Liburnijska kanalizacija – mišljenja političara

grad_znakOpatija, Matulji – Pristigli su i prvi komentari predstavnika oporbe i vlasti iz raznih jedinica lokalne samouprave s područja Liburnije na naš članak o pet najznačajnijih stvari koje možemo očekivati u 2010. godini.
Komentare ćemo objavljivati tijekom narednih dana, a prva tema na dnevnom redu je – Liburnijska kanalizacija.
O kralježnici čitavog sanitarnog sustava Liburnije govore Alen Ružić, zamjenik matuljskog gradonačelnika zadužen za komunalni sustav i Nikica Pažin, čiju su gradonačelničku kandidaturu pojedinci opisali kao ”radni nalog za Komunalac”, što je svakako argument u korist njegovoj stručnosti u ovoj materiji.
Evo, dakle, što o temi Liburnijske kanalizacije misle dva komunalna stručnjaka.
Alen Ružić, zamjenik načelnika Općine Matulji:

Alen Ružić

Alen Ružić

– Projekt liburnijske kanalizacije, kao što znate, u realizaciji je već više godina, a nastavit će se još 3-4 godine. O opravdanosti projekta mislim da nemamo što raspravljati. Cjeli sustav se gradi u suradnji s Hrvatskim vodama s ciljem podizanja komunalnog standarda a prije svega očuvanju okoliša i čistoće mora. Moram naglasiti da dobar dio novca dobivamo bespovratno a dio po vrlo povoljnim uvjetima kreditiranja.
U Matuljima uz polaganje kanalizacijskog kolektora planiramo i postavljanje plinske mreže, dijelom oborinsku odvodnju te zamjenu starih vodovodnih cijevi. Te aktivnosti za sobom vuku i onaj manje lijepi dio priče, a to su naravno prometne gužve koje je gotovo nemoguće izbjeći zbog raskopanih prometnica.
Najvažnije u cijeloj priči liburnijske kanalizacije je svakako zaštita okoliša i čistoća mora, a to nam potvrđuju i pronađene periske na Črnikovici i mislim da je upravo čišće more potvrda da projekt ima mjesto među najznačajnijima ovih godina.
Nikica Pažin, gradski vijećnik Grada Opatije:
Nikica Pažin

Nikica Pažin

Projekt liburnijske kanalizacije je sigurno projekt od značaja za grad i građane, kako Opatije, tako i svih okolnih lokalnih zajednica. On se provodi nekoliko godina i ima višestruki značaj, ali i nedostatke. Pozitivni efekti su: čistoća mora i okoliša u kojem živimo, kroz prvo navedeno postižemo i podižemo standarde i priznanja kako u Hrvatskoj, tako i u Europi, te financiranje projekta, cca. 90% su povoljni kredit Svjetske banke (50%) i Hrvatske vode(37%) dok ostatak financira lokalna samouprava.
Kao negativni efekti ističu se nekompetentnost, nestručnost i neekipiranost timova za odrađivanje zadataka (čitaj Komunalac), jer se pribjegavalo improvizacijama. Kao primjer navesti ću polaganje cijevi, gradnja nadzemnih crpnih stanica koje su nagrdile okoliš. Gradnja pročišćivača nakon par godina, kilometri i kilometri cijevi kroz koje putuju fekalije – opasnost od smrada. Potom se projekt često mijenjao, a greške iz projekta su ili nepopravljive ili skupe za sanaciju. Kao primjer navodim lupanje šahti na Novoj cesti, povremeni smrad iz cijevi itd.
U svakom slučaju podržavam daljnje napredovanje projekta, ali ne samo da bi ga radili, već da bi bio kvalitetan i funkcionalan a na zadovoljstvo građana i lokalne zajednice, uz poštivanje struke i kompetencija a bez političkih smicalica i politikantstva.
Davor Žic

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net