Mrak: Cijena vode na Liburniji je realna, nismo najskuplji u Hrvatskoj @ Opatija, Matulji, Lovran, Mošćenička Draga

Ervino Mrak

Ervino Mrak

Tražimo nove vlastite izvore vode, i ako nađemo odgovarajuće nalazište koje bi nam omogućilo smanjenje ili ukidanje kupnje vode iz Rijeke, onda bismo s tako smanjenim troškovima imali prostora i za smanjenje cijene vode za korisnike, zaključio je Mrak.

Matulji – Cijena vode na liburnijskom području spada u viši rang, ali definitivno nismo najskuplji. Međutim, od ukupne cijene koju plaćaju građani i gospodarstvo, tek 45 posto ostaje kao prihod Liburnijskim vodama, dok se ostatak transferira dalje, kroz poreze i razne naknade, kazao je direktor Liburnijskih voda Ervino Mrak na jučerašnjoj tiskovnoj konferenciji, sazvanoj sa željom da se pojasne odnosi troškova unutar cijene ”kubika” pitke vode, budući da je ta tema posljednjih tjedana ponovo aktualizirana na političkoj pozornici.

Kako je objasnio Mrak, obračun troškova dijeli se na fiksni i varijabilni dio. Prvi je uvijek jednak i ovisi o promjeru vodomjera, a kod građana se najčešće radi o iznosu od 14,37 ili 14,96 kuna mjesečno. U fiksne troškove ubrojeno je očitavanje vodomjera, obrada podataka, servisiranje, tekuće i investicijsko održavanje, te ispitivanje zdravstvene ispravnosti vode za piće. Varijabilni troškovi ovise o potrošnji vode, i razlikuju se od potrošača do potrošača.

– Dodatni trošak za građane predstavlja i naknada za razvoj, ukupno 4 kune po kubiku potrošene vode, koju plaćaju stanovnici Lovrana, Matulja i Opatije, i to za otplatu kredita Svjetskoj banci za izgradnju sanitarne infrastrukture. Mošćenička Draga nije sudjelovala u projektu, pa njeni mještani ne plaćaju ovu naknadu, koja će ostati do 2023. godine, kazao je Mrak, dodavši kako niti ta naknada ne čini prihod komunalnog društva. Tako od 17 kuna koliko kubik vode plaćaju Opatijci, Lovranci i Matuljci, svega 7,77 kuna ostaje Liburnijskim vodama, a ostalo se transferira državi kroz PDV, naknadu za zaštitu voda, naknadu za korištenje te naknadu za razvoj.

Prema riječima direktora Mraka, u zadnjih desetak godina izgrađeno je gotovo milijardu kuna vrijedna infrastruktura, koja uključuje stotinjak ključnih objekata, više od 500 kilometara cjevovoda, te 14.100 priključaka – uz pokrivenost područja vodom od oko 99 posto.

– Kad pogledate troškove održavanja sustava, kao i činjenicu da su ulaganjem troškovi gubitka vode smanjeni sa 70 posto na 24 posto, kao i ulazne troškove, cijena vode za liburnijsko područje je realna. Uvozimo oko 130.000 litara vode iz Slovenije, po cijeni od 50 centra za litru, te oko milijun litara iz Rijeke, po cijeni za kunu višoj od ”slovenske” vode. Zato smo pokušali povećati uvoz povoljnije vode onoliko koliko nam to sustav dozvoljava, kazao je Mrak, koji je zaključio kako ne očekuje da će se cijena vode u doglednoj budućnosti mijenjati.

Ipak, ostavio je mogućnost da bi građani mogli doživjeti i lijepe vijesti.

– Tražimo nove vlastite izvore vode, i ako nađemo odgovarajuće nalazište koje bi nam omogućilo smanjenje ili ukidanje kupnje vode iz Rijeke, onda bismo s tako smanjenim troškovima imali prostora i za smanjenje cijene vode za korisnike, zaključio je Mrak.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net