FOTO: U prepunoj dvorani KD Zora održana premijera predstave ‘Život u koricama: Priča o knjizi’ @ Opatija

predstava_zivot_u_koricama_prica_o_knjizi_2016_knjiznica_01

Oblikovana kao scenska plesna izvedba u tri dijela, predstava opisuje kulturni život knjižnice kroz vremenska razdoblja. Fotogaleriju s predstave pogledajte na ovom linku

predstava_zivot_u_koricama_prica_o_knjizi_2016_knjiznica_3_01

Opatija – Prošlog tjedna, u Gradskoj knjižnici i čitaonici ”Viktor Car Emin”, povodom obilježavanja manifestacije ”Mjesec hrvatske knjige“, gostovao je Plesni art laboratorij i održana je premijera predstave “Život u koricama: Priča o knjizi”.

Plesni art laboratorij čine Senka Baruška – samostalna umjetnica, koreografkinja, plesačica i pedagoginja te koreorežiserka same predstave, zatim akademski glumci Zoran Josić i Marina Stanger te izvođačice Sandra Turkalj i Marija Maksimović.

Ova jedinstvena i suvremena predstava “Život u koricama: Priča o knjizi”, nastala je spontano, suradnjom djelatnika i djelatnica opatijske knjižnice te Plesnog art laboratorija. Predstava povezuje različite umjetničke izričaje s ciljem upoznavanja kulturne baštine i njegovanja kulturnog identiteta, ali i promicanja čitanja i oživljavanja knjižnice kao centra društvenih zbivanja.

predstava_zivot_u_koricama_prica_o_knjizi_2016_knjiznica_1_01

Oblikovana kao scenska plesna izvedba u tri dijela, predstava opisuje kulturni život knjižnice kroz vremenska razdoblja. Značaj knjižnice možemo pratiti od njenih početaka kroz razvoj čitaonica u doba Hrvatskog narodnog preporoda. Opatijska “Zora”, u kojoj i danas djeluje knjižnica, bila je svojevrsni “dnevni boravak” služeći ljudima kao mjesto za čitanje novina, igranje, druženje i zabavu. Predstava tako prikazuje djelić povijesti kada je knjižnica bila od ključne važnosti za njegovanje hrvatskog jezika i nacionalnog identiteta. Naposljetku, predstava je oslikala i suvremenu knjižnicu kroz nove medije koje ona nudi: društvene igre, audioknjige, učenje jezika, organiziranje raznih programa.

Posebna zahvala ide Ivanki Glogović Klarić na dopuštenju da se koriste dijelovi iz njene knjige “Tr ši”. Korištenjem dijelova iz njezine knjige, dao se dodatni naglasak na važnost čakavskog jezika u njegovanju lokalne kulture i običaja.

Fotogaleriju s predstave pogledajte na ovom linku

I. Mellor / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net