FOTO: Održano predavanje Zorana Kravara na temu Gospodara prstenova

Liburnija.net: Zoran Kravar @ Villa Antonio

Intrigantni naslov predavanja privukao je i motivirao brojne mlade s područja Opatije, ali i Rijeke i okolice, da rano prijepodne provedu u glavnoj dvorani Vile Antonio, a privlačna je bila i činjenica što se čak i profesori u visokim akademskim krugovima bave djelima J.R.R. Tolkiena. Tolkien je zapravo bliži Tolstoju ili Dostojevskom nego suvremenim piscima fantasy žanra.

Opatija – U organizaciji Udruge za razvoj kulture mladih “Kulturni front”, a uz potporu Savjeta mladih Grada Opatije, prekjučer je u Vili Antonio održano predavanje Zorana Kravara, redovitog profesora sa Odsjeka za komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, naslovljeno “Kako napisati novog Gospodara prstenova”.

Intrigantni naslov predavanja privukao je i motivirao brojne mlade s područja Opatije, ali i Rijeke i okolice, da rano prijepodne provedu u glavnoj dvorani Vile Antonio, a privlačna je bila i činjenica što se čak i profesori u visokim akademskim krugovima bave djelima J.R.R. Tolkiena. Zato je Kravar, na samom početku svog izlaganja, istaknuo kako Tolkienov “Gospodar prstenova” ne spada u popularnu književnost u koju možemo ubrojiti brojne njegove sljedbenike, već da je bliži elitnoj književnosti, u kojoj svako djelo mora idejom i sadržajem biti originalno i jedinstveno. Upravo zbog Tolkienove revolucionarne uloge u pokretanju čitavog književnog žanra (iako je i prije njega bilo nekoliko manje poznatih autora koji su pisali fantastične pripovijesti), zbog njegove akademske pozadine, kao i zbog originalnosti strukture ideja i likova koji se u “Gospodaru prstenova” pojavljuju, Kravar je zaključio kako je Tolkien na određeni način zapravo bliži Tolstoju ili Dostojevskom nego suvremenim piscima pripovijesti iz fantasy žanra.

Pred pedesetak zainteresiranih slušatelja, Kravar je veći dio predavanja posvetio ističući zajedničke ideje, motive i uloge koje se pojavljuju u svim pripovijestima visoke (ili epske) fantastike. Na prvom mjestu tu je jasna podjela likova na dobre i loše, te naglasak na sukobu dobra i zla (zbog toga, ističe Kravar, “Pjesmu leda i vatre” G.R.R. Martina ne možemo svrstati u visoku fantastiku, već bi ista više nalikovala nekoj fantastičnoj sapunici). Nadalje, Kravar se dotaknuo čestih uloga koje nalazimo u svim pripovijestima visoke fantastike, njihovih međuodnosa i pojava u djelima poznatijih Tolkienovih sljedbenika i autora koji su pisali u istom žanru, poput Tada Williamsa, Ursule Le Guin i Terryja Brooksa, a dijelom se referirao i na C.S. Lewisa i na Rogera Zelaznyog. Naglasio je i posebnu ulogu koju krajolici i okoliš igraju u Tolkienovim djelima, te nakon samog predavanja odgovarao na brojna pitanja zainteresiranih slušatelja, tako da je sama diskusija potrajala znatno dulje nego što je bilo predviđeno.

Predavanje profesora Kravara samo je dio projekta “Mala škola fantastike”, u sklopu kojeg Udruga “Kulturni front” organizira niz zanimljivih izlaganja (poput predavanja astronoma Korda Korlevića koji je prošle godine posjetio opatijske osnovnoškolce), interaktivnih prezentacija i radionica (izrada žičanih oklopa i nakita od verižnjača, izrada kostima i dekoracija za Liburnicon), te stolnih i drugih igara namijenjenih mladima.

[nggallery id=485]

Tekst i foto: Ivan Cerovac / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net