NK Opatija: Seniori teško do pobjede protiv HAŠK-a

Slobodan udarac Šolića u 45'

Slobodan udarac Šolića u 45′

Utakmica je počela s minutom šutnje za Ivu Kirigina, koji je u svojim mladim danima nosio crno-bijeli dres opatijskog nogometnog kluba, a potom kao sportski novinar, u proteklih 50 godina redovito pratio nogometna zbivanja na opatijskom campu. Njegovo tradicionalno mjesto u PRESS kabini na opatijskim tribinama danas je bilo tužno i prazno, a crvena ruža je bila samo mali znak sjećanja na našeg Kikota, donedavno stalnog pratitelja opatijskih nogometnih zbivanja.

U više jesenskim (hladno i kišovito vrijeme) nego proljetnim uvjetima za igru, Opatijci su, teže od očekivanog, u srazu s protivnikom s donjeg dijela tablice, došli do pobjede, povećali svoj bodovni konto s dodatna tri boda i učvrstili se u sredini ljestvice.

Ruža u sjećanje na Ivu Kirigina

Prvo poluvrijeme, malobrojnim gledateljima nije donijelo previše uzbuđenja, iako su domaći žustrije otvorili utakmicu, i u 5′ zaprijetili iz slobodnjaka preko Šolića , a minutu kasnije preko T. Rudana, no udarac Šolića otišao je pokraj lijeve stative, a T. Rudana završio u rukama vratara Horvata. Sve do 38′ gledali smo igru između dva 16-terca, bez ijedne prigode. a u toj 38′ Šolić je lijepo i precizno proigrao T. Rudana na lijevom boku, kojem je bio otvoren put prema gostujućim vratima i kad je iskosa došao na nekih 7-8 m od gola, snažno opalio u prvi kut, no iskusni vratar Horvat uspio je krajnjim naporom skrenuti loptu u korner. Od gostiju, u prvom poluvremenu, vidjeli smo jednu polukontru, do koje su došli, zahvaljujući u prvom poluvremenu izrazito lošem glavnom sucu koji nije svirao očiti prekršaj na Rukavini na 18 m ispred vratiju gostiju, već pustio da gosti izvedu brzu polukontru u kojoj je Barišić traljavo pucao pored gola.

U posljednjoj minuti prvog poluvremena, domaći su ponovo opasnije zaprijetili preko Šolića iz slobodnog udarca, ali je lopta opet zamalo otišla pokraj vratiju gostiju. U nastavku, i gosti iz Zagreba su pokazali da znaju igrati i prema naprijed, a ne samo se braniti, no njihovi pokušaji da pred vratima domaćih nešto konkretnije naprave, nisu ozbiljnije zaposlili domaćeg vratara Raspora, osim dva kornera, iz kojih opet nije bilo opasnosti za domaću ekipu.

Nakon što su se gosti malo “ispuhali”, Opatijci su prvi put u drugom poluvremenu, zaprijetili u 64′ kad je Kolić iz blizine, ali okružen brojnim gostujućim igračima uspio pucati, ali točno u vratara HAŠK-a, inače kluba starijeg od Opatije (podsjećamo Opatijci ove godine obilježavaju 105 godina od osnutka kluba, a današnji protivnik osnovan je daleke 1903.g).

I tko zna kako bi ova današnja utakmica završila, da se gostujuća obrana u 66′ nije previše “zaigrala”, te su u kratkim međusobnim dodavanjima u i ispred svog kaznenog prostora, pod pritiskom domaćih igrača, pogriješili i nakon što je vratar Horvat dodao svom braniču Kahlini na rubu 16-terca, on je nespretno u padu loptu umjesto svojem vrataru loptu uputio u nebranjeni dio vlastitog gola za vodstvo domaćih, 1:0.

Korner domaćih u 66'

Korner domaćih u 66′

Nakon gola, gosti su krenuli po izjednačenje, ali su istovremeno otvorili puno prostora u svojoj obrani, pa su Opatijci u 68′ mogli (i morali) povećati svoje vodstvo, no udarac T. Rudana s 8 m, nakon povratne lopte Matovine, umjesto u mreži završava na prečki. Dvije minute kasnije Rukavina se iznenada našao u izglednoj situaciji, no malo previše oklijeva pa mu Conde Jacub uspijeva blokirati udarac. Iz kornera opet gužva pred vratima HAŠK-a, iz koje ni Brozović, a potom ni Matovina ne uspijevaju zatresi mrežu iako su bili u situacijama koje su puno obećavale. Konačan rezultat utakmice, postavlja Antonio Rukavina u 86′, nakon akcije u kojoj su domaći “pleli” mrežu oko kaznenog prostora gostiju, na kraju koje se Matovina lijepo oslobodio svoje pratnje na desnom boku i povratnom loptom pronašao Rukavinu na nekih 14-15 m, koji je poluvolejem uspio kroz šumu nogu, pronaći put do mreže – 2:0. Do kraja utakmice, obje ekipe su imale po jednu izglednu prigodu, no udarac Mudražije iz blizine, domaći vratar Raspor uspio je nogom skrenuti u korner, a na drugoj strani udarac Matovine s 10 m, vratar Horvat je uspio obraniti.

3. HNL ZAPAD
Kolo: 22

Kategorija: SENIORI
Igralište: NK Opatije
Suci: Marko Putanec ( Špičkovina ), Marko Gvozdanović ( Jastrebarsko ), Tomislav Golub ( Jastrebarsko ), 4. sudac: Alen Gamilec ( Krapina )
Delegat: Mario Čužić ( Zagreb )
Doktor: dr Lovro Tkalčić
Povjerenik za sigurnost: Marijan Butorac

NK OPATIJA – NK HAŠK 2 : 0 ( 0 : 0 )
Raspor, J.Rudan (79′ Erceg), Štemberger (46′ Kolić), Brozović, Monjac (46′ Krešić), Matovina, T.Rudan, Rukavina, Kovačević, Dadić
Trener: Zoran Bogolin

NK HAŠK: Horvat, Conde Jacub, Babić, Šutalo, Javorović, Kahlina (83′ Mudražija), Drašković,, Barišić, Krajačić (63′ Muhammad Saalih), Brlečić, Numberger (61′ Delić)
Trener: Ratko Ninković

Strijelci: 1:0 Danijel Kahlina u 66′ ag; 2:0 Antonio Rukavina u 86′

Žuti kartoni: Matovina, Brozović, Rukavina ( NK Opatija ), Krajačić, Šutalo, Muhammad Saalih ( NK HAŠK )