljivo jesti zimi.

ZOBENA KAŠA S BANANAMA I GRANOLOM
Ova kaša sadrži već poznatu bazu s dodatkom narezane banane i domaće granole. Recept za domaću granolu možete pronaći na mom blogu Foodoris (https://foodoris.wordpress.com/2015/04/02/hrskava-granola/). Naravno, možete koristiti i kupovnu granolu/pahuljice, no oni su najčešće pretrpani nepotrebnim rafiniranim šećerima.

ZOBENA KAŠA S MALINAMA
Ova zobena kaša začinjena je chia sjemenkama, agavinim sirupom, domaćom granolom te zagrijanim malinama. Koristila sam zamrznute maline koje sam u lončiću, uz malo vode, zagrijala tj. odledila. Dobiti ćete dodatni sokić koji će učiniti ovu kašu slatko-kiselim užitkom. Možete i zaleđene maline staviti na vruću kašu koja će ih otopiti. Naravno, možete koristiti i svježe maline, dapače potičem vas da to i učinite…

ZOBENA KAŠA S BOROVNICAMA
Posljednja u ovom nizu, zobena kaša s borovnicama također je sačinjena od baze, chia sjemenki i podgrijanim borovnicama (isti način kao i zaleđene maline). Ova kaša je kiselkasta i pravo je osvježenje za toplije dane.

Zobena kaša s borovnicama

Zobena kaša s borovnicama

Ovo su samo neki od brojnih kombinacija i mogućnosti koje možete iskoristiti. Svakako su dobrodošli dodaci kao što su kokos, goji bobice, sve vrste sjemenki, orašidi, lucuma prah, maca prah, zrna kakaa i sl. Naravno, zobenu kašu možete jesti i bez ikakvih dodataka i ona će vas također nahraniti i pružiti potrebne nutrijente.

Ukoliko ujutro ne doručkujete, probajte promijeniti tu naviku na mjesec dana i vidjet ćete koliko dobrobiti jedan obrok može donijeti sveukupnom stanju organizma. Ja sam se na vlastitoj koži uvjerila. Jer nije uzalud poznata narodna uzrečica: „doručkuj kao kralj, ručaj kao princ, večeraj kao prosjak“. Želim vam dobar, kvalitetan i ukusan početak svakog dana!

Želite li mi uputiti komentar, kritiku ili pratiti moje kuživanje, posjetite me na facebook stranici Foodoris, pratite me na instagram profilu Foodoris_ te na blogu istoga imena…

Doris Valković / Foodoris

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net