Međunarodna utrka na Glavici – Buggyji oduševili

Uvijek atraktivni buggyji (snimio M.Krpan)

Nastupom 25 vozača iz šest zemalja otvorena autocross sezona u Hrvatskoj

Ribnik – Otvorena je autocross sezona međunarodnom utrkom„Autocross memorijal Josip Pilat -Ribnik 2019.“, bodovanom za FIA CEZ Prvenstvo Srednjeeuropske zone, te državna prvenstva Hrvatske i Slovenije. Na stazi „Glavica“ nadomak Ozlja, u organizaciji Autokluba „Ozalj“ i suorganizaciju Auto sportskog kluba „Kastavac“ iz Kastva, nastupilo je 25 vozača iz šest europskih zemalja.

Očekivano, najveću pažnju ljubitelja autosporta na zemljanim stazama privukao je nastup uvijek atraktivnih buggyja, kojih je na startu pojedine utrke bilo i najviše. Najbolju vožnju pobjedom je potvrdio slovenski as Marcel Grgič u očito izvanredno pripremljenom „Buggy Audi 4000“ stekavši, u cilju poslije devet krugova finalne vožnje, prednost od 2,206 sekundi ispred Talijana Giovannija Trincossija (Nissan). Trećim se mjestom morao zadovoljiti još jedan Slovenac Igor Kern (Honda 2×1100) koji je odvezao najbrži krug staze duge 888 metara u vremenu 34,622 sekunde prosjekom 92,334 km/sat, što je bio rekord dana. Najuspješniji hrvatski vozač Buzećanin Robert Slavić (AK Buzet Autosport) bio je sedmi osvojivši pobjedu za Prvenstvo Hrvatske Divizije 3.

Austrijanac  Markus Neuhauser u Ford Pumi  u utrci „Touring cross & grupa H“ bio je gotovo osam sekundi brži u finalu od Talijana Natale Casalbonija (Mitsubishi Colt), dok se trećim mjestom zadovoljio Slovenac Metod Knez (Mitsubishi Lancer Evo). Drugu austrijsku pobjedu klase Buggy 1600 ostvario je Marco Gerhartl (Zodek Suzuki) ispred sunarodnjaka Moritza Winningera (Buggy Liqui Moly). Ispred trojice hrvatskih vozača  Dražena Katića, Dragana Serga i Roberta Zdrnščaka nadmoćnu je pobjedu u klasi „Touring cross 1600“ odnio Slovak Jozef Borik (Seat Ibiza 1.6).

Bila je ovo prva od četiri ove godine predviđene utrke za državno prvenstvo, a prije rujanskog gostovanja u Sloveniji (Kaps Moravče) očekuju ih dva nastupa na novoj stazi „Gambetići“ nadomak Višnjana u Istri koja se intenzivno gradi i priprema za premijernu predstavu 2.lipnja. Drugo je u kalendaru HAKS-a 18.kolovoza.

Rezultati PH – Divizija 1A 1.D.Katić (AK Ozalj,Renault 5 1600), 2.Sergo (AK Buzet Autosport, Zastava Yugo), 3.Zdrinščak (ASK Kastavac); Divizija 1B 1.Jakić (AK Ozalj, VW Golf 3); Divizija 3 1.Slavić, 2. Krbavac (oba AK Buzet Autosport, oba Buggy 2WD), 3.Svaguša (AK Učka Sport, Buggy Tatra 4×4); Divizija 3A 1.Slavić, 2.Krbavac; ekipe 1.AK Buzet Autosport 69 bodova, 2.AK Ozalj 68, 3.AK Učka Sport 20.