Komunalac planira izgradnju kompostane u Matuljima

Prilikom usporedbe našeg sustava i sustava otoka Krka treba uzeti u obzir činjenicu da su sve jedinice lokalne samouprave koje se nalaze na otoku inicijalno, pred otprilike dvadeset godina, investirale u sustav početnih 40 milijuna kuna te nastavili izgrađivati sustav koji je dobar, ali koji će se postepeno mijenjati na način na koji je zamišljen naš sustav, poručio je Kulaš. 

Opatija – Ante Štampalija, predsjednik Mjesnog odbora Centar i čelnik Kvarnerske inicijative, nezavisne opatijske političke grupacije, objavio je na Facebooku odgovor rukovoditelja RJ Usluge u Komunalcu Duška Kulaša na njegov raniji dopis.

Kulaš je naveo kako je, u cilju provedbe zakonskih obveza Grad Opatija donio Plan gospodarenja otpadom za Grada Opatije za razdoblje 2017. – 2022. godina, Odluku o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradljivog komunalnog otpada i usluge povezane sa tom javnom uslugom koja se temelji na Uredbi o održivom gospodarenju komunalnim otpadom te Odluku o povjeravanju obavljanja javne usluge prikupljanja miješanog i biorazgradivog komunalnog otpada Komunalnom društvu Komunalac d.o.o. Jurdani.

– Sve navedene dokumente je usvojilo Gradsko vijeće Grada Opatije. Predlažemo da se izvrši uvid u navedene dokumente. Temeljem navedenih dokumenata naše Društvo obavlja povjerenu mu javnu uslugu prikupljanja komunalnog otpada pridržavajući se svih odrednica, posebno Odluke o načinu pružanja javne usluge. Pilot projekt odvojenog prikupljanja komunalnog otpada, koji je imenovan na taj način isključivo zbog činjenice što se radilo o prijelaznom periodu gdje se mijenjao sustav prikupljanja otpada i naplata usluge koja je bila s time povezana, ukinut je stupanjem na snagu Odluka o načinu pružanja javne usluge, odnosno početkom 2018. godine. Sredinom 2018. godine uspostavljen je sustav na ukupnom području sve četiri jedinice lokalne samouprave na kojima je ovo Društvo davatelj javne usluge te je sa tim usklađena naplata, naveo je Kulaš.

Naveo je kako je Komunalac, temeljem odluka Skupštine i sa ciljem da objedini interese sve četiri jedinice lokalne samouprave koje mogu komunalnu infrastrukturu rješavati zajednički, izradio kompletnu projektnu dokumentaciju, Glavni projekt Sortirnice korisnog (reciklabilnog otpada) u Jurdanima, osigurao potrebnu lokaciju te izradio prijedlog parcelacije u dijelu Poslovne zone Jurdani i Studiju opravdanosti izgradnje te dostavio Općini Matulji radi kandidiranja projekta na natječaj Ministarstva zaštite okoliša i energetske učinkovitosti kojim je moguće ishoditi do 85 posto nepovratnih sredstava.

– Zbog nedonošenja odluke o sufinanciranju preostalih 15 posto od ukupne vrijednosti projekta od 30 milijuna kuna nije se apliciralo na natječaj. Na inzistiranje Društva formirana je i Radna skupina za provedbu projekta koju sačinjavaju predstavnici svih jedinica lokalne samouprave i Društva. U cilju smanjenja ukupne količine biorazgradljivog otpada koji se odlaže u Županijski centar za gospodarenje otpadom Društvo je izradilo prijedlog Idejni projekt uređenja kompostane koga je dalo vlasnicima na uvid. S Općinom Matulji trenutno se vode razgovori oko osiguranja lokacije za izgradnju objekta, o čemu će biti uskoro izvještena i Skupština Društva. Mnoge mjere u gospodarenju otpadom su neprovedive bez potrebne i navedene komunalne infrastrukture koja je osnova za ishođenje dozvola za gospodarenje otpadom, a koje su kasnije osnova za postupanje sa obrađenim otpadom (skladištenje, promet i dr.). Na naš trenutni sustav gospodarenja komunalnim otpadom bitno utječu i smjernice kojima u posljednje vrijeme ide tržište otpada RH. Na globalnom tržištu nema potražnje za dodatnim količinama sekundarnih sirovina jer je zatvoreno tržište Kine što se odražava neposredno na naknade koje su uvedene za zbrinjavanje reciklabilnog otpada pa se tako za jednu tonu plastike plaća 2.000 kuna, papira i kartona 500 kuna, dok se neke frakcije niti ne preuzimaju, poručio je Kulaš.

Istaknuo je kako su to problemi s kojima se Komunalac susreće u radu i koji onemogućavaju bolje funkcioniranje sustava, „ali izgradnja komunalne infrastrukture nema alternative želi li se učinkovita usluga po najmanjoj mogućoj cijeni“.

– Naravno, postojeća cijena se ne može uspoređivati sa prethodnom koja je bila nepromijenjena 18 godina, i koja će zbog kompleksnosti sustava odvojenog prikupljanja otpada vjerojatno samo rasti. Prilikom usporedbe našeg sustava i sustava otoka Krka treba uzeti u obzir činjenicu da su sve jedinice lokalne samouprave koje se nalaze na otoku inicijalno, pred otprilike dvadeset godina, investirale u sustav početnih 40 milijuna kuna te nastavili izgrađivati sustav koji je dobar, ali koji će se postepeno mijenjati na način na koji je zamišljen naš sustav. Za usporedbu, naše jedinice lokalne samouprave, ukoliko se izuzmu dio troškova nabave spremnika i sanacije Odlagališta Osojnica, nisu uložile ni jedne kune u sustav iako smo 2008. godine napravili Studiju ekološkog sustava zbrinjavanja otpada „težak“ 20 milijuna kuna koje je trebalo uložiti u izgradnju potrebne infrastrukture, naveo je Kulaš.

Osvrnuo se i na upit o problematici „drugog odvoza“ na području grada Opatije.

– Isti je bez povećanja cijene minimalne javne usluge moguć i provediv jedino na način da se za isti svakako osiguraju sredstva iz proračuna Grada Opatije a kako to konstantno i predlažemo, poručio je Kulaš Štampaliji.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net