Objavljen godišnji Plan upravljanja pomorskim dobrom za 2022. godinu, još se čeka ishođenje potvrde nadležnog tijela PGŽ

Iz grada posebno napominju da se Plan objavljuje na mrežnim stranicama Grada prije ishođenja Potvrde i da nije stupio na snagu te da će se po dobivenoj informaciji od Primorsko-goranske županije Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze, objaviti podatak o danu objave Plana u Službenim novinama Primorsko-goranske županije.

Opatija – Pozivom na odredbu članka 5. Uredbe o postupku davanja koncesijskog odobrenja na pomorskom dobru i nakon provedenog javnog savjetovanja sa zainteresiranom javnošću gradonačelnik Fernando Kirigin je krajem studenog utvrdio konačni nacrt Godišnjeg plana upravljanja pomorskim dobrom za 2022. godinu, javili su iz grada Opatije.

Plan je dostavljen nadležnom tijelu samouprave u Primorsko-goranskoj županiji radi davanja potvrde o usklađenosti s Godišnjem planom upravljanja pomorskim dobrom Primorsko-goranske županije za 2022. godinu.

Posebno se napominje da se Plan objavljuje na mrežnim stranicama Grada prije ishođenja Potvrde i da nije stupio na snagu te da će se po dobivenoj informaciji od Primorsko-goranske županije Upravnog odjela za pomorsko dobro, promet i veze, objaviti podatak o danu objave Plana u Službenim novinama Primorsko-goranske županije. Nakon ishođenja Potvrde, Plan i Potvrda bit će objavljeni na mrežnim stranicama Grada, oglasnoj ploči Grada i u Službenim novinama Primorsko-goranske županije. Plan će stupiti na snagu osmi dan od dana objave u Službenim novinama Primorsko-goranske županije te se tek od navedenog dana tek podnose zahtjevi za dodjelu koncesijskog odobrenja s obzirom da je zakonska pretpostavka za pokretanje postupka po zahtjevu stranke za dodjelom koncesijskog odobrenja da je Plan stupio na snagu. Stoga će Vijeće za dodjelu koncesijskog odobrenja rješenjem odbaciti sve zahtjeve koji pristignu prije stupanja Plana na snagu, napomenuli su iz grada.

Podsjetimo, dodjela koncesijskog odobrenja ne funkcionira po principu najviše ponude, nego “najbržeg prsta”. Takva situacija jest u skladu sa zakonom, no teško da bi se moglo reći kako je u skladu s interesima proračuna – koji bi mogao znatno bolje financijski proći – ali i samih koncesionara koji ovise o sreći i brzini. Umjesto da se naknada plaća po gospodarski smislenim kriterijima, trenutačno su propisane tarife koje se odnose na plažni asortiman, objekte i terase. Tako primjerice po jednom suncobranu, bez obzira radi li se o Ičićima ili Črnikovici plaća se godišnje 40 kuna, dok primjerice iznos za pedaline i sandoline iznosi po komadu 500 kuna za godinu dana rente. Unosan posao na suncu i metar uz more ušao je u fokus javnosti nakon što se proteklih godina počeo propitkivati način dobivanja odobrenja. Konačno, ove godine svi potencijalni koncesionari stavljeni su u istu poziciju jer se objavio datum od kojeg su prijave važeće. To je dovelo do velike gužve u poštanskom uredu u Bajakovu, gdje je prema riječima svjedoka, policija morala uvoditi red s obzirom na to da se prostor popunio s brojnim potencijalnim koncesionarima koji su suprotno epidemiološkim pravilima nepotrebno boravili u samom prostoru pošte. Sistem najbržeg prsta okupio je tako u Bajakovu brojne opatijske poduzetnike koji nisu željeli riskirati svoja dugogodišnja poslovanja te uloge u posao na atraktivnim lokacijama uz more, pa su se na samoj granici sa Srbijom, s mirisom Bosuta koji je udaljen tristotinjak metara, uzdali u vrijedne djelatnike pošte koji će točno, od ponoći nadalje, redom ispečatirati njihove dokumente i pripremiti ih za slanje u nazad u Opatiju, za još jednu sezonu sa sigurnim koncesijskim odobrenjem…

Godišnji plan pogledajte OVDJE.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net