Izbori za EU kao „stanje stvari“ na polovici mandata – Koje stranke su izgubile, a koje dobile potporu birača @ Matulji, Lovran, Mošćenička Draga

Nakon gradova, donosimo i analizu rezultata izbora za Europski parlament u liburnijskim općinama. Uz ogradu zbog različitih razina izbora, pa i nedostatka nekih važnih lokalnih igrača na „plahtama“ europskih kandidatura, ipak opredjeljenje birača može poslužiti kao svojevrsni „lakmus papir“ na polovici mandata aktualnih vladajućih opcija.

Lovran, Mošćenička Draga – Izbori za Europski parlament donijeli su određena iznenađenja na nacionlanoj razini: podbačaj HDZ-a, bolji uspjeh SDP-a od očekivanja te streloviti uzlet Mislava Kolakušića, no s lokalnog aspekta puno je zanimljivija analiza rezultata po gradovima i općinama Liburnije. A tu se situacija nije puno promijenila u odnosu na lokalne izbore i generalno opredjeljenje birača prema lijevim opcijama.

Tako je u Matuljma vladajući SDP uzeo 27 posto glasova, a Amsterdamska koalicija dodala je visokih 15 posto. Ova kombinacija stranaka i na lokalnim je izborima složila listu koja je uzela najveći broj mandata. Tada nedovoljno za većinu, no uz rezultate kakvi su bili na izborima za EU parlament mogli bi zaslužiti i 9. vijećnika.

HDZ je s nešto više od 12 posto zadržao svoje stabilno biračko tijelo, koje je na lokalnim izborima bilo nešto veće, no ipak se, očito, podjela među „zajedničarima“ na nacionalnoj razini osjetila i u manjim sredinama. Možda iznenađuje visokih 12 posto Mislava Kolakušića, no za najveći dio tog rezultata zaslužna je Akcija mladih koja ga je „inkognito“ podržala, a koja i sada ima predsjednika Vijeća te solidnu zastupljenost u biračkom tijelu.

Prag je prešao još Živi zid, prikupivši nešto više glasova nego na lokalnim izborima, oko 7,5 posto. Ispod praga ostali su Most sa 4,64 posto, Start sa 4 posto, „suverenisti“ s 3,65 posto te koalicija Pametnog i Unije Kvarnera te nezavisna lista Marijane Petir s 2,1 posto kao i platforma Možemo s nešto manje od 2 posto.

Kada bi se ovakva situacija ponovila na lokalnim izborima, sadašnja vladajuća koalicija potvrdila bi načelničku poziciju te ostvarila većinu u Vijeću. HDZ bi zadržao tri vijećnika, Akcija mladih dobila još jednog, trećeg, a preostalo mjesto pripalo bi Živom zidu.

Lovran je jedna od onih specifičnih sredina, u kojoj SDP i IDS dobivaju velik broj glasova na višim razinama izbora (nacionalnim i europskim), ali već dva mandata manje stranke na čelu s Akcijom mladih osvajaju izbore na lokalnoj razini. Niti ovi izbori nisu bili iznimka – SDP je dobio glas svakog trećeg Lovranca, a s 18,5 posto Amsterdamske koalicije prebacili su preko polovice glasova.

Na drugo mjesto plasirao se HDZ s 10,5 posto, a na treće Mislav Kolakušić kojem, očito, pomoć Akcije mladih nije donijela jednako dobar rezultat kao u ostalim jedinicama lokalne samouprave. Prag je prešao još i Start Dalije Orešković te Živi zid sa po 5,5 posto, a ispod praga ostali su „suverenisti“ s 3,2 posto, Most s 2,5 posto, Marijana Petir s 2,2 posto te Pametno i Unija Kvarnera s 1,6 posto osvojenih glasova.

Kad bismo ove rezultate pretočili na lokalnu razinu, SDP u suradnji s Amsterdamskom koalicijom „hametice“ bi pokorio Lovran s apsolutnom većinom u Vijeću te pobjedu načelničkog kandidata već u prvom krugu.

Gotovo jednako kao i Lovranci, glasali su i stanovnici Mošćeničke Drage – svaki treći glas je dao SDP-u, još 16 posto dobila je Amsterdamska koalicija te bi time načelnik Riccardo Staraj, koji je nastupio kao nezavisni, ali uz podršku široke koalicije predvođene SDP-om, i na lokalnim izborima ponovo izborio mandat i većinu u Vijeću.

HDZ je dobio 11,4 posto glasova, Mislav Kolakušić 8 posto, a iznad praga ostao je još samo Živi zid sa solidnih 7,4 posto glasova. Ispod crte ostali su Start sa 3,5 posto te „suverenisti“, Most i koalicija Pametno s Unijom Kvarnera s identičnim rezultatom od 3,35 posto. Ovu „top ten“ listu zatvara platforma Možemo s 1,34 posto glasova.

 

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net