[FOTO/VIDEO] Sven Maričić: Kreativnost i inovativnost biti glavne osobine koje će se u budućnosti evaluirati prilikom zapošljavanja u budućnosti

Maričić je istaknuo kako ove 3d tehnologija pomažu u rješavanju brojnih ljudskih problema, te se fokusirao na neke primjere svog rada sa studentima kroz koji nastoji ne samo primjenom znanosti pomoći onima kojima pomoć treba, nego i naučiti i osposobiti druge da koriste ove nove tehnologije.

Opatija – Prošlog tjedna, u sklopu projekta popularizacije znanosti Opatija Coffeehouse Debates, u prostorima kongresnog centra Conference park 25/7, održano je predavanje Svena Maričića o razvoju, primjeni i budućnosti 3d tehnologija. Organizatori su istaknuli kako im je izrazito drago što mogu ugostiti dr.sc. Svena Maričića, docenta s Medicinskog fakulteta u Rijeci i izvanrednog profesora s Tehničkog fakulteta u Puli, poznatog domaćeg znanstvenika i inovatora te dobitnika državne nagrade za popularizaciju znanosti.

Izlaganje je započeo jednim od primjera upotrebe 3d tehnologija koji pokazuje da Hrvatska nije loše mjesto za baviti se znanošću i primijenjenom znanošću, ali i da svatko može naći način da pomogne drugima. Riječ je o taktilnoj slikovnici za slijepu i slabovidnu djecu koja je izrađena upotrebom tehnologija 3d tiska. Maričić je istaknuo kako ove tehnologije pomažu u rješavanju brojnih ljudskih problema, te se fokusirao na neke primjere svog rada sa studentima kroz koji nastoji ne samo primjenom znanosti pomoći onima kojima pomoć treba, nego i naučiti i osposobiti druge da koriste ove nove tehnologije. Govorio je o korištenju tehnika 3d tiska za izradu materijala za učenje medicine (npr. izradu vjernih replika kosti ili drugih dijelova tijela), ali i za rješavanje medicinskih problema. Uz 3d tisak predavač se dodirnuo i važnosti inovativnosti u suvremenom svijetu, istaknuvši kako će kreativnost i inovativnost biti glavne osobine koje će se evaluirati prilikom zapošljavanja u budućnosti. Kao primjer jednog novog uređaja koji se smišljao i radio u Hrvatskoj istaknuo je “pametni” štap za starije osobe, koji uz svoju glavnu namjenu može i služiti kao svjetiljka, kao GPS lokator i uređaj za pozivanje pomoći, a planira se dodati i druge opcije (brojanje koraka i slično) koje će težiti unapređenju zdravstvenog stanja korisnika.

Velik dio izlaganja Maričić je usmjerio prema temi umjetne inteligencije. Naime, velik dio tehnologija budućnosti koristit će neki oblik umjetne inteligencije, te možemo očekivati da će za dvadesetak godina većina radnih mjesta tražiti obavljanje nekog oblika interakcije s umjetnom inteligencijom. Primjerice, robotika je već danas toliko napredovala da robotski asistenti već uspješno pomažu djeci ili starijim osobama u učenju, a tehnologije virtualne stvarnosti pomažu u stjecanju zahtjevnih kompetencija za brojne stručnjake, od pilota i arhitekata do liječnika.

U raspravi koja je uslijedila postavila su se brojna zanimljiva pitanja, a okupljene je najviše zanimalo kako društvo može odgovorno koristiti nove tehnologije kada se već pokazalo da one mogu biti korištene (ili mogu sa sobom nositi) i brojne loše strane. Primjerice, sve složenije i bolje izrađene računalne igre, ponekad i s komponentom virtualne stvarnosti, mogu imati loš utjecaj i otuđiti korisnike od stvarnog svijeta, primjena novih tehnologija u vojnoj industriji može biti (i često jest) zlouporabljena, a neki su čak upozorili da primjena nekih tehnologija ima tendenciju povećavati društvene nejednakosti ili voditi u neki oblik društvenog otuđenja. Maričić je izrazio razumijevanje s izraženim komentarima te istaknuo kako je s 3d tehnologijama, kao i s bilo kojim inovacijama, izuzetno važno kako ih se koristi i kako se nadzire njihovo korištenje.

Prije kraja samog predavanja, Maričić je okupljenima pokazao kako izgleda 3d printer, objasnio na koji način radi, te (s obzirom na predblagdansko ozračje) podijelio nekoliko nagrada, uključujući 3d skenove i 3d olovku. Organizatori iz Udruge “Kulturni front”, Amadria park hotela i Filozofskog fakulteta u Rijeci istaknuli su kako su izuzetno zadovoljno odazivom i interesom publike, kvalitetom postavljenih pitanja te raspravom koja je uslijedila, a posebno su zadovoljstvo istaknuli zbog činjenice što je dvadesetak učenika Gimnazije Eugena Kumičića Opatija došlo poslušati ovo zanimljivo predavanje. Najavili su organizaciju novih događanja, među kojima je prvo na redu bilo predavanje docenta Nebojše Zeliča “Što je dobar život” u Lovranu, te izrazili namjeru da s projektnim aktivnostima nastave jednako intenzivno i u novoj 2022. godini.

Cijelo je izlaganje (i veći dio rasprave) prenošeno uživo putem live streaminga kako bi ga mogli pratiti svi koji nisu mogli fizički doći (a zainteresiranih je slušatelja bilo iz svih krajeva Hrvatske, ali i iz inozemstva, čak i iz daleke Indije), te ga je moguće pogledati preko poveznice u nastavku.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net