Izložba: Anton Vrlić – ”Terra Incognita“ @ Kastav

Svojim angažiranim konceptom tako taj njegov drugi ciklus ulazi u danas planetarno aktualni kontekst urbane ekologije, ukazujući na neželjene trash-tekovine suvremene civilizacije i općeprisutnu devastaciju okoliša.

Kastav – Sutra, 19. lipnja s početkom u 20 sati, u Galeriji crkvice sv. Trojice, održati će se otvorenje izložbe slika iz ciklusa ”Terra Incognita“, eminentnog hrvatskog umjetnika i profesora na likovnim akademijama u Zagrebu i Rijeci, Antona Vrlića.

Anton Vrlić, TERRA INCOGNITA, staklo+akril na platnu

Radi se radovima iz intrigantnog ciklusa u kojem se Vrlić već niz godina bavi problematikom urbane ekologije, prezentirajući ovu temu na sebi specifičan način. On tu polazi od teme urbanog krajolika, koja je ”stalna i izazovna inspiracija u njegovu stvaralaštvu. Na tu temu ovaj autor je do sada realizirao par velikih, značajnih ciklusa. Prije svega, poznati ciklus instalacija ”Stakleni gradovi“ (objekti i skulpture kojima je pridruženo svjetlo), ali i ovaj ovdje, ne manje znani ciklus materičkih slika ”Terra Incognita“, u kombiniranoj tehnici na platnu (boja, crtež i obojene staklene ”krhotine“), naglašeno haptičkih osobina. I dok se u prvome bavi onim ”umivenim“ licem grada – fascinantnom urbanom arhitekturom, okupanom bezbrojnim svjetlima koja stvaraju vizualno atraktivne efekte, fokusirajući se tu poglavito na likovnu estetiku, u drugi uključuje problematiku ekologije i pokazuje ono što se na tom „umivenom urbanom licu“ na prvi pogled ne vidi – smeće, ”stražnje vizure“, ”pogled iza kontejnera“, nakupine otpadnog materijala… Svojim angažiranim konceptom tako taj njegov drugi ciklus ulazi u danas planetarno aktualni kontekst urbane ekologije, ukazujući na neželjene trash-tekovine suvremene civilizacije i općeprisutnu devastaciju okoliša.“ (Višnja Slavica Gabout, prilagođeno iz predgovora kataloga izložbe)

Anton Vrlić rođen je 1957. godine u Splitu. Osnovno i srednjoškolsko obrazovanje polazi u Sinju. U Zagrebu je 1977. godine upisao Akademiju likovnih umjetnosti, na kojoj je 1982. godine diplomirao slikarstvo, u klasi prof. Raula Goldonija. Od završetka studija do danas kontinuirano se bavi slikarstvom, povremeno grafikom, a posljednjih petnaestak godina istražuje medij stakla. Godine 2003. postaje vanjski suradnik na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, gdje do danas vodi izborni kolegij „Staklo“. Od 2007. godine stalni je zaposlenik na Akademiji primijenjene umjetnosti u Rijeci, gdje u zvanju docenta predaje slikarstvo. Izlaže samostalno od 1982. godine i do sada je održao šezdesetak samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu, a sudjelovao na više od stotinu skupnih u Hrvatskoj i širom svijeta. Izdao je do sada 6 grafičkih mapa (linorezi u boji, duboki tisak, plutotisak). Radovi mu se nalaze u mnogim javnim (muzeji i galerije) i privatnim zbirkama (slike, grafike, objekti/skulpture), a njegovi vitraji, mozaici i reljefi od stakla postavljeni su u niz sakralnih, privatnih i javnih objekata. Za svoj rad do sada je više puta nagrađivan. Godine 2009. izdana mu je monografija, u autorskoj obradi Borivoja Popovčaka, a u izdanju Knjigre i Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.

Izložba će se moći razgledati do 30. lipnja 2012., u redovno radno vrijeme galerije – svakog dana od 18 do 21 sat. Ulaz je slobodan.

Nikola Cvjetović / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net