FOTO: Tijelovo u Velom Brgudu

Na blagdan Tijelova, 7. lipnja, nakon održane svete mise kreće procesija. Za vrijeme procesije se ”kanpana” (starinski izraz za ručno zvonjenje). Zvonjava prestaje kod svake kućice gdje svećenik, natkriven baldahinom kojeg nose Brgujci, počinje s molitvom.

Veli Brgud – Nekoliko dana prije Tijelova, Brgujci se pripremaju za svetkovanje tog dana na tradicionalan način. Naime, običaj takve vrste zahtjeva zajedništvo mještana te se raspodjeljuje njihove aktivnosti po spolovima. Muškarci su zaduženi za pribavljanje mladog drva jasena, kojima ukrašavaju put na kojem se održava procesija. Žene pak brinu o izradi kućica prekrivenih tkaninom i ukrašenih cvijećem, koje u svojoj unutrašnjosti sadrže relikviju, svijeće te klečalo na kojem svećenik moli za blagoslov mještana. Izrađuju se četiri kućice na tradicionalnim mjestima, od kojih je svaka drugačije boje.

Na blagdan Tijelova, 7.lipnja, nakon održane svete mise kreće procesija. Za vrijeme procesije se ”kanpana” (starinski izraz za ručno zvonjenje). Zvonjava prestaje kod svake kućice gdje svećenik, natkriven baldahinom kojeg nose Brgujci, počinje s molitvom. Nakon molitve, procesija kreće dalje i ”kanpananje” se nastavlja te se taj proces odvija pokraj svake kućice do povratka u župnu Crkvu. Ovime mještani Velog Brguda mole Boga za blagoslov te time javno iskazuju svoje vjersko opredjeljenje.

Na svetkovini su im se pridružili i stanovnici okolnih mjesta te su u velikom broju svi zajedno sudjelovali u procesiji i kasnijem druženju u župnom dvoru. Kako bi rekli Brgujci, riječ je o stoljetnoj tradiciji, koja se je zahvaljujući Bogu i društvenom jedinstvu župljana održala do današnjih dana.

[nggallery id=240]

Iva Grbac / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net