Mladi iz Hrvatske i Slovenije donijeli ‘Manifest mladih’

mladi_barijre_granice_1

Rezultati projekta bit će prikazani u Priručniku za mlade koji će biti tiskan u lipnju na hrvatskom i slovenskom jeziku te dostupan na web stranicama gradova i savjeta mladih sva četiri grada. Projekt je započeo pripremnim sastankom 13. rujna 2013., a traje do kraja lipnja 2014.

Opatija – Od 29. do 31. svibnja održavao se posljednji edukativni modul u sklopu projekta ”Mladi u zajednici bez barijera“ sufinanciranom iz EU programa ”Mladi na djelu“. Mladi iz četiri grada, Ajdovščine, Crikvenice, Kidričeva i Opatije, prezentirali su što su u proteklih godinu dana tijekom projekta naučili te prenijeli svoje poruke i ideje predstavnicima izvršne vlasti svojih gradova.

Susret s gradonačelnicima održao se u vijećnici Grada Opatije u subotu, 31. svibnja. Na susretu su sudjelovali gradonačelnik Grada Opatije Ivo Dujmić, gradonačelnik Općine Ajdovščina Marjan Poljšak, zamjenica gradonačelnika Grada Crikvenice Silvia Crnić i zamjenik gradonačelnika Opčine Kidričevo Milan Strmšek.

Mladi su im iznijeli svoj Manifest u kojemu su sabrali smjernice i očekivanja za lokalne politike prema mladima u deset područja. Tih deset područja javnih politika predstavljaju mogućnosti za rješavanje problema s kojima se susreću mladi. Radi se o problemima koji se odnose na posljedice nedovoljnog sudjelovanja mladih u procesima donošenja političkih odluka, neinformiranost mladih, ne/organiziranje mladih. Zatim, radi se o problemima koji se odnose na organiziranje slobodnog vremena mladih, a posebno kulturnih aktivnosti, problemima nezaposlenosti, nedovoljne mobilnosti, nemogućnosti osamostaljenja (stambene politike), neadekvatne prometne povezanosti i neuravnoteženog razvoja te problema zaštite okoliša i nedovoljne uključenosti mladih u institucionalno sudjelovanje mladih u javnim poslovima. Upravo u rješenjima koje mladi nude moguće je ostvariti suradnju s predstavnicima gradskih uprava i drugih izabranih političkih tijela, započeti dijalog. Naime, sudionici projekta su tijekom rada u aktivnostima stjecali znanja i vještina iz područja javnog zagovaranja interesa mladih, kako bi se osnažili za provedbu “strukturiranog dijaloga”, metode konzultacije koja se provodi u EU već duže vrijeme. Cilj projekta je unapređenje sudjelovanja mladih u političkom i društvenom životu zajednice te poboljšanje njihovog položaja u društvu u sklopu postojećih zakonskih okvira i europskih praksi.

Mladi iz sva četiri grada su se složili da tih deset točaka predstavljaju njihove zajedničke interese, a gradonačelnici i zamjenici gradonačelnika su potvrdili da Manifest doista kvalitetno odražava potrebe i interese mladih. Manifest će biti svečano potpisan u sva četiri grada u lipnju.

Nakon predstavljanja Manifesta, mladi iz svakoga grada su gradonačelnicima i zamjenicima gradonačelnika predstavili svoje specifične potrebe i probleme koje su uočili u svojim gradovima, te rezultate rada na projektu u proteklih godinu dana – svoje prijedloge rješenja najvećih problema i barijera s kojima se susreću mladi. Ajdovščina je tako predstavila svoj prijedlog izrade Pravilnika o stipendiranju, Crikvenica prijedlog osiguravanja prostora za mlade, Doma za mlade, Kidričevo prijedlog umrežavanja mladih sa šireg područja općine s ciljem zajedničkog djelovanja na područjima od interesa za mlade, a Opatija prijedlog oživljavanja kulturnog života grada kroz rad mladih umjetnika, u smjeru osnivanja kreativno-poduzetničkog inkubatora. Za potrebe provedbe kampanja, mladi su izradili i promidžbene materijale – plakate, letke i majice koje su podijelili gostima.

Ideje mladih naišle su na pozitivne reakcije te su ih podržali svi predstavnici izvršne vlasti ističući kako ih smatraju realnima i ostvarivima. Pozdravili su ovaj način otvaranja dijaloga te pozvali mlade da razrade svoje ideje obećavši im potrebnu potporu i pomoć. Istaknuto je kako bi mišljenje mladih o raznim temama trebalo biti uključeno u strategiju razvoja svakoga grada jer se za njih, u konačnici, strategije i rade.

Voditeljica projekta Marta Berčić je na kraju susreta zahvalila svim trenerima koji su educirali i savjetovali mlade i službenike gradova na sva četiri modula u sklopu projekta, svim mladima, službenicima iz gradskih uprava i članovima gradskih vijeća koji su sudjelovali u projektu i pridonijeli postizanju strukturiranog dijaloga između mladih i tijela javne vlasti.

Rezultati projekta bit će prikazani u Priručniku za mlade koji će biti tiskan u lipnju na hrvatskom i slovenskom jeziku te dostupan na web stranicama gradova i savjeta mladih sva četiri grada. Projekt je započeo pripremnim sastankom 13. rujna 2013., a traje do kraja lipnja 2014.

U sklopu edukativnog modula, sudionici projekta su razgledali Volosko i Opatiju te, a domaćini su za goste organizirali i panoramsku vožnju brodom kako bi sudionici mogli dobiti cjelovitu sliku Opatijske rivijere.

I. M. / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net