FOTO Mitski park u Trebišću dobiva svoje konačne konture – Započelo postavljanje skulptura autora Ljube de Karine

Podsjetimo, skriveno u dubini kanjona, u krilu planine Učke, leži mitska Trebišća, napušteno naselje koje je dio općine Mošćenička Draga. Ovo područje bilo je od posebna značenja za prve slavenske doseljenike na Kvarner, o čemu govori i samo ime naselja: „treba“ je staroslavenska riječ za žrtvu, a brdo Perun koje se nalazi ponad Trebišća, dijeli ime s vrhovnim bogom slavenske mitologije.

LJUBO DE KARINA Rođen je u Rijeci 18. ožujka 1948. godine. Akademiju likovnih umjetnosti, odjel kiparstva diplomirao je u Ljubljani (Slovenija). Poslijediplomski studij pohađao je u Majstorskoj radionici prof. Vanje Raduša i Majstorskoj radionici prof. Antona Augustinšića koji je uspješno završio. Od 1973. godine ima status slobodnog umjetnika od kada se isključivo bavi kiparstvom. Stalno živi i radi u Brseču odnosno Zagoru. Imao je niz samostalnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu od kojih se posebno ističu monografska izložba u Gliptoteci HAZU i u Klovićevim dvorima u Zagrebu, a sudionik je i niza skupnih izložbi i kiparskih simpozija. Monumentalne skulpture nalaze se na javnim prostorima diljem Hrvatske i u inozemstvu. U Hrvatskoj, Zagrebu, Rijeci, Opatiji, na otoku Cresu – u Belom (Poučna eko staza) i u Valunu, Iloku, u Labinu u parku skulptura Mediteranskog kiparskog simpozija i na otoku Krku u Baški i njenoj okolici. U inozemstvu skulpture mu se nalaze u Njemačkoj, Italiji, Japanu i u Sloveniji. Djela mu se nalaze i u značajnim umjetničkim zbirkama. Autor je brončanih vratnica Katedrale sv. Vida u Rijeci, groba proglašenog kardinala pok. dr. msgr. Josipa Uhača u župnoj crkvi sv. Jurja u Brseču i groba pok. dr. msgr. Antona Benvina, Rektora Zavoda sv. Jeronima u Rimu na groblju u Valunu. Bio je umjetnički voditelj BGS – Baščanske glagoljske staze u sklopu koje je izradio tri monumentalna glagoljska slova “A”, “L”, “B” i podni reljef – ružu vjetrova sa slovom “omega”. U ediciji “Prizma” izdana mu je monografija. Za svoj rad i stvaralaštvo nagrađivan je strukovnim nagradama.

Mošćenička Draga – Mitski park u Trebišću iz programa Interreg SI-HR, nova turistička destinacija temeljena na mitološkoj baštini, pomalo dobiva svoje konačne konture, a nakon obnove zapuštenog mlina koji će postati centar za posjetitelje započelo je uređenje prilaznog puta.

Tako je prošlog tjedna započelo postavljanje skulptura autora Ljube de Karine koje će krasiti Mitski park u Trebišću. Pod budnim okom autora uz asistenciju studenata Akademije primijenjenih umjetnosti iz Rijeke skulpture se postavljaju na pripremljene postamente, a koliko je posao težak dovoljno govori podatak da bez bageriste posao ne bi bio obavljen.

Interpretacijski sadržaji projekta MITSKI PARK postavljeni u obnovljenom mlinu predstavit će posjetitelju bogatu mitološku baštinu ovog kraja. Obnovljena mlinska tehnika će prezentirati tradicionalni način prerade brašna iz žita, koje nam prema starim slavenskim vjerovanjima donosi bog Veles, zaštitnik seljaka, pastira i stoke, darovatelj blagostanja i žitnog bogatstva.

Podsjetimo, skriveno u dubini kanjona, u krilu planine Učke, leži mitska Trebišća, napušteno naselje koje je dio općine Mošćenička Draga. Ovo područje bilo je od posebna značenja za prve slavenske doseljenike na Kvarner, o čemu govori i samo ime naselja: „treba“ je staroslavenska riječ za žrtvu, a brdo Perun koje se nalazi ponad Trebišća, dijeli ime s vrhovnim bogom slavenske mitologije.

Današnja Trebišća obuhvaćaju nekoliko tradicijskih objekata i ostatke nekadašnjeg mlina uokvirene hladom duboke šume i slapovima potoka. Ono je početna točka mitsko-povijesne staze Trebišća- Perun dužine 10 km, koja vodi do vrha brda Perun (880m). Informativno-edukativne ploče postavljene duž staze približavaju glavne elemente staroslavenske mitologije i spajaju drevna božanstva poput Peruna (vrhovni bog neba i vatre, upravlja gromovima i munjama) i Velesa (bog kaosa, podzemlja i stočarstva), s toponimima u krajoliku (vrh Perun, Volovski kuk), te opisuju vjerovanja vezana za izmjenu godišnjih doba (borba Velesa i Peruna), postanak svijeta i ostale ključne elemente slavenske mitologije. Negdje na pola puta prema vrhu se nalazi visoravan Petrebišće s obnovljenim pastirskim stanovima. Nedaleko Petrebišća, na putu prema vrhu Perun, na livadi se „skriva“ kamena skulptura boga Velesa, prikazanog u obličju zmije. Dolazak na sam vrh Perun (880 m) zaokružuje mitsku priču o ovom području i vjerovanjima starih Slavena kroz zanimljive citate isklesane u kamenu, završnu informativnu ploču i drveni totem koji simbolički prikazuje Peruna kako gleda na sve četiri strane svijeta.

Projekt “Mitski park” počeo je u rujnu 2018. godine, a predviđeno trajanje je 30 mjeseci. Projektom se želi stvoriti destinacija MITSKI PARK čije se glavne atrakcije nalaze na hrvatskoj strani (Općina Mošćenička Draga: područje Trebišća) i slovenskoj strani (Općina Hrpelje – Kozina: područje Rodika). Ideja projekta je temeljem proučavanja slavenske i predslavenske baštine pronaći poveznice koje spajaju dvije lokacije i turistički valorizirati tu baštinu mitskog krajolika. U tu svrhu se uređuju centri za posjetitelje na oba područja, unaprjeđuju se i kamenim putokazima označavaju „mitske“ staze, te se stvaraju dodatni inovativni sadržaji za privlačenje posjetitelja tijekom cijele godine. Namjera je snažnije javnosti predstaviti kulturnu baštinu mitskog krajolika u općinama Mošćenička Draga i Hrpelje-Kozina. Kroz projekt “Mitski park” djeluje na turističkom vrednovanju kulturne baštine, ali i na budućem smanjenju sezonalnosti turizma, odnosno privlačenju posjeta prije i nakon glavne turističke sezone atraktivnim sadržajima te prekograničnoj turističkoj suradnji. Vodeći partner u projektu je Općina Hrpelje-Kozina, a ostali partneri su tvrtke Inkubator iz Sežane i Arhej iz Slovenije, Univerza na Primorskem iz Kopra, Općina Mošćenička Draga, Turistička zajednica ove općine i FMTU.

 

 

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net