Opatijski studenti radili, putovali i uživali u Americi uz napomenu da ovog ljeta ponovo putuju

Opatijski studenti radili, putovali i uživali u Americi uz napomenu da ovog ljeta ponovo putuju

Tamara i Nereo u Americi su radili, ali i uživali

Naši mladi sugrađani pozvali su sve studente da iskoriste pogodnosti ovog programa i upoznaju Ameriku te podijelili nekoliko savjeta – prvi put najbolje je ići u paru ili grupi, a za Ameriku treba krenuti praznih kovčega te ih tamo napuniti!

Dašak američke pustolovine zabilježen je i na fotografijama

Opatija – Work and Travel USA je program preko kojeg studenti iz cijelog svijeta tijekom ljetnih mjeseci odlaze u Ameriku, kako bi, kao što i sam naziv kaže – radili i putovali. U ovu američku pustolovinu zaputili su se i Tamara Ilić iz Opatije i Nereo Mandžo iz Ike. Tamara je studentica Filozofskog fakulteta u Rijeci, smjer filozofija i engleski jezik, a Nereo Ekonomskog fakulteta u Rijeci. Oboje vole putovanja te su već proputovali veći dio Europe, no ovo im je bilo prvo putovanje preko oceana. Za program Work and Travel čuli su već ranije, od prijatelja od kojih su neki već bili u Americi, a neki se tek spremaju ići. Odlučili su otići na prezentaciju organiziranu na Filozofskom fakultetu te od studenata koji su koristili program iz prve ruke saznati detalje.

– Work and Travel je program kulturološke razmjene pod pokroviteljstvom State Departmenta namijenjen studentima koji svoje ljetne praznike žele provesti radeći, putujući i zabavljajući se u SAD-u. Najviše se može ostati četiri mjeseca i prvi dio boravka se radi, a drugi dio putuje. Studenti su zaposleni na jednom ili više sezonskih poslova, a program im omogućuje stjecanje radnog iskustva, usavršavanje engleskog, osamostaljivanje, upoznavanje SAD-a i druženje s mladima iz cijelog svijeta. Proces prijave nije baš jednostavan, ima dosta „papirologije“, koja se uspješno rješava uz pomoć agencije, a tu je i razgovor za dobivanje vize u ambasadi u Zagrebu te intervju s poslodavcem preko agencije, nakon čega vam poslodavac javlja da li vas prihvaća. Mi smo za pripreme imali oko mjesec i pol dana, kada nam se poslodavac javio te smo krenuli, objasnila je Tamara te istaknula kako se za studente najčešće nude poslovi za koje nije potrebno iskustvo, poput konobara, sobarica, domaćica, pomoćnika u kuhinji, pomoćnika na golf terenima i u zabavnim parkovima i slično.

Nereo ističe kako postoji više varijanti programa – „full placement“ u kojem vam agencija pronalazi posao i „selfarranged“ gdje posao tražite sami. Oni su se odlučili za prvu varijantu, što bi savjetovali svakome tko se prijavljuje po prvi put.

– Za sudjelovanje u programu potrebno je izdvojiti i dosta novaca, oko 14 tisuća kuna – za agenciju, vizu, avionske karte i džeparac do prve plaće, ali uloženo se jako brzo vraća, već nakon prvog mjeseca ste na nuli te se još zaradi i za putovanje i „shopping“. Neki studenti uzimaju kredit, jer se isplati uložiti u ovaj program. Poslovi su dobro plaćeni, oko 10 dolara je satnica, a tu je i „manča“ koja je u Americi obavezna i od koje se može jako puno zaraditi. Interesantno je da je plaća u čekovima, i to svaki tjedan ili svaka dva tjedna, koji se mogu unovčiti u banci, ali i na benzinskim crpkama, kazao je Nereo.

Tamara i Nereo radili su u malom turističkom mjestu Mackinaw City u Michiganu.

New York je grad koji nikada ne spava

– Bili smo smješteni s drugim studentima u malim kućicama te biciklima išli na posao. Gradić je lijep, a temperatura je bila ugodnih 26 stupnjeva, a jedino loše je bilo jako puno komaraca. Najviše je bilo studenata iz Jamajke, Rumunjske, Kosova i Makedonije, a mi smo bili jedini iz Hrvatske. Ja sam radila u restoranu, najprije na dočekivanju gostiju, a kasnije na blagajni i kao konobarica, a Nereo u kuhinji. Puno smo naučili i jako mi se svidjelo što su se svi na poslu prema studentima ophodili jako lijepo i uvijek bili spremni pomoći. Radi se isključivo ono što je u opisu posla, nema iskorištavanja. Također je odlično što se ne traži iskustvo za te poslove, kao u Hrvatskoj, već imate nekoliko dana treninga i onda se usavršavate te ako ste dobri, napredujete. Sustav rada za mlade je puno bolji od onog kod kuće, istaknula je Tamara. Radili su i po 16 sati, većinom po dva posla, ali to u SAD-u nije ništa čudno. Nije im bilo teško, jer se može odlično zaraditi. Radi fakultetskih obveza odlučili su skratiti boravak te umjesto mnogih planiranih destinacija, ovaj put upoznati New York i Washington D.C., jer su se već odlučili na povratak sljedećeg ljeta, kada će nastaviti upoznavanje ostalih američkih gradova.

– Uspjeli smo puno toga vidjeti. New York je zaista grad koji nikada ne spava, grad različitih kultura, znamenitosti, mode, shoppinga… U Washingtonu su nas oduševili muzeji koji su besplatni. Iznajmili smo i automobil, jer se autobusima prilično dugo putuje i dosta je skupo, a to mi je bilo i prvi put da vozim automatic. Amerikanci, koje smo upoznali su bili jako ljubazni prema nama, ali imaju sasvim drugačije vrijednosti i životni tempo im je puno užurbaniji. Većinom rade po dva posla, malo su doma, a nedjeljom onda izlaze, pa čak i doručkuju vani. Većina nije nikada čula za Hrvatsku i nema pojma gdje je, ali ne znaju ni gdje su Njemački ni Italija, kazao je Nereo.

Na kraju razgovora naši mladi sugrađani pozvali su sve studente da iskoriste pogodnosti ovog programa i upoznaju Ameriku te podijelili nekoliko savjeta – prvi put najbolje je ići u paru ili grupi, a za Ameriku treba krenuti praznih kovčega te ih tamo napuniti!

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net