Nova regionalna podjela: Istra i Lika u istom susjedstvu @ Zagreb

regionalni_preustroj_branko_grcic

Ono što će za naše područje možda biti zanimljivije kod ovakve podjele jest činjenica da će ona vjerojatno financijski ”oštetiti” Općinu Matulji i dio drugih jedinica lokalne samouprave na području Primorsko-goranske županije, budući Zakon o regionalnom razvoju zamjenjuje današnji Zakon o područjima od posebne državne skrbi i Zakon o brdsko-planinskim područjima.

Zagreb – Ministar regionalnog razvoja i potpredsjednik Vlade Branko Grčić predstavio je pred novinarima prijedlog Zakona o regionalnom razvoju, koji je već i prije svoje službene objave uzburkao mnoge duhove. Naime, ”kamen smutnje” u čitavoj ovoj priči jest podjela Hrvatske na pet planskih područja, koje će činiti Dalmacija, Sjeverna Hrvatska, Središnja Hrvatska, Slavonija te zajednička ”regija” Istre, Kvarnera i Like na čelu s Rijekom. Iako je u medijima takva situacija najavljivana kao nova regionalna podjela, u kojoj će županije izgubiti svoj dosadašnji status, radi se tek o ”papirnatoj” podjeli, odnosno planskom grupiranju jedinica regionalne samouprave u manji broj područja na kojima će biti znatno lakše osigurati koordinaciju ključnih aktera razvoja i usuglasiti prioritete razvoja.

Valter Flego

Valter Flego

– No, ono što isto tako treba jasno reći, s jedne strane imate široki krug zainteresiranih građana koji se jako trude ukazati na potrebu kvalitetnije, bolje i racionalnije organizacije lokalne i regionalne samouprave, a s druge strane uvijek imate i otpor promjenama i reformama koje na bilo koji način ugrožavaju određene interesne skupine. Ova Vlada trudi se i radi na tome da nađe dobru mjeru u postupnoj ali sigurnoj transformaciji sustava u efikasniji i pravedniji model, kazao je potpredsjednik Grčić, ipak otvorivši vrata za moguću reformu sustava regionalne i lokalne samouprave.
Ono što će za naše područje možda biti zanimljivije kod ovakve podjele jest činjenica da će ona vjerojatno financijski ”oštetiti” Općinu Matulji i dio drugih jedinica lokalne samouprave na području Primorsko-goranske županije, budući Zakon o regionalnom razvoju zamjenjuje današnji Zakon o područjima od posebne državne skrbi i Zakon o brdsko-planinskim područjima. Naime, novi sustav bi trebao biti pravedniji, u njega bi ušlo novih stotinjak jedinica lokalne samouprave koje su do sada bile izvan područja od posebne državne skrbi, a izlazi osamdesetak koje su se razvile iznad 75 posto prosjeka države.

Na ovu situaciju reagirali su i predstavnici regionalne samouprave, pri čemu su zasad najglasniji bili Istrijani. Tako je istarski župan Valter Flego kazao da ”IDS neće dopustiti da se Istra ”utopi u jednu neprirodnu novu regiju”.

– Istra je kulturna, povijesna i geografski specifična regija, a naš je grb utkan u hrvatski grb. Mi smo regija sa snažno izraženim regionalnim identitetom, a naš identitet i naš status regije je nešto što se ne može dovoditi u pitanje, istaknuo je Flego. Oštar je bio i njegov protukandidat na prošlim izborima, nezavisni saborski zastupnik Damir Kajin, koji je kazao ”ruka se osušila onome koji bi glasao za ukidanje Istarske županije u svom samoupravnom djelokrugu”.

Grčića je kritizirala i Hrvatska zajednica županija, čiji su predstavnici nezadovoljni jer Vlada RH i resorna ministarstava opet donose nove zakone bez konzultacija sa dionicima, u ovom slučaju sa županijama, razvojnim agencijama, sveučilištima, nevladinim organizacijama, a oni kojih se to doista tiče, o novim odlukama doznaju iz medija i s novinskih konferencija.

– To je apsolutno neprihvatljiv i podcjenjujući odnos resornog ministarstva prema onima koji trebaju najviše doprinijeti na ovom području. Upravo kohezijska odnosno regionalna politika predstavlja politiku ujednačenog regionalnog razvoja za koju je odvojeno oko 376 milijardi eura novog 7-godišnjeg proračuna EU, za koju županije mogu prijaviti projekte vrijedne više 10-taka milijuna eura, istaknuo je Tomislav Tolušić, župan Virovitičko-podravske županije i novoizabrani predsjednik Hrvatske zajednice županija.

A svoj sud o novom zakonu mogu dati i ”obični građani”, jer je otvoren postupak savjetovanja sa zainteresiranom javnošću o Nacrtu prijedloga Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske u kojem svi zainteresirani mogu sudjelovati davanjem mišljenja, primjedbi i prijedloga u pisanom obliku do 4. studenog.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net