Pažin: Uspoređivati Opatiju s Milanom je ponižavajuće

Nikica Pažin

Nikica Pažin

Slažem se s Marinom Gašparić da ne možemo Opatiju uspoređivati s Milanom. Jer je to ponižavajuće. Opatiju moramo uspoređivati sa Bečom. A to nije moguće, obzirom na što nam Opatija liči, napomenuo je Pažin.

Opatija – Nadam se da će najavljene reforme o smanjenju lokalnih dužnosnika i zaživjeti, jer uz sve pročelnike, pravnike, zamjenici gradonačelnika su više nego nepotrebni. Istina je da zaposlenika u gradskoj upravi ima viška. Jer da nije tako ne bi se kroz ljetnu sezonu koristio godišnji odmor u trajanju od tri pa čak i četiri tjedna u komadu. Uredi su prazni. Da li zaposlenici u firmama u Opatiji imaju te privilegije, a iz njihovih doprinosa, gradska administracija dobiva plaću, napomenuo je Nikica Pažin, predsjednik Liburnijske stranke, u uvodu jučerašnje tiskovne konferencije nakon kojeg se osvrnuo na nedavni javni istup zamjenice gradonačelnika Marine Gašparić.

Nemam namjeru braniti gradskog vijećnika Gigante Deškovića, na čiji tekst je sramotno reagirala zamjenica gradonačelnika, već želim građanima jasno prenijeti poruku da je reagiranje netočno i ne korektno puno politikantstva i iskrivljavanja istine. No, slažem se s Marinom Gašparić da ne možemo Opatiju uspoređivati s Milanom. Jer je to ponižavajuće. Opatiju moramo uspoređivati sa Bečom. A to nije moguće, obzirom na što nam Opatija liči. Gospodarstvo u gradu je na koljenima. Zatvaraju se trgovine, posjetitelja je sve manje. Ulice su mračne, mladi su odselili, grad je pust. Zar je to Opatija kakvu poznamo i kakve se sjećamo? Nije. Mi stariji se sjećamo one slavne i bajne Opatije i to ne može nitko zamagliti, kao što se sada zamagljuje stvarnost gradnjom skupih projekata kojima se zadužuju i naši unuci, a koji su ništa drugo nego spomenik jednom vladaru. Jer Villa Opereta i dalje zjapi prazna, a mogla je zamijeniti KTC u gradnji. Hotel Pariz je i nadalje ruglo grada, a nama se pokušava prodati priča o uspješnoj Opatiji. Što radi 10-tak mladih pripravnika? Građani moraju znati da nam knjigovodstvo za gradsku tvrtku Opatija 21 vodi privatna firma? Zar je to normalno? Zar je normalno da građani nemaju adekvatan lokalni prijevoz, a istovremeno Grad Opatija izdvaja više od 2,5 milijuna kuna za subvencije Autotroleju? Za nagrade profesorima i učenicima u 2016 će Grad izdvojiti ”čak“ 8.000 kuna? A neke manifestacije organiziraju nam preplaćene firme iz Slovenije uz sve naše firme koje plaćaju porez u Opatiji? Da se dotaknemo i Balinjerade. Balinjerada i mažoretkinje trebaju biti ponos grada. Balinjerada je manifestacije koja okuplja najviše posjetitelja iz regije i jedina manifestacije koja nam nije otišla iz Opatije. Istina je da za istu izdvajamo samo 120.000 kuna, a festival Solo Positivo izdvajamo 460.000 kuna? Da li netko od građana zna što je taj festival? Sumnjam. Balinjerada treba postati brend baš kao i naše Opatijske mažoretkinje, svjetske prvakinje, koje zaslužuju više i bolje, istaknuo je Pažin te dodao da se za održavanje javnih toaleta izdvaja 558.000 kuna dok se za značajne manifestacije poput Balinjerade izdvaja pet puta manje.

– Da li znate da je grad Opatija, 2014. platio nekoj firmi iz Londona 500.000 kuna za savjetovanje projekta plaže Slatina, a taj projekt konzervatori su odbili. I na kraju Grad Opatija je platio Autotroleju ugradnju 52 klima uređaja u autobuse u vrijednosti 329 tisuća kuna, a iz ovoga se jasno vidi jasno kako gradska vlast upravlja novcem građana. Nadam se da će doći dan kada će građani shvatiti i uvidjeti da istina ima i drugo lice. Lice stvarnosti koja će kad tad isplivati na vidjelo. Samo da ne bude kasno, rezmirao je Pažin.

N. Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net