Javni poziv za podnošenje zahtjeva za legalizacijom zgrada @ Opatija

Za sve vlasnike bespravno izgrađenih objekata, imamo dobre i loše vijesti. Dobre vijesti su da ćete svoju zgradu moći legalizirati. Loša vijest je da će vas to skupo koštati… Upute donosimo u nastavku teksta.

Opatija – Početkom ovog tjedna, točnije 6. kolovoza, stupio je na snagu novi Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama kojim se uređuju uvjeti, postupak i pravne posljedice uključivanja u pravni sustav nezakonito izgrađenih zgrada. U prijevodu s birokratskog jezika, donosi niz pravila o tome kako legalizirati svoje bespravne objekte, stoga bi javni poziv koji je na svojim službenim stranicama objavio Grad Opatija mogao zainteresirati svih čije kuće, vikendice ili garaže spadaju u tu kategoriju. Nezakonito izgrađena zgrada ozakonjuje se donošenjem rješenja o izvedenom stanju.

Taj javni poziv dijeli bespravne graditelje u dvije kategorije – u prvu spadaju vlasnici ili investitori nezakonito izgrađenih zgrada koji bi do 30. lipnja iduće (dakle, 2013.) godine trebali podnijeti zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju. U drugu spadaju vlasnici i investitori nezakonito izgrađenih zgrada za koje je građevinski inspektor donio rješenje za uklanjanje do dana stupanja na snagu zakona, a koji imaju rok do 31. prosinca 2012. godine da podnesu zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju.

Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama razlikuje četiri stupnja složenosti zgrada (o čemu ovisi koja je dokumentacija potrebna za izdavanje rješenja o izvedenom stanju). Najveća kategorija jest ”zahtjevna zgrada”, među koje spadaju zgrade čija je građevinska (bruto) površina veća od 400 m², zgrade za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija je građevinska (bruto) površina veća od 1000 m² te zgrade javne namjene bez obzira na njezinu površinu. Kao ”manje zahtjevna zgrada” definirana je svaka ona čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m², kao i zgrada za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 1000 m², a kao ”jednostavna zgrada” ona čija građevinska (bruto) površina nije veća od 100 m² i zgrada za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m². Kao najniža kategorina definirana je ”pomoćna zgrada”– zgrada u funkciji osnovne zgrade, koja ima jednu etažu i čija tlocrtna površina nije veća od 50 m².

Prije izdavanja rješenja o izvedenom stanju vlasnik, odnosno investitor, treba platiti naknadu za zadržavanje nezakonito izgrađene zgrade u prostoru (visina naknade je ovisna o položajnoj zoni, a obračunava se po m3 zgrade), odnosno prvi obrok naknade u slučaju obročne otplate, a nakon pravomoćnog završetka postupka, komunalni i vodni doprinos. Uz zahtjev vlasnik/investitor treba priložiti dokumentaciju u skladu sa Zakonom o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama.

Zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju ponosi se nadležnom upravnom tijelu, koje je u ovom slučaju Upravni odjel za graditeljstvo i zaštitu okoliša Primorsko-goranske županije, točnije opatijska ispostava njegova Odsjeka za prostorno uređenje koja djeluje na adresi Maršala Tita 4.

Davor Žic / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net