GIIPUJA EtnoMultiMedija večeras u Rijeci – Damjan Grbac nastavlja misiju njegovanja nematerijalne kulturne baštine

GIIPUJA EtnoMultiMedija večeras u Rijeci – Damjan Grbac nastavlja misiju njegovanja nematerijalne kulturne baštine

Foto: Branko Jani Kukurin

U nastojanju da se tradicijska glazba sačuva, kao simbol doma i predaka, upravo je pronalaženje novih načina interpretacije i fuzija sa elementima jazza, što je slučaj u GIIPUJA projektima, način da ona očuva i samosvojno raste u okviru kulture danas.

Rijeka – Novi zvukovi, novi aranžmani, nove skladbe, nove suradnje, novootkriveni ambijenti i koncertni prostori, originalan i prepoznatljiv zvuk, uobličeni su u novi projekt GIIPUJA EtnoMultiMedija koji će se održati danas 13. kolovoza u 20 sati u ulici Matije Gupca (pored Gradske biblioteke).

Damjan Grbac, inspiriran uspjesima i interesom za dosadašnje projekte objedinjene u imenu GIIPUJA, akronimu za “Glazba Istre I Primorja U Jazz Aranžmanima”, nastavlja svoju misiju njegovanja nematerijalne kulturne baštine zajedno sa svojim bandom u sastavu Tonči Grabušić (bubnjevi/udaraljke), Marko First (sopele, violina, mih, okarina) i Aldo Foško (klarinet, bas klarinet). Motivi tradicionalne glazbe Istre i Primorja dobivaju svoje suvremeno lice kroz glazbeno istraživanje i inovacije u interpretaciji prezentirane jezikom suvremenog jazza. U gotovo dva desetljeća profesionalnog rada na glazbenoj sceni, kontrabasist Damjan Grbac, progresivni riječki jazz glazbenik s diplomom tršćanske jazz akademije, etablirao se na hrvatskoj jazz sceni kao glazbenik istraživač, inovator i beskompromisni umjetnik koji ne poznaje granice u interpretaciji tradicijske glazbe.

— Cilj GIIPUJA EtnoMultiMedija projekta je napraviti vrhunski proizvod koji je moguće prezentirati i izvoditi kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu. Studijskim izdanjem, koncertnom izvedbom i audio vizualnom post produkcijom nastojimo publici približiti tradiciju – kroz jazz improvizacije povezane istarskom ljestvicom, karakteristične pejzaže, okuse i mirise. Na taj način tradicijska glazba izlazi iz standardnih okvira i dobija novu prepoznatljivost, koja se može i mora valorizirati i u turističko-kulturnom kontekstu. Svaka pojedina izvedba nadahnuta je karateristikama nestandardnih koncertnih prostora i lokacija, što na neobičan i originalan način utječe i na glazbenike i na publiku, komentira Grbac.

Etno glazba u svjetskim je okvirima izuzetno cijenjena. Ona je dio kulturne baštine, ona obilježava narod, područje, državu. Tako su i glazbeni fenomeni istarskog i primorsko-goranskog kraja duboko su utkani u svakodnevni život. Ističu se svojom originalnošću koja je prepoznata i od UNESCO-a koji je zaštitio “Istarsku ljestvicu” kao svjetsku nematerijalnu kulturnu baštinu.

U nastojanju da se tradicijska glazba sačuva, kao simbol doma i predaka, upravo je pronalaženje novih načina interpretacije i fuzija sa elementima jazza, što je slučaj u GIIPUJA projektima, način da ona očuva i samosvojno raste u okviru kulture danas.

U projekt GIIPUJA EtnoMultimedija uključeni su vrsni i priznati glazbenici, muzikolozi iz Istre koji sviraju razne tradicijske instrumente i izučavaju autohtonu Istarsku glazbu. Kroz originalne napjeve i autorske kompozicije u stilu tradicijske istarske glazbe, svaki od njih daje svoj jedinstven pogled na glazbu. Kombinacija različitosti u pristupu svakog pojedinog glazbenika ovaj projekt čini originalnim.

Program se održava pod pokroviteljstvom Odjela za kulturu Grada Rijeke.

FOTO/VIDEO Sinoćnja GIIPUJA u izvedbi Damjansa u glazbeni fokus stavila je Ivana Matetića Ronjgova

 

 

 

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net