Održan 16. susret Dječjih vijeća Hrvatske u sklopu projekta ‘Kako uključiti djecu u procese donošenja odluka na europskoj razini’

Susret Dječjih vijeća Hrvatske završio je čitanjem pisma kojeg će Savez DND Hrvatske i Društvo „Naša djeca“ Opatija kao punopravni članovi Eurochilda, organizacije sa sjedištem u Bruxellesu, uputiti predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću u kojem ga pozivaju na hitno usvajanja Jamstva za djecu, dokumenta koji bi trebao poboljšati život djece u Europi i svijetu.

Opatija – Danas je putem ZOOM platforme održan 16. susret Dječjih vijeća Hrvatske koji se održava se u sklopu projekta „Kako uključiti djecu u procese donošenja odluka na europskoj razini“ što ga zajedno provode Savez DND Hrvatske, Društvo “Naša djeca” Opatija i Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Na 16. susretu Dječjih vijeća sudjelovali su vijećnici iz 21-og Dječjeg vijeća: Bedekovčine, Bjelovara, Crikvenice, Čakovca, Jastrebarskog, Koprivnice, Kumrovca, Našica, Nove Gradiške, Omiša, Opatije, Osijeka, Pregrade, Siska, Svete Nedjelje, Tuhelja, Varaždina, Velike Gorice, Vidovca, Zaboka i Vodica i članovi 1. saziva Nacionalnog foruma Eurochild vijeća – NEF Hrvatske.

U okviru susreta djeca članovi Društva “Naša djeca ” Opatija koji su aktivni u Eurochild organizaciji i vijećnici XII. saziva DGV Opatija predstavili su nove europske dokumente važne za život djece, Europsku strategiju za prava djeteta i Jamstva za djecu. Predstvljeni su i Naj projekti Dječjih vijeća Hrvatske za 2020./2021. godinu.

Vijećnicima su se pridružili i aktivno na susretu sudjelovali Nada Plavšić Mijatović, voditeljica Službe za politike za djecu i obitelj Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Aida Salhigaić Kadić predsjednica Saveza DND Hrvatske, Sanja Škorić i Sonja Borvčak, dopredsjednice Saveza DND Hrvatske, Ivana Posavec Krivec, saborska zastupnica, zastupnici u Europskom parlamentu Sunčana Glavak, Romana Jerković, Tomislav Sokol te koordinatorica ureda zastupnika Karla Resslera Tea Jerković, Snježana Krpes glavna tjanica Saveza DND Hrvatske, Ivona Makvić Salaj iz Ureda pravobranitelja za djecu, Marijana Muhić iz Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, Arijana Mataga Tintor iz Grada Velika Gorica članica Savjetodavnog odbora za dječju participaciju UNICEF-a, Ines Jerkić, viša stručna suradnica za odgoj i obrazovanje Grada Opatije i drugi.

Naj projekti Dječjih vijeća 2020./2021 su projekti Dječjeg vijeća Zabok „Grafiti preko zida“, Dječjeg vijeća Križevci „Djeca Križevaca za djecu Gline“ i „Igrajmo se i rastimo zajedno“. Predstavljen je novi logotip Dječjih vijeća Hrvatske u čijoj su izradi uz dizajnera Branimira Lazanju i Almu Čakmazović, kreativnu voditeljicu sudjelovali članovi 1. saziva NEFa Hrvatske.

Bivši forumaš DND-a Opatija, Jan Galić, član I. saziva Dječjeg vijeća Eurochild-a i član Savjetodavnog odbora za dječju participaciju UNICEF-a Hrvatske predstavio je istraživanja Rand Europe i Eurochilda „Kako možemo poboljšati sudjelovanje djece u kreiranju politika EU?“, dok je Petra Deranja govorila o doprinosu djece i mladih u donošenju Europske strategije za prava djeteta i Jamstva za djecu u kojima je i sama sudjelovala.

Sanja Škorić, dopredsjednica Saveza DND Hrvatske i voditeljica programa dječjih vijeća na nacionalnom nivou predstavila je rezultate provedene ankete među dječjim vijećima „Koliko sudjelujemo u donošenju odluka u svom gradu/općini?“ Antonia Katić iz DND Opatija održala je radionicu „Balon – planiranje procesa sudjelovanja u donošenju odluka“.

Susret Dječjih vijeća Hrvatske završio je čitanjem pisma kojeg će Savez DND Hrvatske i Društvo „Naša djeca“ Opatija kao punopravni članovi Eurochilda, organizacije sa sjedištem u Bruxellesu, uputiti predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Andreju Plenkoviću u kojem ga pozivaju na hitno usvajanja Jamstva za djecu, dokumenta koji bi trebao poboljšati život djece u Europi i svijetu. Preporuke Vijeća za Jamstvo za djecu trebale bi biti usvojene u lipnju 2021. godine.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net