Pčelari s Liburnije udružili se s kolegama iz Istre – Oznaka kontroliranog podrijetla ”Istarski med“ i s naše strane Učke

Predsjedavajući na Skupštini pčelarske udruge „Učka“ s lijeva na desno: predsjednik PU „Učka“ Robert Kos, pročelnik Milan Antolović, Darko Martinović i Kristina Brščić

Predsjedavajući na Skupštini pčelarske udruge „Učka“ s lijeva na desno: predsjednik PU „Učka“ Robert Kos, pročelnik Milan Antolović, Darko Martinović i Kristina Brščić

Istarska županija ponudila primorskim pčelarima neodoljivu ponudu da obuhvati pod zaštitu pred EU med s ove strane Učke…

Rukavac – Na nedavno održanoj izvanrednoj skupštini Pčelarske udruge „Učka“, članovi su skoro pa jednoglasno odlučili prihvatiti velikodušnu ponudu Istarske županije za priključenjem pčelara ove strane Učke pod brand ”Istarski med“.

Predstavnik Istarske županije, Milan Antolović, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu, je prisutnima predstavio planove Istarske županije koja Istra želi zaštiti tipične lokalne istarske prepoznatljive proizvode u EU kao što su istarski pršut, ekstra djevičansko ulje, govedo, kozu, tovara, teran, malvaziju, a sad je stiglo vrijeme i za med.

O „Istarskom medu“ je dana riječ struci, odnosno gospođi Kristini Brščić iz Insituta za poljoprivredu i turizam u Poreću – da bi se med smatrao istarskim medom i time postao predmetom oznake kontroliranog podrijetla ispaša se mora vršiti u Istri te od točo određenih vrsta, ali i to je podložno promijeni ako za to ima potrebe od strane proizvođaća, mora se bilježiti svaki dnevnik ispaše te se mora poštovati precizno opisan udio sastojaka. U zaštiti istarskog meda igraju isto ključnu ulogu znanstvene studije i povijesni izvori, stare kuharice donajstarijih zapisa o medu u istri kako bi se opravdala zaštita istog – rekla je Brščić.

Riječ je o projektu registriranja istarskih proizvoda i njihovog načina proizvodnje u Europskoj uniji koju većinom sufinancira Istarska županija, a manjim dijelom Republika Hrvatska. Pročelnik Milan Antolović predstavio je projekt registriranja zainteresiranim pčelarima istarskog meda i objasnio prisutnima – kako je i Istri u interesu da uključi što veći problem pčelara s Liburnije, pošto Istra nije samo u Istarskoj županiji već i u Sloveniji i Italiji te i u Primorskog-goranskoj županiji. Interes pčelara i njihovo područje ispaše će omogućiti samim pčelarima da vlastite proizvode „okite“ titulom „istarskog meda“. Potrebno je samo da se lokalni pčelari uključe u projekt za koji ne moraju izdvajati nikakva financijska sredstva, a na taj način će im se proširiti tržište i mogućnost prodaje. Bitno je samo da se sada kaže ako se želi upast u vlak ili ne jer žalbe, ako ona sa Slovencima u vezi istarskog ulja, samo usporava već ionako mukotrpan proces registracije i zaštite – rekao je Antolović.

Nakon što je Antolović iznio planove Istarske županije i ponudu iste prisutnim pčelarima, predsjednik udruge, gospodin Robert Kos, ocijenio je da je ovo odlična prilika za lokalne pčelare i stavio prijedlog na glasanje. Ne treba ni kazati da je većina oduševljeno glasala ZA ulazak u projekt oznake kontroliranog podrijetla za istarski med.

Na kraju se Anđela Cvjetković, predsjednica Lokalne akcijske grupe „Terra Liburna“ javila za riječ i prisutnima objasnila – o naporu „Terre liburne“ koja je u postupku pripreme Pčelarske strategije za područje Liburnije i Grobinšćine (u suradnji sa LAG „Vinodol“) te je što većem broju pčelara podijeljen anketni upitnik kako bi se što uspješnije napravila SWOT (prednosti, slabosti, prilike i prijetnje određenog sektora i određenog područja) analiza za pčelarstvo, ključni element strategije – dovršila je Cvjetković na skupštini PU „Učka“.

Članovi PU „Učka“ na izvanrednoj skupštini u Društvenom domu u Rukavcu

Članovi PU „Učka“ na izvanrednoj skupštini u Društvenom domu u Rukavcu

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net