FOTO, VIDEO: Zanimljiva rasprava podijelila sudionike tribine – može li Hrvatska postati moderno konkurentno društvo @ Opatija

Velimir Šonje i Vedran Kružić

Velimir Šonje i Vedran Kružić

Na tribini se raspravljalo i o ulozi Agrokora u hrvatskom gospodarstvu, pri čemu je Šonje istaknuo da Hrvatska neće propasti ako propadne ova tvrtka, budući da ona realno “nosi” tek oko 2 posto BDP-a godišnje, pa bi Hrvatska rastom BDP-a od planiranih tri posto uspjela nadoknaditi taj pad. Vedran Kružić istaknuo je da je utjecaj Agrokora na hrvatsko gospodarstvo zapravo štetan, jer su kršili zakone produžujući rokove plaćanja i izvan 180 dana. Atmosferu s tribine i dio rasprave pogledajte u video-prilogu u nastavku teksta, a fotogaleriju možete pronaći na ovom linku.

VElimir Šonje

VElimir Šonje

Opatija – Može li Hrvatska postati moderno i konkurentno društvo? U kratkim crtama, kao zaključak onoga što smo govorili večeras – može. No, ono što je važnije pitanje: hoće li? To je pitanje na koje mi ne možemo dati odgovor, nego to ovisi u prvom redu o političkim strukturama, rezimirao je Velimir Šonje glavne naglaske tribine ”Može li Hrvatska postati moderno i konkurentno društvo” koja se u organizaciji multimedijalnog on-line portala PodUčkun.net održala u petak navečer u Villi Angiolini.

Pred četrdesetak sudionika tribine, koji su u njoj aktivno sudjelovali postavljajući pitanja i raspravljajući s govornicima, Šonje i Vedran Kružić dotaknuli su se niza ”neuralgičnih točaka” hrvatske konkurentnosti, pa smo tako mogli čuti da Hrvatska nema razvijene niti političke, ali niti gospodarske elite, pa zasad ne postoji strana iz koje bi mogao doprijeti kvalitetan ”impuls” za promjenu.

Vedran Kružić

Vedran Kružić

– Kod gospodarstvenika imamo dvije vrste – prva su takozvani “parapoduzetnici”, oni koji prihode ostvaruju prvenstveno poslujući s državom, a druga su “samonikli poduzetnici”, ali to je sektor koji još nije okrupnio, kazao je Šonje, istaknuvši da ipak postoji pozitivna točka između države i poduzetnika, a to su strukovne udruge poput HUP-a koje postaju nositelj razvojnih ideja i predlagatelj politika.

No, istaknut je i niz pozitivnih točaka – rast robne razmjene kao posljedica ulaska u EU čime se za uspješne hrvatske gospodarstvenike otvorilo ogromno zajedničko tržište, kvalitetne nove tvrtke, uglavnom vezane uz uporabu visoke tehnologije koje mogu parirati i najvećima na svijetu, ali i kvalitetni pomaci u turizmu koji su prisutni posljednjih godina.

Zainteresirana javnost

Zainteresirana javnost

– Ipak, čini mi se da nismo iskoristili možda i najvažniju priliku u turizmu. Svake godine Hrvatsku posjećuju desetine tisuća uspješnih poduzetnika, bogatih i utjecajnih investitora, a mi ih ne znamo vezati uz naše gospodarstvo i napraviti “konverziju” iz čisto turističkih posjetitelja u ulagače koji će se zainteresirati za poslovne prilike u našoj zemlji.

Na tribini se raspravljalo i o ulozi Agrokora u hrvatskom gospodarstvu, pri čemu je Šonje istaknuo da Hrvatska neće propasti ako propadne ova tvrtka, budući da ona realno “nosi” tek oko 2 posto BDP-a godišnje, pa bi Hrvatska rastom BDP-a od planiranih tri posto uspjela nadoknaditi taj pad. Vedran Kružić istaknuo je da je utjecaj Agrokora na hrvatsko gospodarstvo zapravo štetan, jer su kršili zakone produžujući rokove plaćanja i izvan 180 dana.

Pitanja iz publike

Pitanja iz publike

– Postojao je nalog da porezna uprava ne istražuje Agrokor i poreznici su znali da ne smiju odlaziti u Konzum. Dok se pitamo kako spasiti desetke tisuća radnih mjesta u Agrokoru, treba postaviti pitanje koliko smo radnih mjesta izgubili upravo zahvaljujući toksičnom utjecaju ove tvrtke, radnih mjesta u malim i srednjim tvrtkama njihovih dobavljača, rekao je Kružić.

U raspravu se uključio niz sudionika iz publike, poput Danka Žitinića, Marine Gašparić, Milorada Stanića, Miodraga Šarca, Alana Sankovića i Fernanda Kirigina koji je iznio i svoja iskustva iz poduzetničkih dana, opisavši teškoće u radu s velikim trgovačkim lancima, ali i prenio iskustva iz lokalne uprave, zaključivši da je to sustav koji se mora mijenjati kako bi mogao biti nositelj pozitivnih promjena.

Atmosferu s tribine i dio rasprave pogledajte u video-prilogu u nastavku teksta, a fotogaleriju možete pronaći na ovom linku.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net