Otkrivanje biste Joakimu Aćimu Pilatu @ Veprinac

veprinac_sm…župnik Pilat nikada nije zanijekao slavenske korijene i jezik, što je ‘platio’ hapšenjem i prislinim odlaskom u njemački logor Dachau…
…bistu je izradio akademski kipar Goran Štimac, izlivena je u bronci, a financirali su je građani grada Opatije…

Veprinac – U organizaciji Kulturno umjetničkog društva Leprinac i Župnog ureda Veprinca, danas početkom u 15 sati, u Veprincu biti će otkrivena bista župniku Joakimu Aćimu Pilatu (1880.-1955.).
Svečanu misu predvodit će riječki nadbiskup mons. dr. Ivan Devčić, a ceremonija otkrivanja održat će se nakon mise koja će biti služena u crkvi Sv. Marka, bista će biti otkrivena pokraj župnog ureda, u staroj jezgri Veprinca. Bistu je izradio akademski kipar Goran Štimac, izlivena je u bronci, a bistu su financirali građani grada Opatije, dok će u prigodnom programu nastupiti mješoviti zbor ”Maestral“, crkveni zbor sv. Marka i muška klapa ”Mirakul“.
joakim-pilat
Joakim Aćim Pilat (1880.-1955.)
Joakim Pilat rođen je u Pazinu, gdje završava osnovnu školu, te odlazi u Rijeku gdje završava gimnaziju, a potom i bogosloviju u Gorici. Zaređen je 1904. i mladu misu služi iste godine u Pazinu. U Trviž dolazi 1910. kao mladi svećenik, jedan je od inicijatora osnivanja društva ”Seljačka sloga“ s ciljem okupljanja katoličke mladeži. Ovo društvo je ponovno obnovljeno prije 5 godina. Pilat 1923. stiže u Veprinac, gdje ostaje na službi 32 godine, do svoje smrti. U crkvi Sv. Marka 1954. proslavio je i 50 godina misništva, tzv. zlatnu mašu.
Život i djelovanje župnika Aćima Pilata karakteriziraju otežane životne i političke okolnost i- vrijeme je to talijanske okupacije, problema s talijanskim fašizmom, potom vrijeme zarobljeništva u Njemačkoj…Župnik Pilat nikada nije zanijekao slavenske korijene i jezik.
U brošuri tiskanoj 1946. sam Pilat o tom vremenu svjedoči riječima ”poslije dolaska Talijana naše su škole ukinute. Ovdje u Veprincu se uvijek glagoljalo. Prisiljavali su nas svećenike da pjevamo latinski, no ja to nisam pristao. U crkvi gdje sam služio pjevalo se uvijek hrvatski, a kada se nije smjelo pjevati hrvatski nije se ni pjevalo (…) Mene su Nijemci uhapsili 28.travnja 1994. i sproveli me preko Rijeke u Trst, a onda u njemački logor Dachau (…) Optužili su me da sam primao partizane na prenoćište i hranu (…) Nijemci su opljačkali ne samo seoske kuće u Veprincu, nego i župni stan, pa i crkvu, ukrali skrveni novac i razbili kalež. Hvala Bogu da smo se riješili tog zla.“
No, Pilat i nakon rata ostaje nepodoban politički zbog svoje istinoljubivosti. Volio se družiti s mještanima, zaigrati na boće, no kao pedagog, vjeroučitelj bio je strog, sjećaju se njegovi učenici. Župnik Pilat umro je na Dušni dan 2.11. 1955. i pokopan je ispred ulaza u župnu crkvu u Veprincu.
Ivan Mellor / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net