– Utakmica je potvrdila da se tu zaista radi o dvije najbolje momčadi na svijetu. Oni su kontrolirali prve dvije četvrtine, ali mi se nismo predavali. Hvala riječkoj publici i pozivam ih da nas i večeras u srazu sa Španjolskom podrže u borbi za zlato, kazao je trostruki strijelac i jučerašnji heroj Loren Fatović. Veliku fotoglaleriju s utakmice pogledajte na ovom linku

Rijeka – Dupkom ispunjene tribine bazena na Kantridi kraj utakmice dočekale su na nogama nakon što je Bijač 20 sekundi prije kraja obranio udarac ljevorukog Mandića te je time donio svojoj reprezentaciji plasman u finale premijernog izdanja Europa Len Cupa. Bila je to utakmica dostojna okršaja najboljih svjetskih reprezentacija, doista finale prije finala. Rudarski izborena, ali i zaslužena pobjeda u utakmici koja nije bila za one slabijeg srca, uljepšala je predivan subotnji dan i osigurala igračima izbornika Tucka nastup u finalu protiv reprezentacije Španjolske večeras od 20 i 30 sati.

No krenimo redom. Odmah u drugom napadu na utakmici Srbija je povela silovitim udarcem Filipa Filipovića iz brze tranzicije. Vrlo ubrzo je postalo jasno da nakon uvjerljivih pobjeda i utakmica bez stresa, jučerašnji dvoboj će biti sve, samo ne to. Uz intenzivan ritam s obiju strana, Barakude svoj prvi zgoditak postižu u četvrtoj minuti preko zamjenskog kapetana Jokovića s obzirom da je Bušlje zbog isključenja u utakmici s Crnom Gorom suprotno najavama ipak dobio kaznu. Fizički dominantniji igrači Srbije, silovitim uplivavanjima zadavali su velike probleme hrvatskoj obrani. Gotovo svaki srpski napad bi iznjedrio igrača više tako da Srbi do kraja četvrtine dolaze u vodstvo od 3:1 golovima Filipovića i Pijetlovića izrađenim akcijama.

Igra naših reprezentativaca u drugoj četvrtini potpuno je podbacila. Ono što je krasilo do jučer našu igru, snažna i koncentrirana obrana u potpunosti je izostala te samo zahvaljujući Bijaču primamo jedan zgoditak i to ponovno s igračem manje- strijelac Dušan Mandić. S druge strane, napad je bio poprilično jalov uz u tim trenucima katastrofalnu realizaciju igrača više. U bazenu je postojala samo jedna reprezentacija te se činilo da je pobjednik već odlučen nakon dvije četvrtine, što bi se vjerojatno i potvrdilo da Bijač u posljednjim trenucima četvrtine bravuroznom obranom nije sačuvao svoju mrežu te se na poluvrijeme otišlo visokim rezultatom 4:1 u korist Srbije.

Hrvatski reprezentativci ipak u drugo poluvrijeme ulaze probuđeni i ohrabreni te pogotkom Lorena Fatovića dolaze do smanjenja rezultata na 4:2. Ubrzo nakon toga Garcia, inače rođenjem Španjolac , ali od prije dvije godine državljanstvom i Hrvat krade loptu te vuče kontru sa svojih pet metara do protivničkih tri te nesebično asistira Vukičeviću i na semaforu svijetli 4:3. Uz buđenje igrača, budi se i publika te već u idućem hrvatskom napadu priliku za izjednačenje pogrešnim dodavanjem propušta Šetka. Pijetlović s igračem više podiže ponovno na dva gola razlike, ali nakon isključenja Filipovića Vrlić sa stative postiže pogodak za 5:4. Na žalost u utakmici u kojoj su igrači igrali oštro, ali sportski korektno tenzije podižu suci svojim neshvatljivim odlukama.

Posljednja dionica utakmice počinje kao iz snova za Hrvatsku. Lončar svojim prvim pogotkom dovodi utakmicu u egal, 5:5. Kako je prvo poluvrijeme proteklo u dominaciji Srba, tako Barakude podižu ritam u drugom i brzom tranzicijom prijete sve više te nakon jedne dobre obrane i brze polukontre, Vukičević s lijevog vanjskog postiže zgoditak za 6:5 i erupciju oduševljenja. Filip Filipović pogotkom iz faula zadržava svoju reprezentaciju u igri. Hrvatsku u ponovno vodstvo dovodi Loren Fatović koji nakon savršene lopte Bijača mirnom egzekucijom postiže pogodak za 7:6. Kako se utakmica bližila kraju tako su i jedni i drugi davali sve više od sebe, a posljednje izjednačenje na utakmici donosi svojim pogotkom Ćuk nakon isključenja Anđela Šetke. U heroja utakmice uz već opjevanog Bijača, promiče se njegov klupski suigrač i najmlađi igrač u reprezentaciji Loren Fatović te svojim trećim golom dovodi Hrvatsku do vodstva od 8:7, koje se na kraju pokazalo i konačnim rezultatom.

Možemo kazati da je izbornik Tucak zajedno sa svojim stožerom pronašao lijek za Srbe te ih drugi put u pola godine pobjedom u međusobnom ogledu udaljava od borbe za zlatnu kolajnu. Prvi put je to bilo prošlo ljeto u Budimpešti na SP, a drugi put sinoć na Kantridi. Barakude sutra od 20 i 30 sati očekuje borba za zlato u utakmici sa Španjolcima koji su izašli kao pobjednici skupine A u konkurenciji Mađarske, Italije i Grčke. Riječka publika zasigurno će moći uživati u igri dviju reprezentacija koje gaje sličan stil igre intenzivnog ritma, te navijanjem i podrškom kao jučer pomoći reprezentativcima da upotpune svoju kolekciju zlatnih medalja.

– Izuzetno teška utakmica. Mislim da smo ušli dosta nervozni i s velikim grčom, ali kako je utakmica odmicala nismo gubili vjeru i dizali smo se u igri te smo se rezultatski uspjeli vratit. Mislim da smo na kraju zasluženo pobijedili. Nakon ovako teške utakmice u finalu nas čeka Španjolska koja je plivački fantastična ekipa i očekujem tešku i neizvjesnu utakmicu, kazao je Marko Bijač.

Luka Lončar nije skrivao svoje oduševljenje prema njegovim riječima zasluženom pobjedom, a o finalu sa Španjolcima je kazao – ‘Veliko finale pred domaćom publikom i naravno da smo favoriti, ali Španjolska igra jako dobro. Bit će teško kao i sve do sad, ali nadamo se pobjedi’.

Trostruki strijelac i heroj pobjede Loren Fatović utakmicu sa Srbijom je prokomentirao – ‘Utakmica je potvrdila da se tu zaista radi o dvije najbolje momčadi na svijetu. Oni su kontrolirali prve dvije četvrtine, ali mi se nismo predavali. Hvala riječkoj publici i pozivam ih da nas i večeras u srazu sa Španjolskom podrže u borbi za zlato’.

Utakmica 3. kola SUPER FINAL LEN EUROPA CUP grupa B : Srbija – Hrvatska 7:8 ( 3:1, 1:0, 1:3, 2:4)