FOTO: Jušto na kunfini – Otovren Etnografski postav Memorijalnog centra Lipa pamti @ Matulji

Foto Luigi Opatija, Op?ina Matulji, Otvorenje etno zbirke muzej

Postav oslikava svakodnevicu Krasa s kraja 19. te prve polovice 20. stoljeća koja se ogleda u artefaktima, fotografijama, dokumentima te prikupljenim kazivanjima i sjećanjima starijih stanovnika. Veliku fotogaleriju s otvorenja pogledajte na ovom linku

Foto Luigi Opatija, Op?ina Matulji, Otvorenje etno zbirke muzej

Lipa – Memorijalni centar Lipa pamti dobio je jučer nove sadržaje – primorsko-goranski župan Zlatko Komadina u društvu načelnika Općine Matulji Marija Ćikovića i ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Tee Perinčić otvorio je jučer Etnografski postav prostora u Lipi koji djeluje u sklopu riječkog muzeja.

– Ovo je muzej smrti i života Lipe. Danas slavimo život jer, kao što iza oblaka dolazi sunce i ništa nije slučajno, tako nije slučajno i što nismo dozvolili da se dogodi zaborav. Zaborav je sramota svih nas. Lipa je to zaslužila jer Lipa pamti i mi smo to bili dužni učiniti, rekao je župan Komadina prilikom otvorenja izložbe.

S obzirom na stradanje 1944. godine, kada je Lipa izgubila materijalna svjedočanstva tradicijskog života, a samim time i dio identiteta, 1969. godine krenulo se s organizacijom Etnografske zbirke Memorijalnog centra Lipa pamti. Prikupljeni predmeti iz Lipi susjednih mjesta na hrvatskoj i slovenskoj strani ovog pograničnog kraja predstavljaju simboličku vezu između života u Lipi prije i nakon stradanja. Također ukazuju na neospornu podudarnost materijalne i nematerijalne baštine jednog prostora – mikroregije Liburnijskog krasa (Lipa, Rupa, Šapjane, Pasjak i Brce) te šire gledano, Ćićarije, Kastavštine i slovenske Brkine.

Foto Luigi Opatija, Op?ina Matulji, Otvorenje etno zbirke muzej

Postav ”Nismo ćići ni brkini, mi smo jušto na kunfini” predstavlja tradicijske načine gospodarenja (poljoprivreda, šumarstvo, stočarstvo) i trgovine na ovim prostorima, tradicijske vještine i zanate, običaje godišnjeg i životnog ciklusa te tradicijska vjerovanja. Oslikava svakodnevicu Krasa s kraja 19. te prve polovice 20. stoljeća koja se ogleda u artefaktima, fotografijama, dokumentima te prikupljenim kazivanjima i sjećanjima starijih stanovnika.

U pripremi postava korištena je građa Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, Konzervatorskog odjela u Rijeci, Instituta za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba, Slovenskog etnografskog muzeja iz Ljubljane, Odsjeka za etnologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te većeg broja privatnih arhiva i zbirki.

Autorica postava je kustosica Vana Gović, dok su autori prostornog i vizualnog oblikovanja Damir Gamulin i Antun Sevšek. Postav je realiziran sredstvima Općine Matulji, Primorsko-goranske županije te Ministarstva kulture Republike Hrvatske.

Veliku fotogaleriju s otvorenja pogledajte na ovom linku

Foto Luigi Opatija, Op?ina Matulji, Otvorenje etno zbirke muzej

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net