Izložba fotografija Slijep kroz život @ Kastav

izlozba_zec_sm…izložba će se otvoriti u ponedjeljak, 28. ožujka, u galeriji Lokvina u Kastvu…
…ovo je prvi dio multimedijalnog projekta ”Slijep kroz život” autora Željka Jančića Zeca…

Kastav – Prvi dio multimedijalnog projekta ”Slijep kroz život”, autora Željka Jančića Zeca, odnosno istoimena izložba fotografija, svoju će premijeru doživjeti u ponedjeljak, 28. ožujka, s početkom u 21 sati u kastavskoj galeriji i ateljeu ”Lokvina”.
Uz ovaj izdvojeni događaj, projekt ”Slijep kroz život” sastoji se od izložbe, predstave i videofilma čiji je sadržaj obilježen naglaskom na performativnom fizičkom izričaju.
U nastavku pročitajte više o projektu.
Projekt ”Slijep kroz život” bavi se propitivanjem društvenih vrijednosti u današnjem tranzicijskom društvu. U nedostatku empatije i poražavajućim padom moralnih vrijednosti i sveprisutnim pritiskom materijalizma, konzumerizma i karijerizma, pokrenuto je ispitivanje i pokazvanje što takav način života može donijeti kada suprotstavimo pojedinca naspram drugog pojedinca ili društva. Cilj ovog projekta je ukazati na stanje određenih manifestacija društvenosti koje su sve potisnutije ili u potpunosti izbrisane, a vrlo su važne za zdravo funkcioniranje društva. Namjera je ukazati posebno na zabrinjavajuću situaciju koja se odnosi na nedostatak humanosti čime želimo potaknuti razmišljanje, akciju i reakciju gledatelja/okoline. Motivacija za realizaciju ovog projekta je traganje pojedinca za samim sobom, odnosno za svojim identitetom. U današnjem društvu kada nam se nudi izbor između mnogo različitih identiteta često se osjećamo zbunjeni istim / nametnutim ”izborom”. To može također rezultirati i povlačenjem kao i zatvaranjem pojedinca samog u sebe, čime se gubi osjećaj za drugog/druge i time stvara animozitet prema tom drugom. U svakom slučaju dolazimo do otuđenja koje je postalo sveprisutan fenomen u današnjem, postmodernom društvu.
izlozba_zec
Ovo se odnosi na većinu koja traga sama za sobom, za svojim identitetom, dok istovremeno ne može vidjeti i osjetiti drugog jer svi užurbano grabe za mjestom u prostoru. Problematika se manifestira i u obitelji koja ne daje dovoljno pozitivne energije, a morala bi imati tu zadaću u društvu, obitelji koja je izgubila svoju primarnu funkciju socijalizacije novih članova društva te se usredotočila na puko prehranjivanje, preživljavanje i disciplinu njenih članova. Posljedice su brojni razdori koji izazivaju nesloge u krajnjim životnim izborima. Tolerancija se izgubila. Kroz eksperimentalnu neverbalnu formu se asocijativno želi ukazati na datu problematiku. Vrlo važan doprinos sudionika u projektu jest osoban nivo proživljavanja i suodnosa s okolinom i stvarnosti, po-kretanje kroz urbanu sredinu i uočavanje/promatranje pogleda ljudi koji više nije direktan, koji je zatvoren, na neki način – izbjegavajući.
On ne / vidi – čuje – osjeti (izgubljen). Stvara se osjećaj ”stranca spram grupe”, alijenacija spram mase u kojoj se ipak pronalaze individue koje još uvijek zrače drugačije. Pronalazak/Prepoznavanje – motivacija je za pokretanje ovog projekta. Želja je razmišljati i govoriti o tzv. asocijativnom bijelom sljepilu (nedovoljna ili potpuna nezainteresiranost za društvene teme, kao i za događaje u neposrednoj okolini i dalje, stav ”čujem, a ne čujem” – nedovoljno slušanje, kodeks ponašanja sveden na nisku razinu, moralne vrijednosti u društvu koje su potisnute ili ih uopće nema, odnos obitelji i društva…). Želja je potaknut ideale i ambicije u ljudima na najbolji način na koji osjećamo i znamo.
U nastavku pročitajte više o autoru projekta…
Željko Jančić Zec, kazalištni pedagog, koreograf i redatelj diplomirao je fizičko kazalište na Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten de Theaterschool u Nizozemskoj. Takodjer djeluje kao multimedijalni umjetnik, nastupio je i izlagao mnogobrojnim predstavama i projektima u Europi i Americi. Producirao je nekoliko kratikh filmova koji su uspješno prikazani na međunarodnim filmskim festivalima. Od 1996 predaje pokret, ples i mimu u različitim kazališnim kučama, festivalima i institucijama. Na njegov rad je utjecao mime corporel Etienne Decroux, glumska pedagogika Jaques Lecoqs, moderna praksa fizičkog kazališta i contemporary dance.
Ivan Mellor / Liburnija.net
Vezane vijesti:
Dani otvorenih vrata kastavskih ateliera
Akt in Terra Madre @ Opatijski portun
FOTO: Udruga AKT predstavila zajednicu Terra Madre @ Opatijski portun
Izložba skulptura i fotografija @ Kastav
Živa umjetnička duša starih konoba…
___________________________________________________________________________________________
Portal Liburnija.net; Vaše novosti iz Liburnije – Opatija, Kastav, Matulji, Lovran i Mošćenička Draga

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net