Izašao je novi broj Sušačke revije @ Rijeka

U novom broju, Sušačka revija donosi dvadesetak novih, zanimljivih priča – zainteresirani će čitatelji u njoj naći novosti o brodogradnji, umijeću plovidbe riječkih kapetana, Janezu Trdini, kvarnerskim oazama zdravlja, Memorijalu 26 smrznutih partizana…

Rijeka – Na već uobičajenim prodajnim mjestima – kioscima Glasa Istre, Inovinama, te knjižarama Edit, VBZ, Ri Book i Profil Mozaik, može se pronaći novi broj Sušačke revije, časopisa koji ove godine obilježava svoj dvadeseti rođendan.

– Dvadeset je godina već prošlo od dana kada se odgovorni urednik Sušačke revije dr. Danko Pavešić sastao s nekolicinom, tada vrlo mladih, Riječana željnih da se stvori časopis u kojem će mjesta naći sve vrijednosti našeg grada i našega kraja. Sve ono što znamo i što se može doznati o Sušaku, Rijeci i Primorju da bi kasnije te granice bile pomaknute i na šire područje. Tako su kopači riječkog blaga – Daina Glavočić, Julija Lozzi, Lovorka Ruck, Igor Žic, Irvin Lukežić, Jakov Karmelić, Mladen Urem, Saša Dmitrović, Danijel Frka, Velid Đekić s kojima i danas imam sreću surađivati, a kojima su se kasnije pridružili i mnogi drugi, dobili časopis u kojem su mogli objavljivati sva svoja nova saznanja iz prebogate riječke prošlosti. Ubrzo je tiskovina koja je u početku bila zamišljena kao glasilo svog izdavača Kluba Sušačana postala cijenjeni časopis za kulturu i društvena zbivanja i sastavni dio svih vrjednijih javnih, ali i privatnih biblioteka, kazao je urednik Alen Čemeljić.

U novom broju, Sušačka revija donosi dvadesetak novih, zanimljivih priča – zainteresirani će čitatelji u njoj naći novosti o brodogradnji, umijeću plovidbe riječkih kapetana, Janezu Trdini, kvarnerskim oazama zdravlja, Memorijalu 26 smrznutih partizana… Svoje uobičajene teme – o glazbi i riječkoj povijesti – na zanimljiv će način ponovo predstaviti Velid Đekić i Igor Žic, dok Darko Pajić piše o velikom povratku željeznice u Rijeku, a Aleksandra Kućel-Ilić smatra da je u Opatiju stiglo ”Vreme od investicij”.

– Zahvaljujući Sušačkoj reviji mnogo toga nije palo u zaborav i izvučeno je iz prašnjavih povijesnih spisa. Doznali smo tako da je Riječanin Roberto Bartini otac ruskog svemirskog programa, da je Kostrenjanin Ben Tićac projektirao Savannah – prvi putnički brod na nuklearni pogon, da je Antun Mihanović bio riječki zastupnik u parlamentu u Požunu i da je baš u Rijeci napisao Lijepu našu, da je tvorac apaurina Opatijac Leo Sternbach, da je motor na ribarsku barku prvi stavio Crikveničanin Ivan Skomerža, da je proizvodnja torpeda u Rijeci donosila dobit od stotina i stotina tisuća funti, da je arhitekt Zdenko Sila zaslužan što danas na riječkoj Rivi imamo drvored crnika, da je Marica – najmlađa sestra Nikole Tesle s kojom se najviše dopisivao živjela u Rijeci, da je Marconi sa svojeg broda Elettra napravio prvi radijski prijenos na ovim prostorima prenoseći D’Annunzijev govor iz Guvernerove palače, da je carica Marija Terezija bila dioničarka riječke Rafinerije šećera, da je Mladen Urem na Trsatu upoznao Doru Maar, da je Sušačka gimnazija mjesto na kojem se počeo svirati rock u nekadašnjoj Jugoslaviji, da je… Sušačka revija nam je u ovih dvadeset godina dala puno zanimljivih priča, puno zanimljivih ljudi, puno dobrog štiva i fantastičnih fotografija. U protekla dva desetljeća postala je nezaobilazno štivo za sve one koji žele nešto doznati o ovom kraju i za sve one koji žele krenuti korak dalje u istraživanju Sušaka, Rijeke, Primorja i Gorskog kotara. Postala je jedan od najboljih riječkih proizvoda proteklih dvadeset godina, časopis koji je nadmašio očekivanja sa skupa u riječkom KBC-u kada se odlučilo ići u ovaj projekt. Zahvaljujući sjajnim riječkim piscima i istraživačima, ali i Vama, našim čitateljima koji ste pratili i pomagali izlaženje svakog novog broja Sušačke revije, rekao je Čemeljić.

Davor Žic / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net