FOTO: Otvorena ‘Kuća lovranskega guca’ – muzejski prostor posvećen tradicijskoj brodogradnji Lovrana

Svečano otvorenje 'Kuće lovranskega guca'

Svečano otvorenje ‘Kuće lovranskega guca’

Izvorni lovrasnki guc, 4,95 metara dužine i 1,88 metara širine, s brojem OP 279 u stiliziranom prostoru koji je obogaćen brojnim nacrtima, maketama, kalafatskim alatom, postavljen je u izdubljenom podu koji svojim uređenjem i dekorativnom rasvjetom dočarava morsko dno. Veliku fotogaleriju s otvorenja pogledajte na ovom linku

Silvano Raffaelli

Silvano Raffaelli

Lovran – Muzejski i galerijski prostor ‘Kuća lovranskega guca’, smještena tik do sjedišta Turističke zajednice Općine Lovran, jučer je svečano otvorena pred velikim brojem uzvanika uz prigodnu glazbenu kulisu Puhačkog orkestra iz Budafoka.

Projekt započet 2007. godine, kojeg je inicirao Silvano Raffaelli član Udruge u kulturi ‘Naš Lovran – Lovrana nostra’ – sekcija Lovranska lantina, jučer je dobio svoj ‘novi život’ s kojim se osim očuvanja i edukacije o tradicionalnoj brodogradnji otvara i mogućnost dobre turističke valorizacije.

– Hvala svima, koji su dali doprinos u realizaciji ovog projekta, od Općine Lovran, do Ministarstva turizma, kao i svima koji su uložili puno truda kako bi se ‘Kuća lovranskega guca’ otvorila istaknuo je Raffaelli, napomenuvši da je ‘kuća’ otvorena u čast znamenitom lovranskom brodograditelju Ninu Gasparinicu.

Lovranski brodograditelji...

Lovranski brodograditelji…

Podsjetimo, ideju da se otvori Muzej lovranski guc, po uzoru na rovinjsku batanu, dao je Silvano Raffaelli. Tako je odlukom ranijeg Općinskog vijeća Općine Lovran otkupljen stari lovranski guc, kojeg je izgradio Nino Gasparinic, potom naslijedio njegov sin Bruno, a onda se trag gucu skoro izgubio. Pronađen je i temeljito restauriran te čini glavni eksponat u jučer otvorenoj kući. Izvorni lovrasnki guc, 4,95 metara dužine i 1,88 metara širine, s brojem OP 279 u stiliziranom prostoru koji je obogaćen brojnim nacrtima, maketama, kalafatskim alatom, postavljen je u izdubljenom podu koji svojim uređenjem i dekorativnom rasvjetom dočarava morsko dno.

Multimedijalni štih daje simulirani 3D prikaz gradnje lovranskog guca sa svim dijelovima koji se ugrađuju tijekom izrade plovila te nacrti i dijelovi teksta iz stručne literature vezane uz guca. U prostoru muzeja predstavljena su i četiri najpoznatija lovranska brodograditelja – Nino Gasparinic, Bruno Vicenzo Gasparinic, Ivan Kalčić i Gianfranco Sirotnjak, a zidove krase i posebno izrađeni panoi na kojima se na četiri jezika može saznati sve o dijelovima guca.

Galerijski prostor...

Galerijski prostor…

U gornjem djelu prostora nalazi se prekrasni galerijski prostor namijenjen za tematske izložbe i stručna predavanja. Jučerašnje otvorenje obogatila je izložba fotografija koju je postavio Mladen Šćerba iz Raba, a na njoj je prikazan nastup hrvatskih brodica na svjetskoj smotri pomorstva 2012. godine u francuskome Brestu.

– Kućom lovranskega guca. Lovran je zasigurno osim trajno izloženog guca koji za nas predstavlja spašavanje od zaborava na našu tradicijsku brodogradnju, zasigurno dobio vrijedan turistički i izložbeni prostor koji će biti prepoznat u narednim godinama. Zahvaljujem svim entuzijastima i volonterima koji su radili na osmišljavanju i uređenju izložbenog prostora, te ministarstvu turizma RH koje je prepoznalo ovaj projekt kojeg smo kao općina kandidirali na natječaju, istaknuo je Alan Sanković, načelnik općine Lovran.

Uoči jučerašnjeg otvorenja novog izložbenog prostora, u obližnjoj galeriji Laurus je održan stručni skup na temu pomorske i brodograditeljske baštine, a predavači su bili kapetan Luciano Keber, prof. dr. sc. Robert Mohović i dr. sc. Tea Perinčić.

Veliku fotogaleriju s otvorenja pogledajte na ovom linku

Stručni skup

Stručni skup

N. Cvjetović / PodUčkun.net
Foto: David K. / Foto Luigi

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net