Održane tri radionce iz projekta Culturecovery: Kako očuvati i predstaviti kulturnu baštinu kroz ekomuzeje @ Mošćenička Draga

…ilustracija…

Na svim radionicama izlaganja je i imao i redoviti profesor na Pomorskom fakultetu u Rijeci Robert Mohović, predsjednik Ekomuzeja Mošćenička Draga kako bi predstavio probleme Ekomuzeja i time potaknuo raspravu o mogućim načinima rješavanja pojedinih problema.

Mošćenička Draga – Od srpnja 2017. godine odvija se projekt Culturecovery financiran iz programa Interreg Central Europe. Općina Mošćenička Draga je sa svojim Ekomuzejom odabrana kao jedan od 9 partnera iz 6 srednjeeuropskih zemalja te će dobiti oko 189 tisuće eura bruto za revitalizaciju kulturne baštine. Ukupan budžet Projekta iznosi 1.55 milijuna eura te 1.28 milijuna eura financirano iz ERRF-a.

Projektne aktivnosti odvijaju se kroz nekoliko radnih paketa. Jedan od njih je i tematski paket T1 kojemu je cilj dobiti analizu i strategiju za očuvanje i obnovu nematerijalne kulturne baštine kroz ekomuzeje. Upravo u okviru tog paketa svaki projektni partner treba osmisliti i organizirati tri radionice na zadane teme i prema zadanome okviru.

Općina Mošćenička Draga i Ekomuzej Mošćenička Draga tako su organizirali radionice koje su se održale u Mošćeničkoj Dragi u Zgradi javne namjene.

Prva radionica s temom: Ekomuzeji – učinkovito i održivo upravljanje održana je u petak 4. svibnja 2018., a cilj joj je bio revizija dosad primjenjivanog modela upravljanja i uvođenje novih metoda i pristupa s ciljem povećanja učinkovitosti i održivosti. Bila je namijenjena najužem timu uključenom u rad Ekomuzeja.

Nekoliko stručnjaka iz muzejske struke pozvano je da sudjeluje na radionici: Darko Babić, docent na Katedri za muzeologiju Odsjeka za informacijske i komunikacijske znanosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu, kojemu su uža specijalnost upravo ekomuzeji. Budući da se ekomuzej u svojoj osnovi temelji na sudjelovanju lokalne zajednice u njegovu radu, na radionicu su pozvane i kustosice obližnjih „klasičnih“ muzeja koje u svoj rad (kroz izložbe i radionice) u velikoj mjeri uključuju upravo lokalnu zajednicu i od nje su prihvaćeni, što je iznimno važno za funkcioniranje ekomuzeja. To su viša kustosica Vana Gović iz Memorijalnog centra Lipa pamti te kustosica Tea Rosić iz Muzeja Grada Crikvenice koje su predstavile mnoge primjere iz prakse koje se mogu primijeniti i u slučaju Ekomuzeja Mošćenička Draga.

Druga radionica s temom Kreativnost i ICT u promociji i zaštiti nematerijalne kulturne baštine održana je u srijedu, 9. svibnja 2018. Cilj radionice bio je predstavljanje inovativnih modela očuvanja i obnove nematerijalne kulturne baštine kroz kreativne industrije te primjenu komunikacijskih i informacijskih tehnologija. Ovog puta je radionica bila namijenjena nešto široj ciljanoj publici: ponovo najužem timu uključenom u rad Ekomuzeja, ali i lokalnim udrugama, školi te predstavnicima Općine Mošćenička Draga koja je jedan od osnivača Ekomuzeja. Kao gostujuće predavačice pozvane su Tea Perinčić, viša kustosica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja iz Rijeke koja je govorila o nematerijalnoj kulturnoj baštini, važnosti njenog čuvanja te načinima bilježenja. Nakon nje, s primjerima iz prakse (onima iz prve trećine 20. stoljeća pa do suvremenih) izlaganje je održala kustosica Ivona Orlić iz Etnografskog muzeja Istre iz Pazina, odnosno iz Centra za nematerijalnu kulturu Istre iz Pićna. Osim predavanja, prikazan je zanimljiv primjer suvremenog načina prezentacije jednog elementa nematerijalne kulturne baštine u svrhu turističke ponude rađen u suradnji s dizajnerima.

Treća, posljednja, radionica na temu: Lokalna kulturna baština kao održiva turistička ponuda, održana je u srijedu 16. svibnja 2018., s ciljem revizije postojećih pojedinačnih ponuda i razvoja integriranih ponuda unutar tradicionalne turističke ponude. Ova je radionica bila namijenjena široj zajednici: lokalnim vlastima, udrugama, školi, lokalnim poduzetnicima, ugostiteljima, umjetnicima i turističkom sektoru koji podrazumijeva i privatne iznajmljivače. Izlaganja su održale Nensi Dretvić, direktorica Turističke zajednice Mošćenička Draga te Elena Rudan, docentica na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu Opatija, ujedno i predsjednica Katedre Čakavskog sabora općine Mošćenička Draga. Raspravu je moderirala izvanredna profesorica s istog fakulteta, Marinela Krstinić Nižić.

Na svim radionicama izlaganja je i imao i redoviti profesor na Pomorskom fakultetu u Rijeci Robert Mohović, predsjednik Ekomuzeja Mošćenička Draga kako bi predstavio probleme Ekomuzeja i time potaknuo raspravu o mogućim načinima rješavanja pojedinih problema. Na radionicama je prisutne kratkim uvodom u radionice uveo i načelnik Općine Mošćenička Draga, Rikardo Staraj koji je aktivno sudjelovao u raspravama. Za organizaciju samih radionica te za predstavljanje Projekta Culturecovery, projektnih partnera i najboljih primjera iz prakse bila je zadužena Ana Montan.
Zanimljive rasprave tijekom ove tri radionice donijele su nove ideje i prijedloge mogućih rješenja za neke od problema poslovanja Ekomuzeja Mošćenička Draga. Jedan od pozitivnih učinaka svakako je i razmjena iskustava i kontakata za buduću suradnju.

Više o projektu možete pronaći na stranicama Općine Mošćeničke Draga i na stranici projekta Culturecovery.

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net