[FOTO/VIDEO] Marina Rajšić predstavila pejzažnu instalaciju “Čestice Lipe”

Posebno je se dojmilo što uslijed tog teškog povijesnog iskustva nisu postali ogorčeni, nisu uronjeni u mržnju, nisu kivni na nikoga dapače uključeno rade u muzeju i skupa sa muzejskim djelatnicima šire poruke mira i tolerancije.

Lipa – Pejzažna instalacija “Čestice Lipe” autorice Marine Rajšić predstavljena je u sklopu programa “Prepoznavanje odsustva” čime je predstavljeno već peto ovogodišnje događanje u Memorijalnom centru Lipa pamti. Prepoznavanje odsustva je program koji ima za cilj komemorirati stradanje koje se u Lipi dogodilo 13.4.1944. kada su nacisti i fašisti u lipi ubili 269 stanovnika.

– Pored toga ovim programom se nastoji širiti pozitivne obrasce ponašanja, dakle širiti jedan univerzalni apel savjesti i posredovati poruke mira. Svake godine iznova se vraćamo na promišljanje tih zapravo jako teško pojmljivih tema poput smrti, genocida, traume, stradanja. Svake godine si postavljamo to ključno pitanje a to je kako mi možemo odsustvo stradalih Lipljana učiniti dijelom našeg postojanja danas. Po odgovore na ta pitanja mi smo se zapravo zaputili putevima suvremene umjetnosti jer smatramo da je najpodesnija i sama sklona eksperimentu, interdisciplinarnosti i konceptima, da je najsklonija i najpodesnija pojmiti ono što je jako teško pojmljivo, objasnila nam je Vana Gović, viša kustosica Memorijalnog centra Lipa pamti.

Autorici Marini Rajšić se jako dojmilo da su se mještani koji su preživjeli, vratili u selo i nastavili živjeti. Vratili su se u potpuno uništeno selo koje je bilo spaljeno. Iako su im tadašnje vlasti ponudile zbrinjavanje oni su se ipak vratili na to zgarište. Obnovili ga i nastavili živjeti. Bilo im je jako teško i mukotrpno. Obnova je trajala preko dvadeset godina ali su uspjeli. Posebno je se dojmilo što uslijed tog teškog povijesnog iskustva nisu postali ogorčeni, nisu uronjeni u mržnju, nisu kivni na nikoga dapače uključeno rade u muzeju i skupa sa muzejskim djelatnicima šire poruke mira i tolerancije. Marina taj njihov pozitivni stav simbolički nalazi u drvu lipe, čije lišće ubire, suši i melje u jedan fini prah. Taj prah raznosi po javnim površinama sela koja su najfrekventnija kao primjerice dječje igralište, autobusna stanica, rukohvat ispred muzeja, klupa, prag kuće, stepenica i pritom računa na ljudski kontakt rukom, nogom koji će taj prah nositi van okvira same Lipe. Ovom simboličnom gestom umjetnica sugerira širenje tog pozitivnog utjecaja koji se uz Lipu i same Lipljane danas vezuje.

Sama umjetnica, Marina Rajšić nam govori da ne bi bilo čudno da je zajednica nakon ovakve tragedije protkana mržnjom međutim zajednica je potpuno zaliječena i zdrava te je spremna slati poruku koja nam je potrebna u 21. Stoljeću i dalje a to je širenje tolerancije. Prah predstavlja Lipljane koji su nositelji te poruke.

Ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka, Nikolina Radić Štivić nam je ispričala da od sedam prijedloga koji su prijavljeni za program “Prepoznavanje odsustva” žiri je izabrao dva. Ove godine su odlučili jedan rad prezentirati u Lipi a isto tako i Lipu dovesti u Rijeku tako da će sutra u Guvernerovoj palači u 18 h sati biti prezentiran rad, audio instalacija Ive Vicića “Od zvuka do sjećanja”.

Marina Rajšić Predstavila Pejzažnu Instalaciju “Čestice Lipe”

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank
Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net