NK Mune: Sudačke odluke ogorčile navijače i igrače @ Mune

nk_mune_lucki_radnik_2013 (7)

Veliki broj igrača (za NK Mune svi – od prvog do zadnjeg) igra amaterski, za svoju dušu i bez naknade, a s druge strane sudačke takse i troškovi su pristojni. A to da takvo suđenje ”ubija” volju i kod igrača i kod gledatelja za nogometom, i da je tu nogomet najveći gubitnik ne treba niti napominjati.

Mune – Cijelog dana igrači i navijači NK Muna strepili su od prognozirane kiše koja bi pokvarila popodnevni ogled domaćih i ”Lokosa”. Nažalost događaj nije pokvarila kiša već sudac Luka Pajić i njegov pomoćnik Robi Stojaković svojim, u najmanju ruku, dvojbenim odlukama.

Što se tiče igrača i jedne i druge momčadi mora se istaknuti da su tijekom cijele utakmice bili međusobno vrlo fer i korektni, praktički bez ijednog grubog starta.

Utakmica je počela loše po domaće. Gosti su u 6. minuti poveli zgoditkom Tokića. To je bio dodatni motiv domaćima da konsolidiraju redove i počnu s organiziranim napadima na gol Kneževića. Nakon par neuspješnih pokušaja, iz uigrane akcije nakon kornera , Fićor postiže izjednačujući pogodak u 31. minuti. Do kraja poluvremena u 100% šansi našao se i Šneler. Nažalost , na odmor se otišlo neriješenim rezultatom čime su nezadovoljniji morali biti domaćini.

Početak drugog poluvremena donio je lagani presing gostiju koji su pokušali ponovno postići pogodak. No sve su to bile akcije i pritisci bez pravog i konkretnog rezultata. S druge strane domaćini su prijetili brzim protunapadima. I onda u 60. minuti repriza 31. minute, ali s drugim glavnim glumcima. Nakon ubačaja iz kornera, ista uigrana kombinacija i Šneler dovodi domaćine u vodstvo. Gosti se ne predaju i nakon što je nakon jednog ubačaja u peterac Baržiću lopta ispala iz ruku u 70. minuti Tokić postiže svoj drugi gol i donosi ”Lokomotivi” izjednačenje.

Nakon toga na scenu stupaju sudac Pajić i njegov sudrug u ”zločinu protiv nogometa”.

Konstantno favoriziranje gostiju eskalira, pa najprije glavni sudac ne sudi evidentan prekršaj gostiju u svom šesnaestercu na Šokčiću, a šlag na torti je pogodak iz nedozvoljene pozicije Jovanovića u 79.minuti. Stojaković i Pajić nisu vidjeli ono što je vidjelo cijelo gledalište jer je gostujući igrač bio u dubokom zaleđu u momentu kad mu je upućena lopta. Protesti domaćih imali su za posljedicu isključenje Pecmana, a Pajić i Stojaković su mirno priveli kraju utakmicu sa željenim ishodom.

grdi_pasi_nk_mune

Treba istaknuti da su mnogi gledatelji istaknuli kako na Munama još nije viđena takva ”krađa” i da su suci samo zahvaljujući prisebnosti dijela igrača i rukovodstva kluba domaćina napustili Mune bez težih posljedica. Od osnutka kluba i početka igranja u županijskim ligama službene osobe nisu izazvale takav bijes kod domaćih navijača koji je zamalo eskalirao i u fizički obračun. Ovaj slučaj uspoređivao se s utakmicom od prije par godina kada se odlučivalo o osvajanju prvenstva i ulasku u viši rang natjecanja. I tada su odluku o pobjedniku donijeli suci, a ne igrači na terenu. Među navijačima postavljalo se pitanje sposobnosti ljudi koji bi trebali brinuti o poštivanju pravila nogometne igre, kao i osoba i organizacije koji bi trebali brinuti da samo sposobni suci dijele pravdu na nogometnim terenima, pa makar to bio i najniži razred takmičenja. Veliki broj igrača (za NK Mune svi – od prvog do zadnjeg) igra amaterski, za svoju dušu i bez naknade, a s druge strane sudačke takse i troškovi su pristojni. A to da takvo suđenje ”ubija” volju i kod igrača i kod gledatelja za nogometom, i da je tu nogomet najveći gubitnik ne treba niti napominjati.

I zato posipanje pepelom Stojakovića nakon utakmice:”J…. ga, pogriješio sam!” ne može oprati gorki okus koji je ostao nakom ove nedjelje. Ne samo da su izgubljeni bodovi, nego će vjerojatno i igrači, zbog opravdanih reakcija na očiglednu nepravdu i grešku, snositi posljedice. A da li će oni koji su sve ”zakuhali” imati posljedice ili ih i drugi tjedan očekuje njihovih par sto kuna sudačke takse i ”šou” na nekom drugom terenu???

1.ŽUPANIJSKA NOGOMETNA LIGA – 8.kolo
NK Mune – NK Lokomotiva 2:3 (1:1)

Igralište: Crikvena draga, Mune
Gledatelja: 70
Sudac: Luka Pajić
Strijelac: 0:1 Tokić (6′), 1:1 Fičor (31′), 2:1 Šneler (60′), 2:2 Tokić (70′), 2:3 Jovanović (79′)

NK Mune: Baržić, Beni, Ćus, Cetina, Grbac, Dramac, Dubrović (od 60′ Pecman), Stanić, Šneler, Lukić (od 46′ Šokčić), Fićor (od 72′ Žigman)

NK Lokomotiva: Knežević, Šolaja (od 46′ Jovanović), Oštrić (od 59.’ Halilović), Mataija, Crnovršanin, Mijolović (od 64′ Muška), Bonicioli, Perković (od 76′ Fumić), Popović, Tokić, Smolčić