Liburnija protiv promjene Ustava, istarska strana Učke ”za”

Lovranci su se ovom prilikom pokazali kao najtolerantniji – ''protiv'' je bilo 67 posto birača...

Lovranci su se ovom prilikom pokazali kao najtolerantniji – ”protiv” je bilo 67 posto birača…

Lovranci su se ovom prilikom pokazali kao najtolerantniji – ”protiv” je bilo 67 posto birača od njih 34 posto koji su pristupili biralištima, a nešto manje od 33 posto građana glasalo je ”za” na prvom ”narodnom” referendumu u hrvatskoj povijesti.

Opatija, Matulji, Kastav, Mošćenička Draga, Lovran – Stanovnici liburnijskih gradova i općina na nedjeljnom su referendumu u uvjerljivoj većini glasovali protiv kontroverzne promjene Ustava prema kojoj je brak definiran kao zajednica muškarca i žene. U Opatiji je na birališta izašlo oko 38 posto birača, što je na razini državnog prosjeka, a njih čak 65 posto izjasnilo se ”protiv” na pitanje koje se može smatrati diskriminatornim prema pripadnicima seksualnih manjina, dok je opciju ”za” zaokružilo 35 posto birača. Na birališta je u Matuljima izašlo nešto manje, oko 34 posto birača, a opcija ”protiv” i ovdje je bila dominantna – čak 60 posto Matuljaca ne smatra da je brak rezerviran isključivo za ”muško-žensku kombinaciju”, dok je suprotnog mišljenja njih 40 posto.

Lovranci su se ovom prilikom pokazali kao najtolerantniji – ”protiv” je bilo 67 posto birača od njih 34 posto koji su pristupili biralištima, a nešto manje od 33 posto građana glasalo je ”za” na prvom ”narodnom” referendumu u hrvatskoj povijesti.

Dražani, koje inače odlikuje najveća izlaznost na birališta, ovaj referendum očito nisu smatrali ”sudbonosnim”, jer je izlaznost bila ispod 34 posto daleko manja od one koja je zabilježena na svim izbornim izjašnjavanjima s izuzetkom izbora za Europski parlament kada je glasovalo 27 posto stanovnika Mošćeničke Drage. Među petstotinjak Dražana koji su izašli na birališta, njih 64 posto glasovalo je protiv, a 35 posto za promjenu Ustava.

Najmanje uvjerljiva ”pobjeda” protivnika promjene Ustava, ali i najveća izlaznost, na liburnijskom području zabilježena je u Kastvu gdje je biračke listiće preuzelo oko 40 posto građana s pravom glasa, a njih 59 posto zaokružilo je opciju ”protiv”.

Među ostalim jedinicama lokalne samouprave našega kraja, ”najneizvjesnije” je bilo u Viškovu i Klani, gdje se 54 posto građana izjasnilo ”protiv”, a 46 posto građana ”za” promjenu Ustava.

S druge strane Učke prevladavali su oni skloni promjenama Ustava, iako je Istarska županija u cjelini bila ”protiv“. No, 54 posto stanovnika Općine Kršan smatralo je kako bi se brak trebao ograničiti na osobe suprotnog spola, dok je protiv bilo 45 posto, a u Lupoglavu niti jedna opcija nije ostvarila natpolovičnu većinu, no daleko bliža bila je ona koja se izjasnila ”za”. Njima je, naime, nedostajao samo jedan glas da prijeđu tu ”zamišljenu crtu”, jer se točno 50 posto mještana tako deklariralo, dok je njih 47,5 posto glasovalo ”protiv”. Ovdje je zabilježen i najveći postotak nevažećih glasova u našem kraju – čak 2,5 posto.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net