Izložba: Crna noć je šapićala…

svijeca…sjećanje na žrtve fašizma i nacizma u Istri i Liburniji…
…fašizam traje i nema izgleda da se izgubi. To je bolest koju čovjek nasljeđuje ne krivim genima, već krivim odgojem…

Opatija – U povodu Dana Istarske županije i 65. godišnjice završetka Drugog svjetskog rata i pobjede nad nacizmom i fašizmom, u Spomen domu u Pazinu, ovog petka, 24. rujna s početkom u 10 sati, otvoriti će se izložba pod nazivom ‘ Crna noć je šapićala…’.
Izložbu će otvoriti predsjednik Skupštine Istarske županije Dino Kozlevac, autori izložbe su Sanja Simper, Davor Mandić, Oleg Mandić, Tatjana Matetić i Amir Muzur., dok su za dizajn izložbe zaduženi Miljenko i Maja Licul. Na ovom projektu zajednički surađuju Gimnazija Eugena Kumičića Opatija, Povijesni muzej Istre, Udruga antifašističkih boraca i antifašista Grada Opatije, Skupština Istarske županije i Pučko otvoreno učilište u Pazinu, a izložba će biti otvorena od 24. rujna do 4. listopada 2010.
Šezdeset godina je mnogo – dovoljno da se izmjeni čitav jedan svijet. A opet, ima stvari koje se za proteklih šezdeset godina uopće nisu promijenile: neka čudna bolest tjera još uvijek tolike da u rasi, nacionalnosti, u socijalnom ili ekonomskom položaju pronalaze razloga za različito tretiranje ljudi, za njihovo vrijeđanje i ponižavanje. Još uvijek su toliki zbog razlika u vjeri, ili čak samo u političkom uvjerenju, spremni mučiti, paliti i ratovati. Ali, ako je ta bolest otporna na desetljeća povijesnih voda, otporna je i ideja koja joj se suprotstavlja: ideja ravnopravnosti, ideja da svatko ima pravo na pravedan početak, ideja da čovjek bira i odgovoran je za ono što će postati, ideja mira, ideja antifašizma.
Ta ideja premošćuje svih onih šezdeset godina i povezuje generacije ondašnje i današnje u viziji plemenitijeg svijeta za koji se uvijek vrijedi i uvijek će biti vrijedno boriti se. Fašizam traje i nema izgleda da se izgubi. To je bolest koju čovjek nasljeđuje ne krivim genima, već krivim odgojem. Antifašizam ga ne može iskorijeniti, ali ga može držati pod kontrolom kao što dobar vatrogasac može lokalizirati plamen.
Ali antifašizam za uspjeh treba ovlasti i poduzetnosti daleko veće no što ih u ovom času ima: treba izravno utjecati na odgoj djece, treba ući u škole, treba mijenjati udžbenike. Antifašizam treba promicati toleranciju promovirajući sve forume i akcije koji rade na povezivanju različitih naroda i kultura, treba pridobiti medije za afirmaciju svojih ideja, treba javno reagirati na sve pokušaje diskriminacije i pobijanja antifašističke tradicije. Naša je izložba kap u moru te borbe.
Ona ima ambiciju podsjećanja onih koji znaju i poučavanja onih kojima je izmaklo. Istine koje otkrivamo ne trebaju biti strašilom nego potvrdom da žrtve, barem dugoročno, dočekuju satisfakciju. Za razliku od dokumenata koje izlažemo, priče koje pripovijedamo nisu dio prošlosti: one su dosadna beskrajna ponavljanja koja se tako lako mogu još jednom pretvoriti u realnost. Naše je duboko uvjerenje da je pravi put do izbjegavanja takvog scenarija prvenstveno suosjećanje, a samo manjim dijelom razum. Stoga je i čitava izložba usmjerena više prema doživljavanju nego prema informiranju. Ako se posjetitelju izložbe učini da se holokaust nije dogodio drugome, već njemu, svrha kojoj smo se nadali bit će u potpunosti ostvarena.
Dr. sc. Amir Muzur

Nikola Cvjetović / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net