Internetsko savjetovanje vezano uz buku u centru Opatije

centar_buka_2013 (1)

Stanovnici centra predlažu da se čišćenje obavlja oko pola noći, kao što se nekada činilo, jer tada nema prolaznika kojima bi smetalo, a buka je u to vrijeme prihvatljiva. Solucija je i mijenjanje načina čišćenja žutih pločica, jer prema objašnjenju predstavnika Nilfisk-a, čistilica koja se trenutno koristi namijenjena je čišćenju aerodroma, hala i sličnih prostora i to za ravne površine, a žute pločice to nisu, pa bi prema njihovoj preporuci trebalo nabaviti čistilicu koja je namijenjena za prostore u kojima se ne smije bučiti.

Opatija – Predstavnici stanovnika centra grada Opatije obratili su se gradonačelniku Ivi Dujmiću sa zamolbom da razmotri probleme koje im nosi život u centru te da zajedno pokušaju naći rješenje koji bi umanjilo njihove probleme te im olakšalo stanovanje i učinilo ga zdravijim i ugodnijim.

Razgovarali su o problemu buke, naročito buci izazvanoj vozilom i uređajem za čišćenje žutih pločica na nogostupu “Nilfisk” te bukom koju proizvode autobusi s upaljenim motorima ispred Grand hotela “4 opatijska cvijeta”, kao i opasnostima koje predstavlja svakodnevna blokada prometa koju uzrokuje po nekoliko istovremeno parkiranih autobusa na glavnoj prometnici.

Gradonačelnik je odlučio pokrenuti internetsko savjetovanje na kojem će svi građani reći svoje mišljenje. Ono je objavljeno na portalu Grada Opatije i traje do kraja srpnja, a svi zainteresirani mogu svoje prijedloge uputiti na mail adresu komunalno.redarstvo@opatija.hr.

U pozivu stoji da se mole prijedlozi i sugestije oko termina čišćenja, iako građani centra ističu da bi bilo dobro pokušati riješiti problem buke uopće, kao i čišćenja žutih pločica koje baš i nije učinkovito, a mokre pločice toliko su skliske da predstavljaju opasnost za sve prolaznike. Također smatraju da stanovnici Opatije koji ne žive u strogom centru te nisu direktno obuhvaćeni iznesenim problemima, ne bi trebali o njima odlučivati, jer teško da netko iz naselja Zora ili s Punta Kolove može relevantno procijeniti što znači navedena buka u pet ujutro i da li je bolje buditi građane ili smetati perilicom prolaznicima.

centar_buka_2013 (2)

Zakon o zaštiti od buke RH propisuje da noć traje od 23 do 7 sat, a dozvoljena buka u mješovitoj zoni, pretežito stambene namjene iznosi danju do 55, a noću do 65 decibela. Prema podacima dobivenim od predstavnika zastupnika za Hrvatsku za strojeve za pranje, čišćenje i pometanje Nilfisk – Forto d.o.o. iz Zagreba, stroj koji je u upotrebi u Opatiji proizvodi buku od 113 dB, a usporedbe radi, prema podacima ZZJZ buka stana u prometnoj ulici procjenjuje se na 60 dB, automobila 70 dB, aviona 120, a prag boli iznosi 130 dB!

U projektu koji je provela Zelena akcija RH u sklopu usklađivanja hrvatskih propisa sa zakonodavstvom EU o zaštiti okoliša navodi se da prema istraživanjima Svjetske zdravstvene organizacije WHO “buka utječe na organe i tjelesne sustave kao što su to živčani sustav, krvožilni sustav, probavni i hormonski sustav. Dovodi do metaboličkih i endokrinoloških poremećaja. Također utječe na čovjekovo funkcioniranje i obavljanje svakodnevnih poslova te odmor i san. Naročito pogubno djeluje na umni rad i dovodi do poteškoća s koncentracijom, zadržavanjem pažnje, usvajanjem novih spoznaja, te uzrokuje razdražljivost i nesanicu.”

Stanovnici centra predlažu da se čišćenje obavlja oko pola noći, kao što se nekada činilo, jer tada nema prolaznika kojima bi smetalo, a buka je u to vrijeme prihvatljiva. Solucija je i mijenjanje načina čišćenja žutih pločica, jer prema objašnjenju predstavnika Nilfisk-a, čistilica koja se trenutno koristi namijenjena je čišćenju aerodroma, hala i sličnih prostora i to za ravne površine, a žute pločice to nisu, pa bi prema njihovoj preporuci trebalo nabaviti čistilicu koja je namijenjena za prostore u kojima se ne smije bučiti. Što se tiče autobusa, građani predlažu, ako već nije moguće regulirati parkiranje zabranama, barem uputiti upozorenje hotelu da autobusi ugase svoje motore za vrijeme dok su parkirani, što je praksa u većini hrvatskih te obveza u svim europskim gradovima i mjestima.

Građani na kraju ističu kako smo postali dio Europske unije i to ne bi smjeli biti samo na papiru, već moramo početi razmišljati poput naših europskih susjeda te koristiti njihova iskustva i praksu koji su čak i svoje velegrade učinili mjestima ugodnim za život.

Nikola Cvjetović / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net