FOTO/VIDEO MIK 2019. – Joso Butorac pobjednik Melodija Istre i Kvarnera @ Opatija

U prepunom KTC-u Gervais u Opatiji publika ovogodišnja mikovska karavana odradila je svoju posljednju festivalsku stanicu

Opatija – Novljanin Joso Butorac sa svojom “Primorskom arijom” pobjednik je ovogodišnjeg izdanja festivala Melodije Istre i Kvarnera. Drugo mjesto osvojio je Erik Balija s pjesmom ‘Mojoj Istrijanki’, dok je treće mjesto osvojila Klapa Tić s pjesmom ‘Na parapetu’…

Brojna publika i brojni uzvanici dupkom su ispunili dvoranu te burnim pljeskom pozdravili cjelokupan program, kako onaj službeni, natjecateljski tako i onaj revijalni. I sve je bilo baš po mjeri. I publike i Mikovaca.

Večer je započela pozdravom domaćina, gradonačelnika Opatije Ive Dujmića koji je zaželio MIK-u dobrodošlicu i napomenuo kako je posljednje finale u Opatiji bilo prije 49 godina te potom uručio festivalu umjetničku sliku Vedrana Ružića, a potom se nazočnima obratio direktor festivala Andrej Baša koji je zahvalio gradonačelniku na gostoprimstvu i napomenuo da je u 55 godina festivala bilo preko 400 festivalskih večeri, sudjelovalo preko 100 autora i 1 000 volontera, što govori o tome kako je MIK živo tkivo koje živi i diše ovaj kraj. Valja napomenuti da se ovogodišnji MIK održava pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske čija je izaslanica Radojka Šverko nazočila finalnoj večeri i dobila veliki pljesak publike.

Nakon uvodnih riječi i razmjene darova, MIK je krenuo u svoj posljednji ovogodišnji natjecateljski dio. Odlično raspoložena publika sve je natjecatelje pozdravila velikim pljeskom, a posebno je atraktivan bio i revijalni program koji se sastojao od nekoliko dijelova. U onom prvom nastupila su djeca iz OŠ Rikard Katalinić Jeretov i to Mia Leko i Paola Janjetić kojima su Mikovci uručili posebne zahvalnice kao i njihovoj profesorici Marini Dadić. Nakon njihovog nastupa publiku je iznenadio ulazak dvadesetak plesača Plesne skupine Flame koji su izveli flash mob (nenajavljenu plesnu točku), a sve s ciljem promocije najvećeg opatijskog eventa RetrOpatije koji je započeo jučer i potrajat će osam dana, a u organizaciji TZ Grada Opatije. Nakon iznenađenja koji je oduševio publiku, revijalni se program nastavio izvođenjem skladbi koje ove godine obilježavaju dvadeset i petu obljetnicu prvog izvođenja.

Nakon revijalnog uslijedio je onaj najsvečaniji dio. Kako to obično na finalnim večerima biva, prvo su se proglasili pobjednici opatijske večeri, a prema glasovima publike. Opatija je treće mjesto dodijelila Josi Butorcu za skladbu “Primorska arija” koja je osvojila 83 glasa, drugi je Duško Jeličić sa svojom Bonacom i skladbom “Ana z Lovrana” koja je osvojila 92 glasa, a pobijedio je Erik Balija sa skladbom “Mojoj Istrijanki” koja je osvojila 132 opatijska glasa.

Ovogodišnje izdanje MIK-a završeno je svečanim proglašenjem najboljih u svim kategorijama, a opatijska je publika odlučivala i o ukupnom plasmanu prema glasovima publike. Evo tko su nagrađeni na MIK-u 2019:

• nagradu za najbolji aranžman koji dodjeljuje Radio Istra osvojio je Saša Markovski za aranžman skladbe “Se do kad je sveta” u izvođenju Nine Kraljić

• nagradu za najboljeg debitanta koju dodjeljuje Pomorski radio Bakar osvojila je Medea Market Sindik

• nagradu “Nello Milotti” Roženice HR Radio Pule za najprimjerenije zastupljen istarsko – primorski tradicijski izričaj osvojio je autor glazbe Erik Balija za skladbu “Mojoj Istrijanki”

• 3. nagradu ocjenjivačkog suda osvojila je skladba “Neka mi tvoje telo reče” (Suzana Štefanić – Senka Laginja – Aleksandar Valenčić) u izvedbi Suzane Štefanić

• 2. nagradu ocjenjivačkog suda osvojila je skladba “Se do kad je sveta” (Saša Markovski – Vjeko Alilović – Saša Markovski) u izvedbi Nine Kraljić

• 1. nagradu ocjenjivačkog suda osvojila je skladba “Lipča su njena oka dva” (Bruno Krajcar – Daniel Načinović – Janoš Feher) u izvedbi Gianluce Draguzeta

• nagradu “Zlatni mikrofon” HR Radio Rijeke za najbolju interpretaciju osvojila je Nina Kraljić za izvedbu skladbe “Se do kad je sveta”

• nagradu “Beseda” pokrovitelja Novog lista za skladbu koja cjelokupnim izričajem na najbolji način promovira naš kraj i njegovu tradiciju osvojila je skladba “Imala je” (Lado Bartoniček – Lado Bartoniček – Lado Bartoniček) u izvedbi Lada Bartoničeka

• nagradu Čakavskog sabora za najbolji tekst osvojio je Vjeko Alilović za tekst skladbe “Se do kad je sveta”

• 3. nagradu publike s ukupno 96 bodova osvojila je skladba “Na parapetu” (Robert Grubišić – Zlatan Marunić – Robert Grubišić/Ivan Načinović) u izvođenju klape Tić.

• 2. nagradu publike s ukupno 133 boda osvojila je skladba “Mojoj Istrijanki” (Erik Balija – Erik Balija – Mauro Giorgi) u izvedbi Erika Balije.

• pobjednik MIK-a 2019. s ukupno 136 bodova je Joso Butorac sa skladbom “Primorska arija” (Andrina i Frane Frleta – Suzana Blečić – Robert Grubišić)

U prepunom KTC-u Gervais u Opatiji publika ovogodišnja mikovska karavana sinoć je odradila svoju posljednju festivalsku stanicu, a kako je proteklo druženje provjerite u priloženoj fotogaleriju koju uskoro proširujemo…