FOTO: Velik uspjeh PŠ Veprinac – Prepoznat potencijal školskog vrta Majuga @ Opatija

Učenci PŠ Veprinac

Tako su predstavnici škole predstavljali svoj vrt na svečanom prijemu povodom dodjele nagrada gdje su prepoznati kao potencijal i zaslužili gostovanje na 1. programu Hrvatskog radija u emisiji „Zagonetno putovanje“. Nekoliko fotografija pogledajte u nastavku teksta…

Veprinac – Školski vrt „Majuga“ Područne škole Veprinac dobio je nedavno i nacionalnu prepoznatljivost. Projekt koji traje tri godine u okviru izvanučionine nastave pod vodstvom Tatjane Bonazza-Čekada uz pomoć učiteljica Sanje Albaneže i Ljiljane Božičević uključuje svih 23 učenika opatijske područne škole u sve aktivnosti, a kvalitetan i vrijedan rad nagrađen je i u sklopu HRT-ova projekta „Najljepši školski vrtovi“. Tako su predstavnici škole predstavljali svoj vrt na svečanom prijemu povodom dodjele nagrada gdje su prepoznati kao potencijal i zaslužili gostovanje na 1. programu Hrvatskog radija u emisiji „Zagonetno putovanje“. Radijski „show“ kuji vode pjesnik, publicist i novinar Mladen Kušec i povjesničar književnosti, akademik Josip Bratulić ugostio je učiteljice Tatjanu Bonazzu-Čekadu i Sanju Albaneže, a one su im se odužile i pozivom u Veprinac.

– Predstavile smo svoju školu, mjesto Veprinac i svoj rad kao i buduće planove. Dogovorili smo i dolazak Mladena Kušeca i akademika Josipa Bratulića u našu malu školu, kazale su učiteljice.

Projekt školskog vrta Majuga traje tri godine. Tijekom prve dvije godine naglasak je bio na radionicama u okviru projekta EAThink u suradnji s Udrugom Žmergo, a tada je postavljena kompostana i posađeno začinsko bilje.

– Lani smo započeli sa sadnjom jagoda,malina,masline,malo povrća i ostalog začinskog bilja,cvijeća i lukovica. U planu je daljnja sadnja voćaka i bobičastog voća te biljaka svojstvenih za naš krajobraz. U travnju je PŠ Veprinac prijavila školski vrt na natječaj HRT-ova projekta „Najljepši školski vrt“, a komisija u kojoj su bile Lidija Komes – autorica projekta, novinarka i urednica HRT-ove emisije „Slušaj kako zemlja diše“ i Đurđica Čočić – nova voditeljica Projekta, obišla je školu u rujnu. Snimili su reportažu, pohvalili naš entuzijazam, poslušali naše planove i dali određene savjete u kojem smjeru se dalje razvijati, kazale su učiteljice, koje su plodove svoga rada predstavili i kolegicama.

Naime, sredinom listopada, učiteljice Sanja Albaneže i Tatjana Bonazza- Čekada održale su predavanje „Potencijali globalnog obrazovanja u školskom vrtu“ na 1. Nacionalnom seminaru o globalnom obrazovanju u Opatiji.

– Cilj projekta jest kod učenika razvijati ekološku svijest i osjećaj odgovornosti za zdrav i čišći okoliš, važnost zdravog uzgojenog voća i povrća, osvješćivanje lokalnog i globalnog problema konzumiranja voća i povrća, upoznavanje sa tradicionalnom prehranom svoga kraja, sortama koje rastu u zavičaju, učionica na otvorenome, uređenje zelenih površina u posjedu škole uz poštivanje krajobraza i kulturne baštine Veprinca kao srednjovjekovnog gradića, kazale su učitejice, naglasivši kako su očekivani ishodi da učenici nauče tijek uzgoja biljaka od prepoznavanja preko sadnje/sjetve uz aktivno sudjelovanje, usvoje kompostiranje, odvajanje otpada i štednju u domaćinstvu te nauče važnost zdrave organske biljke za osobno zdravlje, steknu odgovornost spram prirodi i živim bićima njegovanjem „svoje biljke“, ali i spoznaju osjećaj samopuzdanja i zadovoljstva.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net