Opatija Coffeehouse Debates – Okončana još jedna uspješna sezona popularizacije znanosti i promocije kritičkog mišljenja

Organizatori su najavili niz novih zanimljivih panel-diskusija i predavanja u nadolazećoj 2020. godini, a novogodišnji ciklus će započeti krajem siječnja predavanjem doktorandice Mije Biturajac.

Debata o Brexitu

Opatija – U Opatiji se već preko pet godina, od listopada 2014., provodi projekt popularizacija znanosti i promocije kritičkog mišljenja i demokratske deliberativne kulture – Opatija Coffeehouse Debates. Budući da se projekt sastoji od brojnih aktivnosti koje se protežu kroz cijelu godinu, pred njen kraj donosimo kratak prikaz svih diskusija i predavanja u kojima se moglo sudjelovati ove godine.

Panel-diskusije u kavani Hotela Continental središnji su dio projekta, a ove su godine otvorene u travnju zanimljivom raspravom o vršnjačkom nasilju, problemu koji sve više pogađa djecu i mlade, a manifestira se ne samo u školama ili igralištima, već i na društvenim mrežama. O ovoj su temi govorili domaći stručnjaci, profesorica dr.sc. Jasminka Zloković sa Odsjeka za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci, te Fredi Glavan, ravnatelj opatijske osnovne škole.

Zviždači u fokusu

Među brojnom publikom, raspravu su pratili i u njoj sudjelovali i ravnatelji i stručno osoblje drugih opatijskih (srednjih) škola, ali i tvorci javnih politika i (bivši) članovi Odbora za socijalnu politiku Hrvatskog sabora. Druga je panel-diskusija, fokusirana na sukob privatnosti i sigurnosti, s naglaskom na ulogu i doseg ovlasti obavještajnih službi, održana u listopadu, a na njoj su kao panelisti sudjelovali profesor dr.sc. Enes Kulenović sa Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu i dr.sc. Matija Miloš sa Pravnog fakulteta u Rijeci. Kao glavna prijetnja našoj privatnosti tako nisu identificirane obavještajne službe (koje, kao što brojni skandali pokazuju, znaju često jako prekoračiti svoje ovlasti), već kompanije koje se bave pružanjem telekomunikacijskih usluga i usluga na Internetu, koja naše osobne podatke često prikupljaju i prodaju za potrebe oglašavanja. Početkom prosinca održana je i treća panel-diskusija, u kojoj se raspravljalo o digitalnoj sigurnosti te o prijetnjama koje na nas vrebaju na Internetu, kao i o metodama koje možemo koristiti da zaštitimo našu privatnost.

GDPR

Organizatori su, uz lokalnog stručnjaka, dr.sc. Bernarda Vukelića sa Veleučilišta u Rijeci, u Opatiju doveli i neke od najpoznatijih domaćih praktičara, digitalnog forenzičara Marka Rakara i stručnjaka za digitalnu sigurnost i penetracijska testiranja, Jagora Čakmaka. Brojni su sudionici tako prikupili korisne savjete, ali i kroz dugu raspravu postavili brojna pitanja i usmjerili diskusiju kako bi najbolje odgovarala njihovim interesima.

Opatija Coffeehouse Debates, uz panel-diskusije, organizira i predavanja svjetski poznatih stručnjaka, što je aktivnost koja se (zbog uštede) koordinira sa Filozofskim fakultetom u Rijeci. Tako je ove godine Opatiju posjetila i dvoranu Conference parka 25/7 do kraja napunila dr.sc. Emanuela Ceva, profesorica sa Sveučilišta u Genevi i Sveučilišta u Paviji, koja je nedavno kod prestižnih izdavača izdala knjigu o etici zviždanja (whistleblowing). Ceva je tako održala predavanje o dužnosti zviždanja, u kojem je tvrdila kako (zbog velike cijene koju zviždač često plaća), pojedinci imaju dužnost upozoriti na nezakonito ili nemoralno poslovanje organizacije čiji su zaposlenici samo ako postoje adekvatni mehanizmi njihove zaštite (bilo bi previše tražiti od svih da se izlažu rizicima, iako je svakako pohvalno kada netko zviždi unatoč rizicima). Međutim, smatra Ceva, postoji još jedna dužnost – institucije i organizacije imaju dužnost stvoriti uvjete u kojima će njihovi zaposlenici moći, bez straha za posljedice koje ih mogu zateći, upozoravati na nezakonite i nemoralne radnje same organizacije, prvo kroz unutarnje, a ako oni zakažu, i kroz vanjske mehanizme (zviždanje).

Lorena Dadić

Medijski manje zanimljiv, ali kvalitetom rasprava možda i najzanimljiviji dio projekta, svakako su predavanja mladih znanstvenika koja se tijekom godine održavaju u prostorima Udruge “Kulturni front”. U 2019. godini je održano pet predavanja, a ciklus je počeo predavanjem o kritičkom mišljenju koje su održale doktorandica Iva Magaš i apsolventica Sara Sušanj, obije sa Filozofskog fakulteta u Rijeci. Ciklus je u ožujku nastavila dr.sc. Lorena Dadić, poslijedoktorandica sa Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, koja je zainteresiranim slušateljim prezentirala rezultate svog istraživanja vezanog uz mogućnosti financiranja udruga u turizmu. Pred samu ljetnu stanku, u srpnju ove godine, doktorandica Julija Perhat sa Filozofskog fakulteta u Rijeci održala je izvrsno predavanje o slobodi govora i govoru mržnje. Riječ je o temi njezine doktorske disertacije, a vrijedi spomenuti da je o ovoj temi Perhat uredila međunarodni zbornik “A word which bears a sword: Inquiries into pejoratives”, te sudjelovala kao gošća u brojnim javnim događanjima i TV emisijama.

Tema: Vršnjačko nasilje

Izvrsno je predavanje, otvorivši tako jesensku sezonu, održala docentica dr.sc. Danijela Vrbljanac sa Pravnog fakulteta u Rijeci. Povezujući se sa panel-diskusijama koje smo imali tijekom godine, Vrbljanac je govorila o zaštiti osobnih podataka, a ovo je predavanje ostalo zapamćeno i po izvrsnoj i izrazito dugoj diskusiji, budući da je pregledna i jasna prezentacija zainteresirala mnoge i motivirala ih da do kasno ostanu u prostorima Udruge i razmjenjuju mišljenja o ovoj važnoj temi. Zadnje je predavanje u sklopu ove aktivnosti održala doktorandica Tamara Crnko sa Filozofskog fakulteta u Rijeci, koja je govorila o globalnom siromaštvu i pravu na migracije. Crnko je istaknula kako brojna empirijska istraživanja pokazuju kako je imigracija zapravo najbolji način smanjenja siromaštva u slabo-razvijenim državama, budući da doprinosi prijenosu novih znanja i tehnologija, ali i značajno jača ekonomiju siromašnih država preko novčanih transfera koje imigranti šalju u domovinu.

Predavanje Tamare Crnko

Uz ove aktivnosti, u sklopu projekta održavaju se i sastanci čitalačke grupe posvećene knjizi “Praktična etika” poznatog američkog filozofa Petera Singera. Zainteresirani sudionici tako raspravljaju o brojnim zanimljivim javnim i moralnim pitanjima, poput prava životinja, prava na pobačaj ili eutanaziju i slično.

Projekt Opatija Coffeehouse Debates održava se u organizaciji Udruge za razvoj kulture mladih “Kulturni front”, Amadria park hotela Opatija i Filozofskog fakulteta u Rijeci, a uz financijsku potporu Grada Opatije i Primorsko-goranske županije. Organizatori su najavili niz novih zanimljivih panel-diskusija i predavanja u nadolazećoj 2020. godini, a novogodišnji ciklus će započeti krajem siječnja predavanjem doktorandice Mije Biturajac.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net