Otvorena izložba o Gustavu Klimtu

Irene Kraševac istaknula je da je Klimt osnovavši Društvo umjetnika, dekorativno uređivao muzeje i građevine, nakon čega je postao predstavnikom austrijske secesije ili jugendstila. Poslije toga dolazi njegovo zlatno razdoblje u kojem nastaju „Beethovenov friz“, a potom i glasovita slika „Poljubac“.

Opatija – Jučer je u Vili Angiolini i u GH 4 opatijska cvijeta otvorena izložba „Gustav Klimt – pionir moderne, 100 godina nakon“ u povodu 100. obljetnice smrti velikoga austrijskog slikara Gustava Klimta.

Na otvorenju izložbe predavanje „Slikar koji se nije želio svidjeti mnogima“ održala je dr. sc. Irene Kraševac, znanstvena savjetnica s Instituta za povijest umjetnosti iz Zagreba, a svojim su prisustvom događaj uveličali gradonačelnik Opatije Ivo Dujmić i direktorica Austrijskog kulturnog foruma Sussane Ranetzky.

Izložba se sastoji od postera koji govore o Klimtovu životu i radu, reprodukcija njegovih slika, crteža i murala te 7 njegovih crteža olovkom, a postavljeni su u Vili Angiolini i prizemlju GH 4 opatijska cvijeta Camellia. Izložba je organizirana pod pokroviteljstvom Austrijskoga kulturnog foruma Zagreb, u suradnji Hrvatskog muzeja turizma, Grada Opatije i Amadria park GH 4 opatijska cvijeta.

Prisutne je pozdravila ravnateljica Hrvatskog muzeja turizma Gabrijela Krmpotić Kos, koja je istaknula kako je veseli dolazak publike u tako velikom broju, naročito mladih, što dokazuje da ime Gustava Klimta i dalje izaziva veliku pozornost.

– Klimt je u svoje doba teško nailazio na podršku, puno su ga kritizirali, a i danas izaziva reakcije. Naša gošća dr. sc. Irene Kraševac predstavit će život i djelo Gustava Klimta te će govoriti o nekoliko njegovih djela koje imamo u našem susjedstvu, kazala je Krmpotić Kos.

Irene Kraševac istaknula je da je Klimt osnovavši Društvo umjetnika, dekorativno uređivao muzeje i građevine, nakon čega je postao predstavnikom austrijske secesije ili jugendstila. Poslije toga dolazi njegovo zlatno razdoblje u kojem nastaju „Beethovenov friz“, a potom i glasovita slika „Poljubac“.

– Ovo predavanje naslovila sam „Slikar koji se nije želio svidjeti mnogima“. To je bio na neki način njegov stav u jednom periodu njegova života. Danas gotovo da i nema osobe koja nije čula za Gustava Klimta, on je jedan od najvećih svjetskih slikara koji se potvrdio višestruko. Cilj ovog predavanja je naglasiti da u Hrvatskoj također imamo vrlo vrijedne originale Gustava Klimta i to u našem neposrednom susjedstvu – u riječkom kazalištu. Rijeka se može ponositi naslijeđenom baštinom među kojom se nalazi i jedno od najsjajnijih slikarskih imena svjetskog glasa koje treba više i bolje prezentirati– naglasila je Kraševac, dodavši da su Klimtova djela magnet za publiku. Tri vrijedna umjetnička djela Gustava Klimta nalaze se na svodu riječkog HNK.

Nakon otvorenja izložbe u Vili Angiolini, publika je prošetala do GH 4 opatijska cvijeta, gdje je postavljen drugi dio izložbe te nastavila druženje uz prigodni domjenak.

Kristina Tubić / PodUčkun.net
Foto: Opatija.hr

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net