Održan eko otok – Građani plastične vrećice mijenjali za platnene @ Matulji

zmergo_plasticne_vrecice_matulji_2014 (2)

Pojedini građani su donijeli uistinu veliku količinu vrećica i iskazali iskrenu želju za redovitim korištenjem platnenih vrećica pa su uz izabranu platnenu vrećicu na dar dobili još jednu.

Matulji – U četvrtak, 3. srpnja, Udruga Žmergo je održala još jedno selektivno prikupljanje otpada – eko otok. Ljudi su već po navici donosili sav otpad koji ne znaju gdje pravilno zbrinuti – bilo je tu baterija, tonera, starog ulja, ali i velike količine plastičnih vrećica. Da, vrećice se inače odlažu u žute kontejnere namijenjene za prikupljanje plastike, ali ovo nije bio uobičajeni eko otok!

zmergo_plasticne_vrecice_matulji_2014 (5)

Diljem svijeta se 3. srpnja održava globalna akcija “Međunarodni dan bez plastičnih vrećica” u organizaciji Zero waste europe i GAIA-e (svjetska organizacija koja se bori protiv spalionica otpada) pa je tako bilo i u Matuljima. Posjetioci su mogli predati plastične vrećice i opskrbiti se ručno oslikanim platnenim vrećicama po izboru. Pojedini građani su donijeli uistinu veliku količinu vrećica i iskazali iskrenu želju za redovitim korištenjem platnenih vrećica pa su uz izabranu platnenu vrećicu na dar dobili još jednu.

Članovi Žmerga su proveli zanimljivo istraživanje o tome koliko lokalno stanovništvo brine o okolišu, tj. tko koristi platnene, a tko plastične vrećice? Izbor na vagi je bio platnena ili plastična vrećica – u onu koju koristi češće sudionik istraživanja je morao staviti kamenčić.

Većina sudionika koristi plastične vrećice iz razloga što im platnene nisu dostupne ili nisu bili upoznati sa štetnošću plastičnih. Nakon edukacije o vrstama plastike od kojih se vrećice proizvode i upoznavanja s opasnošću koje vrećice predstavljaju za životinje, ali i cijeli planet Zemlju slobodni smo reći da će velika većina građana koristiti svoje nove platnene vrećice te će vaga na idućem istraživanju biti itekako na platnenoj strani.

zmergo_plasticne_vrecice_matulji_2014 (1)

– Tijekom godine provedena su četiri eko otoka u Matuljima, uključujući i današnji. Opatija je bila redovna stanica za prikupljanje otpada gotovo svakog petka – od trećeg mjeseca eko otok je održan 8 puta. Slobodni smo reći da je eko otok potaknuo selektiranje otpada kod većine građana te oni čak i kada se eko otok ne može održati prikupljeni otpad donose u Žmergov ured kako bi bili sigurni da će se pravilno zbrinuti. Ovo danas je zadnji eko otok prije ljetne stanke no ponavljamo da su građani slobodni nazvati Žmergo i pitati što s određenim otpadom, ili ga jednostavno donijeti k nama, izjavila je Dina Benazić.

Žmergov eko otok se provodi u sklopu projekta EcO Udruge Žmergo u partnerstvu s Primorsko-goranskom županijom, Komunalcem d.o.o. Jurdani, Parkovima d.o.o. Opatija i Društvom “Naša djeca” Opatija, uz financijsku potporu Grada Opatije, Primorsko-goranske županije i Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost te uz suradnju Općine Matulji.

zmergo_plasticne_vrecice_matulji_2014 (4)

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net