Gledaj uživo: Manifestacija Vino i vrulja danas se održava u Iki @ Opatija

vrulja_ika_rajko_ukic_2016 (1)_01

O vinu se, manje-više, sve zna, no vrulje su zanimljiv i nedovoljno istražen fenomen, koji će ovom manifestacijom dodatno dobiti na pozornosti. Nešto više o vruljama i ikarskom potoku Banina možete saznati i u ovom tekstu. Prijenos možete pratiti putem ovog linka

vrulja_ika_rajko_ukic_2016 (2)_01

Ika – Manifestacija ”Vino i vrulja” donijet će danas Iki novu atrakciju – potopljene boce vina vrhunskih domaćih proizvođača, u hladnoj vrulji Ikarske vale. Sve to bit će prenošeno i uživo, putem internetskog video-streama, koji možete pratiti na ovom linku… Program počinje od 14 sati.

O vinu se, manje-više, sve zna, no vrulje su zanimljiv i nedovoljno istražen fenomen, koji će ovom manifestacijom dodatno dobiti na pozornosti. Tako je nedavno napravljeno i stručno istraživanje Ikarske vrulje, geološkog fenomena koji u ovu valu dovodi ponornice što izviru ne samo na Učki, već i dalekim Alpama. Taj se fenomen osobito javlja nakon kišnih dana, kada vrulje ”rade” po svom ključu, koji se istražuje i evidentira, kako bi se razumio tijek u vodotokovima koje su izrovale dno ikarskog zaljeva.

vrulja_ika_rajko_ukic_2016 (3)_01

Kako su uopće nastale vrulje? Prema znanstvenicima, otapanja leda nakon ledenog doba uvjetovalo je da se se razina mora izdigla do 100 metara, te su vrhovi nekadašnjih planina postali otoci, a doline zaljevi i morski prolazi. U Iki, razina mora se podigla oko 40 metara te se sliv voda spuštao niz kanjon u uvalu. Nakon podizanja razine mora, ostali su i dalje aktivni podvodni kanali.

Nakon potrebnog geo-podmorskog istraživanja koji se već dijelom realizirao u režiji PD Željezničar iz Zagreba, najnovija istraživanja o prošloj i ovoj godini Hidro-speleo društva Krašovec iz Ljubljane potvrđuju da ovaj fenomen podmorskog izvora ima i znanstvene i turističke potencijale, za čije bi korištenje prvi korak bila izrada geoloških nacrta stalnih izvora na velikoj poučnoj ploči sa svim podacima o životinjskom i biljnom svijetu ovog podmorja.

3t_cable_ika_vrulja_01

– Interaktivna ploča sadržavala bi monitor preko kojeg bi se moglo gledati podmorje u Iki, a prijavak za projekt realizirali su na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu koji smo predstavili na LAG-u Terra Liburna, koji su otvorili poseban FLAG za ovaj projekt, kazao nam je Rajko Ukić, idejni začetnik ove zanimljive priče.

Tehnički aspekt ove priče uključio bi dvije kamere, jedna bi pokazivala kako vrulje rade, a druga bi pokazivala rub ponora s bogatim biljnim i ribljim svijetom.

– Ugor (conger conger) je glavni lik u ovoj priči. Opasan a elegantan, velik i zatajan. Nevidljiv . Strah i trepet za ostale ribe. No mi ga vidimo podvodnom kamerom. Nepoznato podmorje je sada dostupno. Začarani pogled u svijet nepoznatog svima je enigma i starima i mladima. Pregled na informacijsko – poučnu ploču u presjek izvorišta sa ugrađenim monitorom podvodne kamere koji se otvara uz ubacivanje kovanice. Dio monitora je stalno otvoren sa podacima Opatisjke rivijere i kamerom iznad morske površine. Podvodna kamera podešeno gleda na rub ponora s bogatim biljnim i ribljim svijetom te staništem našeg Ugozikija. Prijenosom na web portalu webcamsopatija.com širimo informaciju u svjetske domete, rezimirao je Rajko Ukić idejni začetnik ove zanimljive priče, za čiju je realizaciju tehnički support dala tvrtka 3t cable.

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net