FOTO Jučerašnjom izložbom na Slatini započelo je obilježavanje 10. rođendana Liburnia Classic Cluba Opatija

– Prije deset godina, 28. kolovoza 2009. godine, osnovan je Liburnia Classic Cluba Opatija. Tada je brojao deset članova, a danas nas ima preko stotinu. Ponosni smo i na činjenicu da više od trećine članova čine žene. Cilj nam je kroz razne manifestacije promovirati turistički potencijal, prirodne ljepote, kulturu i gastronomiju ne samo Opatije, već i cijele Liburnije i Istre, kazao je Šulina.

Opatija – Tradicionalnom Izložbom oldtimera održanom na Uskrsni ponedjeljak na opatijskoj Slatini započelo je obilježavanje 10. rođendana Liburnia Classic Cluba Opatija, a svečana Skupština održat će se u rujnu.

Rijetki i atraktivni brižljivo dotjerani vremešni limeni ljepotani, od kojih su mnogi stariji i od svojih vlasnika, uvijek mame uzdahe posjetitelja. Najstariji su proizvedeni u prvoj polovici prošlog stoljeća, a vrijednost im se penje i do vrtoglavih 200 tisuća eura. Usprkos desetljećima dugom životnom vijeku, zahvaljujući trudu njihovih vlasnika, još uvijek izgledaju kao novi.

Liburnia Classic Club okuplja zaljubljenike u stare automobile, od onih koji uživaju samo u vožnji ovim savršenim “klasicima”, pa sve do onih koji se bave restauracijom i održavanjem. O osnivanju kluba te akcijama i manifestacijama koje provode već deset godina razgovarali smo s predsjednikom Bogomilom Šulinom, dopredsjednikom Josipom Justićem i bivšim predsjednikom i članom kluba Rajkom Hlanudom.

– Prije deset godina, 28. kolovoza 2009. godine, osnovan je Liburnia Classic Cluba Opatija. Tada je brojao deset članova, a danas nas ima preko stotinu. Ponosni smo i na činjenicu da više od trećine članova čine žene. Cilj nam je kroz razne manifestacije promovirati turistički potencijal, prirodne ljepote, kulturu i gastronomiju ne samo Opatije, već i cijele Liburnije i Istre. U našem radu podržava nas Grad Opatija, Turistička zajednica Grada Opatije te Primorsko-goranska županija, kazao je Šulina.

Svake godine organiziraju niz manifestacija i akcija.

– Članovi kluba redovito sudjeluju na rally vožnjama, kulturnim i sportskim manifestacijama, susretima vlasnika klasičnih vozila, izložbama te sajmovima rezervnih dijelova u Hrvatskoj i u inozemstvu. Udruga djeluje na području Liburnije i Istre, te surađuje s klubovima u zemlji i inozemstvu. Najatraktivnija su događanja rallyji i druženja vlasnika automobila, istaknuo je Josip Justić.

Njihovi se atraktivni automobili mogu vidjeti na RetrOpatiji, Carskom gradu, Marunadi, Božićnoj i Uskrsnoj izložbi oldtimera, Libunia Calssic Oldtimer Rallyju, susretima s pobratimljenim klubom Serenissima iz talijanskog Conegliana, a poznate su i vrlo tražene omiljene besplatne vožnje gradom u sklopu Opatija Oldtimer Toura.

– Svakog ljeta od lipnja do kolovoza u suradnji s Gradom Opatija i Turističkom zajednicom organiziramo besplatne vožnje oldtimerima za građane i turiste. Mjesto polaska je ispred hotela Milenij, a tura ide do Voloskog te natrag do Slatine. Ideja je nastala na održavanju jednog Carskog grada, kada su nas posjetitelji pitali možemo li ih provozati u našim automobilima. Kako je postojao veliki interes za takve vožnje, odlučili smo to raditi redovito. Ljudi budu oduševljeni, ne samo što su vožnje besplatne, već mogućnošću da se provozaju u takvim atraktivnim vozilima, kazao je Rajko Hlanuda.

Objašnjavaju nadalje da ima oldtimera koji su autentični i samo dotjerani, a ima i onih koji su dorađeni, ali također su originalni, jer moraju proći strogu kontrolu i dobiti posebno odobrenje da nose naziv „povijesno vozilo“. To se može iščitati na registarskoj tablici, gdje iza kratice grada piše „PV“, što znači „povijesno vozilo“, a iza koje slijedi broj, obično godina proizvodnje. Saznajemo i da predsjednik Šulina ima nekoliko starih automobila – Fiat 500 Topolino iz 47. godine, Buick iz 53. godine, Triumph iz 47. godine te Mustang iz 65. godine. Josip Justić na izložbu je stigao s Mercedesom 230 SL iz 65. godine, dok je Rajko Hlanuda stigao sa svojim Daimlerom DB 18 koji je davne 1952. godine proizveden u Engleskoj.

– Moj Triumph je vrlo rijedak primjerak. Napravljeno je svega tisuću komada, tako da je teško reći koliko ih danas još vozi u svijetu. Njegova posebnost je u tome što je dobrim dijelom ručno izrađen. Materijal je uglavnom aluminij – ima nešto drva – kojeg je u Engleskoj nakon Drugog svjetskog rata bilo u izobilju, s obzirom na broj srušenih aviona. Željeza uostalom tada puno nije bilo. A aluminij je zahvalan materijal; nema trunke ruzine, kazao je Šulina.

Na izložbi je svog limenog ljubimca pokazao i član kluba Kristian Nikolac, a njegova je Shelby Cobra proglašena i najatraktivnijim izloženim vozilom.

– Ima 7 tisuća kubika, original je imao 400 konja, dok ova verzija ima 500 konja budući da je napravljena za utrku 24 sata Le Mansa, kazao je Nikolac.

– Stari automobili su od željeza, kroma, drva i kože. Ti mirisi i sada se u autu osjećaju. Osim toga, filozofija vožnje je posve druga. Mehanika ovih automobila je drukčija, ona greške ne prašta. Drugim riječima, ovakvi automobile doista od vozača traže znanje i koncentraciju, dodao je Hlanuda istaknuvši kako Oldtimeri imaju posebne čari, a jedna od njih je i da kada ideš na dulji put, nikad ne znaš hoćeš li se vratiti automobilom ili šlep-službom.

Uskrsni Ponedjeljak Uz Oldtimere, Folklor I Zabavu Za Najmlađe

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank
Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net